Negocjator. Prawdziwa historia najskuteczniejszego na świecie zawodowego negocjatora

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Negotiator: My Life at the Heart of the Hostage Trade
negocjator, Ben Lopez, zakładnicy
literatura faktu
joly_fh

Ze względu na własne bezpieczeństwo i poufny charakter wykonywanych zadań autor nie mógł ujawnić swojego prawdziwego nazwiska. Ben Lopez to jedynie pseudonim. Jest najlepszym zawodowcem w swojej branży. Walczy o uwolnienie zakładników uprowadzonych w różnych zakątkach świata. Prowadzi negocjacje z najniebezpieczniejszymi przestępcami, fanatykami religijnymi, profesjonalnymi porywaczami. Nigdy...

Jest najlepszym zawodowcem w swojej branży. Walczy o uwolnienie zakładników uprowadzonych w różnych zakątkach świata. Prowadzi negocjacje z najniebezpieczniejszymi przestępcami, fanatykami religijnymi, profesjonalnymi porywaczami. Nigdy nie popełnił błędu. Często musiał ryzykować własnym życiem, by ocalić porwanych.
W tym fachu liczy się szybkość decyzji, siła charakteru, zdecydowanie.
W "Negocjatorze" Lopez ujawnia nieznane triki negocjacyjne, chwyty, które nawet w beznadziejnej sytuacji pozwalają uzyskać psychiczną przewagę nad przeciwnikiem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Aaron | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Autor książki pod tytułem "Negocjator" to jeden z najlepszych ludzi w swoim fachu. Jest główną postacią, która ze względu na bezpieczeństwo występuje pod pseudonimem Ben Lopez.

Książka jest rewelacyjna. Opisuje przebieg negocjacji z porywaczami, najniebezpieczniejszymi przestępcami oraz fanatykami religijnymi i politycznymi. Rozmowy z przestępcami to tylko niewielka część pracy negocjatora. Wszystko zależy od tego, kiedy i czy w ogóle porywacze chcą rozmawiać.
W dużej mierze praca polega na pomocy nie tylko ofiarom, ale też rodzinom tych ludzi. Większy stres często doświadczają bliscy zakładnika.
Gdy operacja się powiedzie wielka radość, która następuje po uwolnieniu ofiary, jest tylko chwilowa i po jakimś czasie zanika. Wkrótce potem następuje prawdziwa huśtawka emocjonalna, a powrót do normalności niekiedy trwa bardzo długo i często potrzebne są interwencje psychologa.
Na świecie występuje na szczęście mały odsetek osób, które mają antyspołeczne osobowości lub są psychopatami...

miete | 2015-08-07

Dobra książka to, to nie jest. ani pod względem prozatorskim ani treściowym. Warsztatu literackiego to ten Pan nie opanował -zdania co prawda pisze krótkie i proste ale ma męczący zwyczaj w samym środku narracji wtrącania zupełnie niepotrzebnych szczegółów typu :dokładny opis dania które właśnie je, zapis nie związanej z niczym rozmowy telefonicznej lub ogóle dywagacje o niczym. Co do treści jest jeszcze gorzej karmi nas potwornymi truizmami, sporadycznie wplatając rzeczy naprawdę interesujące ale zastanówmy się -facet jest zawodowym negocjatorem gdyby wydał książkę i zawarł w niej całą swoją wiedzę na temat negocjacji z porywaczami to dzień po jej wydaniu musiałby natychmiast zmienić zawód . Można by się w związku z tym zastanowić po co w ogóle wydaje się takie książki skoro i tak nie można w nich zawrzeć naprawdę istotnych informacji a tylko prześlizgiwać sie pobieżnie i opowiadać o rzeczach które dla wszystkich są zupełnie oczywiste. Mam na ten temat małe podejrzenie - no...

