literatura faktu
Ag2S

Stanisław Likiernik (ur. 1923) – jeden z dwóch pierwowzorów słynnego "Kolumba" – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej. Po siedemdziesięciu latach od Powstania Warszawskiego zdecydował się opowiedzieć o wstrząsających, prawdziwych...

Po siedemdziesięciu latach od Powstania Warszawskiego zdecydował się opowiedzieć o wstrząsających, prawdziwych losach żołnierzy i dowódców AK, o kulisach pracy w dywersji, o trudnych wyborach dotyczących życia i śmierci wrogów i przyjaciół.

Stanisław Likiernik jako żołnierz Kedywu brał udział w najważniejszych akcjach sabotażowych, wykonywał wyroki podziemnego sądu. W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Był kilkakrotnie ranny. Został odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Od 68 lat na emigracji we Francji.

Nigdy nie krył swojego krytycznego stosunku do powstania. O grupie dowódców wysyłających bohaterską młodzież na barykady mówi bardzo ostro (podkreślając, że nie dotyczy to J. Bokszczanina i K. Iranka-Osmeckiego). Jednocześnie broni honoru, godności i solidarności powstańczej młodzieży. - Byliśmy żołnierzami, musieliśmy wykonywać rozkazy - przypomina. Jego zdaniem rozsądek nie musi oznaczać tchórzostwa, chłodna analiza nie musi być podszyta cynizmem, a obrona wolności nie musi być samobójstwem. Tę wiarę ukształtowały w nim wspomnienia młodości.

I o tym jest ta książka: o pokoleniu Kolumbów, którego Stanisław Likiernik jest jednym z ostatnich przedstawicieli, o polskości, która nie musi być skażona przekleństwem nacjonalizmu i o odwadze, której nie można mylić z zamiłowaniem do bohaterskiego umierania.

źródło opisu: Wydawnictwo Wielka Litera, 2014

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

Monika | 2018-08-04

Wspaniała, pasjonująca rozmowa ze Stanisławem Likiernikiem!

Po szczegóły kim był Likiernik proszę już sobie sięgnąć do źródeł we własnym zakresie. Można w tym celu przeczytać także "Made in Poland".

Bo ja napiszę tylko, że to ważna książka. W zalewie szmiry o okupacji, czy Powstaniu...wśród publikacji wabiących nazwiskami bohaterów (nie podam tytułów, nie warto robić reklamy miernocie) a promujących przede wszystkim autorów tych wypocin...taka książka to prawdziwa perełka.

Po pierwsze Emil Marat i Michał Wójcik są przygotowani do rozmowy! Dziś to coraz rzadszy przypadek, niestety.
A ich rozmówca, no to jest dopiero postać! Jego opowieść o wojnie, konspiracji, Powstaniu to nie laurka. Likiernik odziera te tematy z narosłych mitów, patosu, całej tej tromtadracji, którą często dziś obserwujemy. Jest gorzko, mocno, bywa brutalnie. Ale gdy Likiernik wspomina przyjaciół łagodnieje, jest ironiczny, ale i ciepły. Naprawdę niezbyt często w naszym napompowanym patosem kraju spotykamy...

Stokrotka | 2015-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2015

„Made in Poland” to książka w formie wywiadu. Stanisław Likiernik („Stach”, „Machabeusz”), żołnierz „Kedywu”, uczestnik wielu akcji sabotażowych i dywersyjnych, opowiada o okupacji, wykonywaniu wyroków na gestapowcach, przyjaźni z Romanem Bratnym, wybuchu Powstania Warszawskiego, walce i niebywałym szczęściu, które wielokrotnie pozwoliło mu przeżyć, gdy tuż obok ginęli inni.

