W ciemnym zwierciadle

In a Glass Darkly
powieść gotycka, groza
horror
Elaine

"W ciemnym zwierciadle" to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim są najrozmaitsze przykłady zjawisk nadprzyrodzonych, z których każdy stanowi studium przypadku z archiwum doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca zajmującego się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście choroby umysłowej. W umysłach pacjentów doktora Hesseliusa naruszona została granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną i w efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, cierpią na przerażające halucynacje. Doktor jest zazwyczaj w stanie wyjaśnić te zjawiska za pomocą metod psychopatologii, ale dzięki literackiemu chwytowi w postaci obiektywnego z pozoru narratora wiele niepokojących wątpliwości pozostaje dla czytelnika nierozwiązanych.

Każda z opowiedzianych historii porywa frapującym pomysłem fabularnym, a w najsłynniejszej z nich, Carmilli (z której Bram Stoker zaczerpnął pomysł do swojego Drakuli), Le Fanu stworzył typ kobiety wampira, funkcjonujący w kulturze popularnej aż do dziś.

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Piotr_M | 2017-08-06

Jeśli chodzi o kwestie techniczne -“W ciemnym zwierciadle” zostało wydane naprawdę ładnie – przyjemna dla oka ilustracja na okładce, dobrej jakości papier i duża, czytelna czcionka, umilają doświadczenie czytelnicze. Plusem jest według mnie również krótka notka dotycząca autora, marzyłby mi się jednak wstęp na miarę tego z “Wendigo i inne upiory” Marka Nowowiejskiego, czy “Zgrozy w Dunwich” Macieja Płazy, nie ma jednak co narzekać. Skoro wszystko wydaje się być w porządku, możemy przejść dalej.

Na początek wypadałoby napisać słów kilka o samym autorze (będzie krótko). Le Fanu (1814-1873) uważany jest za jednego z ojców powieści gotyckiej i prekursora nowoczesnej powieści grozy. Teraz często stawiany w jednym rzędzie chociażby z Edgarem Allanem Poe, za życia nie doczekał się należnej mu sławy i dopiero dzięki M.R. Jamesowi, który pomógł w ponownym opracowaniu i wydaniu dzieł Irlandczyka (1923). Ciekawostką może być fakt, że pomimo uznaniu wielu innych klasyków, chociażby H.P....

Hrosskar | 2016-09-07
Przeczytana: 06 września 2016

Joseph Sheridan Le Fanu - irlandzki pisarz, klasyk powieści gotyckiej. Za życia odniósł ogromny sukces, natomiast po swojej śmierci został zapomniany aż do 1923, kiedy to ponownie zaczęto wydawać jego powieści. Razem z Edgarem Allanem Poe i Bramem Stokerem uważany jest za prekursora nowoczesnej powieści grozy. Wydaje mi się jednak, że również obecnie nie jest to tak bardzo znane nazwisko, jak tych dwóch wymienionych autorów. Osobiście o Josephie Le Fanu dowiedziałem się w dużej mierze dzięki esejowi Lovecrafta Nadprzyrodzona groza w literaturze, będącego kopalnią wiedzy o pisarzach grozy i ewolucji tego gatunku. Wcześniej zaś praktycznie go nie znałem - dlatego też postanowiłem poznać jego twórczość i na pierwsze spotkanie poszedł zbiór W ciemnym zwierciadle.

Owa książka, to w zasadzie nie tyle zbiór opowiadań, co pięć dość długich powieści. Wszystkie opisane w nich historie, to przypadki pochodzące z archiwum doktora Martina Hesseliusa - lekarza i naukowca, który na co dzień...

Buffy1977 | 2015-06-02

Po raz pierwszy wydany w 1872 roku zbiór pięciu opowiadań irlandzkiego pisarza, Josepha Sheridana Le Fanu, który znacząco przyczynił się do rozwoju literatury gotyckiej (choć pisywał również kryminały). Już w epoce wiktoriańskiej twórczość Le Fanu cieszyła się dużym uznaniem. Głównie dzięki rzadkiej zdolności autora do budowania na kartach swoich powieści i opowiadań atmosfery niesamowitości oraz pozostawiania miejsca na wieloraką interpretację fabuł, czym Le Fanu udowadniał, że granica między zjawiskami nadprzyrodzonymi a chorobami psychicznymi często się zaciera, i że oba te warianty mogą być tak samo przerażające. „W ciemnym zwierciadle” po raz pierwszy opublikowano rok przed śmiercią Le Fanu. Dzisiaj zbiorek znajduje się w ścisłej czołówce literatury gotyckiej. Wydawnictwo Zysk i S-ka poważnie podeszło do kunsztu Josepha Sheridana Le Fanu, prezentując polskim czytelnikom znakomicie przełożone przez Mirę Czarnecką wydanie w twardej oprawie i w bardzo przystępnej cenie.

Pięć...