Kalin | 2013-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Kupując tę książkę miałem nadzieję poznać "nieznane triki negocjacyjne, chwyty, które nawet w beznadziejnej sytuacji pozwalają uzyskać psychiczną przewagę nad przeciwnikiem."
Czy faktycznie zostały ujawnione w "Negocjatorze"?
Ben Lopez (pseudonim pod którym pisze autor) faktycznie przybliża czytelnikowi charakter pracy negocjatora, dowiadujemy się skąd na miejscu bierze się akurat ten a nie inny negocjator, wedle jakich kryteriów dobiera się zespół negocjacyjny, jaka jest kolejność działań kiedy dochodzi do porwania itp.
Ponieważ autor jest psychologiem stara się opowiedzieć też o podstawowych zagrywkach psychologicznych stosowanych wobec porywaczy i osób, które mogą być zamieszane w porwanie. Prezentuje też portrety psychologiczne porywaczy z różnych zakątków świata. Co ciekawe autor stwierdził, że jeżeli miałby zostać kiedyś porwany, to życzyłby sobie dostać się w ręce Somalijskich piratów. Dlaczego? sięgnijcie po tę książkę a na pewno znajdziecie odpowiedź.
No dobrze, jeżeli...

Piotrek | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Zawsze lubię książki z jakiejś nie eksploatowanej niszy literackiej. Zawsze mają one temat który okazuje się nie być sztampowy. I tak jest właśnie z Negocjatorem.

Na początku myślałem, jak i większość, że to będzie facet w kamizelce kuloodpornej z napisem "Police" i będzie gadał z kolesiami z banku gdzie trzymają zakładników. Czyli amerykański klasyk.

I tak autor pokazał jak się wszyscy mylimy. Negocjatorów mamy policyjnych albo prywatnych psychologów działających ba zlecenie przy porwaniach dla okupu, a nie napadów na różne instytucje.

Ben Lopez (pseudonim) to człowiek tej drugiej kategorii. Co do wyboru przez niego historii na książkę można gdybać. Czy są dobre czy raczej już wszystko widzieliśmy już na filmach bądź wiadomościach.

Książkę ratuje drobiazgowość autora i liczne ciekawostki z jego negocjacyjnego życia. Fajnie, że rozłożył to na części pierwsze i możemy wraz nim po części przeżywać podobne towarzyszące mu emocje. Trzeba przyznać, też że Lopez to raczej...

Krzysiek | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

"Negocjator" opakowany jest bardzo efektownym marketingiem. Kusi efektowną okładką oraz opisem zapowiadającym dreszczyk emocji - większy nawet od dobrych thrillerów prozą, bo wzięty z życia i prawdziwy. A to jest przecież to, co tygryski lubią najbardziej.

Prawda jest taka, że książka ma swoją wartość - jednak nie jest to napięcie czy też styl literacki - te dwie rzeczy są na poziomie co najwyżej przeciętnym. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość autorowi, że w sposób przystępny i bezpośredni opisuje jak naprawdę wygląda praca negocjatora, jak daleka jest ona od wyobrażeń budowanych przez filmy i programy informacyjne. Lektura jest przy tym całkiem przyjemna i wciągająca.

To prawdziwe oblicze rynku (bo tak trzeba go nazwać) porwań, dla mnie było zaskakujące - myślę, że dla większości z Was również takie będzie i tak jak ja wiele się dowiecie z tej książki.

Mariusz | 2015-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Sięgając po tę pozycję nie spodziewałem się emocji rodem z filmów sensacyjnych, mimo że okładka takowe zapowiada. Niestety - jest to zwykły marketing.
Jeśli chodzi o treść - częściej bardziej podobały mi się krótkie historie wtrącone przez autora jako dygresje, niż to, na czym tak naprawdę powinien się skupić. Opisy w niektórych momentach wręcz odpychają i czytelnik przerzuca strony ze znudzeniem czekając na rozwój wydarzeń. Jest to podyktowane tym, że Ben Lopez nie posiadł daru ciekawego opowiadania. On sam natomiast wydaje mi się człowiekiem, który nie dożyje sześćdziesiątki ze względu na prowadzony tryb życia (ciągłe wyjazdy, brak snu, pochłanianie kawy oraz Red Bulli w niewyobrażalnych ilościach).
Osobiście czuję się zawiedziony, bo jestem zdania, że można było to wszystko opowiedzieć w o wiele bardziej pasjonujący sposób.
Według mnie można, nie trzeba.