Książka wciąga i zaciekawia, czyta się ją szybko, choć sprawia wrażenie odrobinę chaotycznej z powodu przeskakiwania z tematu na temat. Pan Likiernik w wielu przypadkach na zadane pytania odpowiada: „Nie wiem”, „Nie pamiętam”. W „Posłowiu” napisano, że były powstaniec nie o wszystkim chciał opowiedzieć. Rozumiem to i szanuję jego decyzję.

Dzięki książce zaopatrzyłam się w nowe informacje. To, że należało Niemcom oddać radioodbiorniki i samochody, wiedziałam. Nie miałam natomiast pojęcia, że konfiskowali też narty i futra.

Stanisław Likiernik trochę odczarował temat powstania. Jego dowódcom wystawił surową...

ChristinaL | 2016-10-29

Stanislaw Likiernik poproszony przez autorow o wywiad rzeke chcial pierwotnie odmowic. Mial jednak pozniej okazje zapoznac sie z ksiazka 'Obled 44' oraz opowiesciami corki Jozefa Rybickiego na temat Powstania Warszawskiego. Rozsierdzila go w tych ksiazkach (jak w wielu innych lekturach) ilosc krzywdzacych i falszywych relacji i absurdalnych interpretacji faktow. Postanowil podjac wysilek sprostowania oderwanych od realiow tez i naroslych mitow. W wywiadzie bezlitosnie krytykuje decyzje o Powstaniu, ujawnia kulisy podejmowanych decyzji, wspomina wiele wrecz cudownych jego ocalen. Ubolewa nad smiercia generala Roweckiego, slaboscia Bora-Komorowskiego i szalenstwem Okulickiego.
Pietnuje bezwzglednie nazistowskie postawy Reich-Ranickiego, Heideggera i Celine.
Wiele tu wstrzasajacych szczegolow z Powstania.
Bohater wywiadu od czasow powojennych mieszka we Francji gdzie od zawsze propaguje wiedze o Polsce i jej historii. (Francuzi myla Powstanie Warszawskie z Powstaniem w Getcie...

anika | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

GORĄCO POLECAM !!!
Rewelacyjny wywiad z uczestnikiem Powstania Warszawskiego - Stanisławem Likiernikiem. Pan Stanisław pasjonująco opowiada, prezentuje tu przy tym szczere, nieraz krytyczne przemyślenia dotyczące powstania. Trudno się oderwać od lektury. Na uwagę zasługuje też fakt, że rozmowa idzie gładko, płynnie, bo prowadzący wywiad są do niego bardzo dobrze przygotowani, posiadają wiedzę o powstaniu z różnych źródeł, a zadawane pytania zawsze dokądś zmierzają - co wcale nie jest oczywiste w ostatnim czasie.
Jeszcze raz - polecam, bo jestem pewna, że książka potrafi zainteresować nawet tych, którzy dotąd się nie interesowali tą tematyką.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2016

Stanisław Likiernik – egzekutor Kedywu, pseudonim (który sam wymyślił) „Stachu” lub „Machabeusz” (jak nazwał Go Jego dowódca, a On sam o tym pseudonimie dowiedział się całkiem przypadkiem) nie po raz pierwszy jest bohaterem książki.
Pierwszy raz pojawił się na kartach powieści w latach 50 i to w książce nie byle jakiej, bo wydanej w milionie egzemplarzy.
Jego życie stało się życiorysem głównego bohatera powieści Romana Bratnego (prywatnie – przyjaciela pana Stanisława z dzieciństwa) „Kolumbowie. Rocznik 20”.
Sam „Stach” twierdzi, że „Kolumb” to bardziej Krzysztof Sobieszczański, który nosił taki pseudonim w AK, ale postać głównego bohatera powieści jest hybrydą zarówno „Stacha" - Likernika jak i „Kolumba” – Sobieszczańskiego.
Stanisław Likiernik nie uważa się za bohatera, twierdzi, że pewnych czynów mógł dokonać ze względu na…z byt małą wyobraźnię i niechęć do zastanawiania się nad tym, jakie przykre konsekwencje mogą Go spotkać .
Brał udział w wielu akcjach likwidacji gestapowców,...