Natalia | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Mój problem z opowiadaniami polega na tym, że zanim na dobre rozsmakuję się w danej historii, ta już się kończy. Między innymi dlatego rzadko sięgam po tego rodzaju prozę. Do zbioru opowiadań Le Fanu przyciągnęła mnie ostatecznie postać Carmilli – żądnej krwi wampirzycy. Nie da się zaprzeczyć, że fabuła – dzisiaj znana bardziej z rozlicznych podań o jej męskim odpowiedniku, Draculi – na tamte czasy mogła stanowić pewne novum. Nic zatem dziwnego, że posłużyła jako źródło inspiracji dla Brama Stokera. Powiastka Le Fanu, mimo iż wyraźnie nadgryziona zębem czasu, wciąż niebezpiecznie fascynuje i zaostrza apetyt na więcej. Szkoda tylko, że z racji swej niewielkiej objętości pozostawia po sobie lekki niedosyt. Podobnie jest w przypadku pozostałych opowiadań. Z tą tylko różnicą, że ciężko wykrzesać z nich jakąkolwiek świeżość, a i na szybsze bicie serca nie ma co liczyć. Średnie historyjki ratuje jednak absolutnie doskonały warsztat autora.

nellanna | 2015-09-14

Pięknie wydana, moje marzenie sprzed lat by ją posiadać zrealizowałam pośrednio, pożyczając z biblioteki. I dobrze, bo aż tak mnie nie zachwyciła, żeby ją skazać na dożywotnie leżenie wśród moich własnych zdobyczy. Moim zdaniem sposób narracji mocno zetlały, nudnawy dla współczesnego czytelnika.Historie też aż tak nie epatujące groza; może zresztą ja jestem za bardzo w temacie oczytana i z niejednym się już spotkałam a z okropnościami filmowo- literackimi mam na co dzień do czynienia.Nie sprawiła mi wielkiej satysfakcji. Ostatnia nowela jest poza wszelkimi ocenami, bo to kamień milowy ale znałam ją już wcześniej.Warto poczytać i samemu sobie wyrobić pogląd a obcowanie z takim dziełkiem edytorskim to prawdziwa, dodatkowa przyjemność.

Karolina Sosnowska | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Wszystkie opowieści cechuje groza, niewynikająca jednak z rozlewu krwi czy brutalnych scen, tych bowiem mamy tu stosunkowo mało, ale z mrocznej atmosfery tajemnicy i niewyjaśnionych zjawisk. Bohaterowie tekstów nie są pewni czy to, co im się przydarza, dzieje się naprawdę, czy jest wytworem ich chorego, zmęczonego umysłu. Czy śnią, czy popadli w obłęd, a może ktoś specjalnie doprowadza ich do choroby, z całym rozmysłem okrutnego serca?"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2015/07/12/w-ciemnym-zwierciadle-j-s-le-fanu/ :)

Aldona | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Pierwsze trzy opowiadania są fantastyczne, bardzo mi się podobały. Ostatnie dwa już troszkę gorzej, ale pewnie jest to związane bardziej z moimi upodobaniami, bo książka cały czas trzyma poziom i tego nie da się ukryć. Mam nadzieję przeczytać więcej tak dobrych opowiadań z tego gatunku. Polecam każdemu fanowi dobrego horroru :)

Tedinho13 | 2018-03-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

Książka pomimo tego, że została napisana dawno temu, świetnie zniosła próbę czasu. Opowieści nie są jakoś specjalnie straszna ani nie wieje tu grozą ( bądź co bądź to dopiero początki tego gatunku ), ale sama akcja toczy się bardzo płynnie i jest w niej coś co wciąga i sprawia, że chce się przeczytać kolejną stronę.

Alicja Górska | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Literacki chwyt, który stosuje Le Fanu sprawia, że czytelnik nie ma pewności, które z opisywanych wydarzeń dzieją się naprawdę. Czy to Hesselius ma rację? A może jego pacjenci? Cienka granica pomiędzy jawą i snem, wiedzą a potencjalnością, logiką a odczuwaniem zmysłowym zostaje nadwątlona. Nikogo, ani niczego nie można być pewnym, chociaż moim zdaniem bardziej przekonująco wypada potraktowanie tych opowieści w kategorii fantastyki lub horroru, a nie psychologicznej analizy.

Do gustu najbardziej przypadły mi dwa pierwsze opowiadania – „Zielona herbata” oraz „Prześladowca”. W pierwszej, postać małpiego demona, niestająco obecnego oraz forma jego opisu dosłownie zjeżyły mi włosy na głowie. W drugiej przeraziła mnie potencjalność racji Hesseliusa oraz fakt, że pozornie nic się nie działo – cały mrok zawierał się w umyśle głównego bohatera, to z jego emocji brał się strach czytelnika. Trzecie z opowiadań, „Sędzia Harbottle” wypadło moim zdaniem najsłabiej z całego zbioru, głównie z...

Anna | 2019-05-19
Przeczytana: 19 maja 2019

Odnalazłam się w tym klimacie i w tym języku niezwykle ukontentowana (stąd też pewnie styl mojej wypowiedzi ;p )... Niewątpliwą zaletą tych opowiadań jest umiejętne budowanie napięcia i atmosfery niesamowitości oraz poruszanie tematu tzw. "ludzkich słabości", przy czym, gdy dochodzimy do finału każdego z nich, autor zostawia nam całkowitą swobodę interpretacji przedstawionych "przypadków"...to już od nas zależy czy skłonimy się ku zjawiskom nadprzyrodzonym czy też uznamy że są to po prostu objawy zaburzeń psychicznych...zdecydowanie polecam każdemu miłośnikowi klasyki tego gatunku literackiego.