Patryk | 2014-06-15

Prosty opis zawodu negocjatora cywilnego, cywilnego ! W książce autor prezentuje nam kilka najprostszych technik, stosowanych przez niego a także parę krytycznych uwag dotyczących najczęstszych błędów i karygodne zaniedbań, a także brudne sztuczki tych dobrych, oraz typowe wpadki złych. Wszystko to na podstawie autentycznych przypadków z kariery własnej, a także paru głośniejszych w historii. Dużym plusem jest logiczna argumentacja jak i wiele odwołań do kina jak i typowych reakcji psychologicznych człowieka. Łopatologia. Lopez rozprawia się z pospolitym stereotypami, przybliża czytelnikowi swój punkt widzenia. Lekturę psuje trochę amerykański dualizm poglądowo - moralny, ale cóż wiadomo iż wydawca musiał zadbać o cenzurę, tfu ! Poprawność polityczną i tolerancję czy coś takiego. Co bystrzejszy odbiorca wyciągnie parę dodatkowych wniosków. Do polecenia dla każdego kto ciekaw świata.

sinnerinc | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Książke czyta się łatwo i przyjemnie, mimo dość trudnego tematu. Potrafi zmienić nieco pogląd na temat porwań u kogoś kto wcześniej się tym nie interesował (np. ja). Do tego dość sporo ciekawych faktów i niezłe nakreślenie jak tak naprawdę wygląda praca negocjatora. Zdecydowanie warto przeczytać.

DziadekDoOrzechów | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Ben Lopez w swym dziele przedstawia okrutny świat przestępców trudniących się uprowadzeniami. Porywają nie tylko dla okupu, lecz również z pobudek czysto religijnych oraz politycznych. W "Negocjatorze" przeczytamy o różnorodnych technikach porwań, poznamy charakterystykę grup przestępczych z wielu zakątków świata oraz co wydaje się być najbardziej wartościową zaletą - dowiemy się jak przebiega proces negocjacji z porywaczami (oczywiście w dość ograniczonej formie ze względu na poufny charakter technik negocjacyjnych itp.). Poznamy też odpowiedź na pytanie: dlaczego Ben Lopez nie rozstawał się ze swoim gumowym kurczakiem. :)
Tytułowy zawód to nieustanne oczekiwanie w napięciu na kolejną informację o uprowadzeniu, to również ciągłe przebywanie poza domem, w najniebezpieczniejszych miejscach na kuli ziemskiej, w końcu to przedsięwzięcie obarczone wysokim ryzykiem i wielką odpowiedzialnością za ratowanie życia drugiej osoby. Autor w bardzo dobry sposób przedstawił w/w aspekty opierając...

pjer | 2014-03-28
Przeczytana: 18 lutego 2014

W książce autor uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej pracy negocjatora. Jednocześnie zwraca uwagę na rozróżnienie pomiędzy negocjatorem policyjnym a negocjatorem w sprawie porwań dla okupu.
Negocjator policyjny prowadzi sprawę tak, aby uwolnić osobę porwaną i doprowadzić do schwytania porywaczy, przez co wzrasta ryzyko, że operacja uwolnienia może się nie udać, a nawet zakończyć tragicznie dla zakładnika.
Z kolei negocjator w sprawie porwań dla okupu ma do spełnienia, można powiedzieć, cztery cele podporządkowane pierwszemu - najważniejszemu: uwolnić porwanego i spowodować by bezpiecznie wrócił do domu. Po drugie stara się doprowadzić, na ile to możliwe, do obniżenia wartości okupu - tak, tak, tego typu negocjacje zawsze kończą się wypłatą okupu. Po trzecie, zniechęcić porywaczy do ponownego kidnapingu w tej samej rodzinie. I wreszcie po czwarte, udzielić rodzinie wsparcia psychologicznego. W pracy takiego negocjatora ujęcie porywaczy w ogóle nie wchodzi w rachubę.
Ben Lopez jest tym...