emindflow | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Niezwykle poruszający wywiad-rzeka ze Stanisławem Likiernikiem, pierwowzorem "Kolumba" z powieści R.Bratnego, jednym z niewielu jeszcze żyjących uczestników Powstania Warszawskiego, żołnierzem Kedywu AK.
Nikt nie kwestionuje heroizmu powstańców ani poświęcenia ludności cywilnej Warszawy - należy im się szacunek, podziw i wieczna pamięć. Zupełnie odrębną kwestią jest sama decyzja o rozpoczęciu powstania, tu opinie są mocno spolaryzowane.
Stanisław Likiernik jest bezkompromisowy w swoich opiniach i nie pozostawia suchej nitki na dowódcach Armii Krajowej. Swoje osobiste doświadczenia sprzed 70-ciu lat nieustannie konfrontuje z dokumentami i literaturą dotyczącą wydarzeń, w których uczestniczył.
Jak mało kto (a z pewnością bardziej niż powojenni historycy) wydaje się być uprawniony do wygłaszania choćby najbardziej kontrowersyjnych sądów na ten temat.
Pasjonująca lektura. Zdecydowanie polecam.

Hubert Igliński | 2014-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Niezwykle ciekawy wywiad rzeka ze Stanisławem Likiernikiem członkiem KEDYWU i powstańcem warszawskim. Niezwykle cenne są w tej książce humor, wręcz autoironia Pana Stacha jak autorzy zwracają się do swojego interlokutora, ale przede wszystkim rzeczowość i trzeźwy osąd powstania.
Niestety coraz częściej pojawiają się opinie mitologizujące to traumatyczne doświadczenie walczących, mieszkańców Warszawy i miasta jako takiego, albo skrajnie krytyczne. A w Made in Poland znajdziemy bardzo trzeźwą analizę tego co się stało. Bardzo cenne są przypisy dolne, w których znajdziemy krótkie biogramy najważniejszych osób, które pojawiają się w opowieści i ramki z informacjami zaczerpniętymi ze źródeł historycznych i innych wartościowych opracowań.
Made in Poland to doskonały punkt wyjścia dla każdego kto chce dalej zgłębiać historię powstania warszawskiego.

Ruda_Owca | 2015-08-14

Książka jest niesamowicie prawdziwa i szczera przez co jest jeszcze bardziej poruszająca. Oczywiście jest w niej wiele gorzkich słów na temat decyzji o wybuchu Powstania, czy o dowództwie. Jednak nie sposób się od niej oderwać. Pochłania i wciąga bez reszty. Stanowi również idealny punkt odniesienia do dalszej polemiki i dyskusji na temat Powstania. Książka ta jest świetnym kontrapunktem pozwalającym spojrzeć realistycznie na decyzje siły i środki przed wybuchem Powstania. Dodatkowym atutem są rozbudowane przypisy - w opowieści Pan Stanisław wymienia wiele osób, które łatwo można zidentyfikować dzięki przypisom. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników historii!

Piotr | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Po tegorocznych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego dla mnie ważnego wydarzenia . Wpadła mi w ręce ta książka. Wspomnienia Pana Stanisława Likiernika. to naturalistyczny opis wydarzeń z punktu widzenia patrioty, ale nie romantyka tylko raczej pozytywisty. Ukazuje on realistyczny subiektywny obraz powstania. i ogólnie całej konspiracji. Powstanie Warszawskie jawi się tam takie jakie było na kształt greckiej tragedii i po prostu ludzkiej hekatomby. Niezłe lekarstwo na mit powstania. Jeżeli to w ogóle możliwe mój szacunek dla powstańców i żołnierzy AK wzrosło jeszcze bardziej. Ciekawym wątkiem jest wielki szacunek dla kobiet w powstaniu i ogólnie konspiracji