Czarni

Czerwone i Czarne
2019-01-01
2019-01-01
9788366219137
molestowanie duchowieństwo grzech Kościół katolicki ksiądz literatura faktu nałogi powołanie relacje międzyludzkie reportaż samotność uzależnienie życie codzienne
Inne

Okładka książki Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Katarzyna Błaszczyk
Ocena 6,9
Zdarzyło się n... Hanna Bogoryja-Zakr...
Okładka książki Ciało nie kłamie Judy Melinek, T.J. Mitchell
Ocena 7,5
Ciało nie kłamie Judy Melinek, T.J. ...
Okładka książki Inna miłość szejka Artur Ligęska, Oskar Maya
Ocena 5,5
Inna miłość sz... Artur Ligęska, Oska...

Reportaż Pawła Reszki, dotyczący polskiego kleru, leżał w domu od paru miesięcy.
Nie był to mój zakup, gdyż tematyka, jak sądziłam, nie zainteresowałaby mnie.
Jednak niedawno jednak przeczytać tą książkę.
Jakie wrażenie wywarli na mnie „Czarni” autorstwa Pawła Reszki?
Zapraszam do zapoznania się z moją opinią na blogu 🙂

Nie był to mój zakup, gdyż tematyka, jak sądziłam, nie zainteresowałaby mnie.
Jednak niedawno jednak przeczytać tą książkę.
Jakie wrażenie wywarli na mnie „Czarni” autorstwa Pawła Reszki?
Zapraszam do zapoznania się z moją opinią na blogu 🙂
...

Świetny reportaż Pawła Reszki. Mocny, gdzieniegdzie wręcz obrzydliwy, ukazujący prawdę o polskim klerze. Spośród tych negatywnych rzeczy, które zostały opisane, przebija promyk nadziei, że są jeszcze prawdziwi kapłani z powołania. Niestety jest to niewielki procent duchownych, z których część zapewne niedługo duchownymi być przestanie.
Polecam ten reportaż, bo to nie jest kolejna pozycja, której głównym zadaniem jest oblanie szambem polskiego Kościoła. Autor świetnie pokazał, że plebani, wikariusze i zakonnicy to przede wszystkim samotni ludzie. Przybliżył nam ich codzienne rozterki i obawy oraz ich poglądy na temat patologicznej struktury hierarchii Kościoła.
7,5*

Polecam ten reportaż, bo to nie jest...

Świetna książka. Nie mówi tylko o grzechach, nie pastwi się nad słabością. Jest w niej dużo opisów dobrych postaw, ludzi, którzy chcą zmieniać Kościół ale napotykają ścianę.

Dla mnie jej lektura była okazją do zastanowienia się nad swoim życiem i spojrzeniem jakie mam na kapłanów. Zrozumiałem sens modlitwy za osoby konsekrowane, za te które błądzą i za te, które wciąż walczą ale powoli zaczyna brakować im sił.

Polecam każdemu skłonnemu do refleksji, także osobom będącym blisko Kościoła.

Po "Małych bogach", których przeczytałem z tym większą ciekawością, że sam jestem lekarzem, przyszła pora na kolejny reportaż Pawła Reszki - "Czarnych". Mimo, że jestem ateistą i przeciwnikiem organizacji kościoła katolickiego - a może właśnie dlatego - starałem się do tej pozycji podejść z "czystą głową" i odrzuciwszy wszelkie stereotypy.

"Czarni" to ogrom świetnie wykonanej, reporterskiej pracy - łącznie z przyodziewaniem sutanny. (Nie pierwszy to już zresztą raz, gdy Paweł Reszka przebiera się i w swoim wczuwaniu się w opisywaną społeczność idzie na całość.) "Czarni" nie wpłynęli na to, że zmieniłem swoje zdanie o instytucji kościoła katolickiego - okazuje się, że wiele problemów, które w niej dostrzegam, jest także codziennością bohaterów, z którymi rozmawia reporter. Książka świetnie pokazuje jak bogatym, różnorodnym spektrum osobowości są księża i zakonnicy. Każdy z nich jest inny - czyli jak w życiu. Świetna książka - czytając ją czułem, jakbym rozmawiał sam na sam z tymi księżmi. Polecam!

"Czarni" to ogrom świetnie...

„Czarni” to reportaż, który otrzymałam w prezencie. Sama nie przepadam za tym gatunkiem literackim. Chyba, że temat jest wyjątkowo interesujący (dla mnie). W tym przypadku niestety tak nie było – przeciwnie – temat kościoła, księży i zakonnic działa na mnie jak płachta na byka. Mimo to zdecydowałam się na lekturę – dla odmiany i ponieważ, prędzej czy później, chcę przeczytać wszystkie otrzymane książki.

„Czarni” to materiał dokumentalny o szeroko pojętym „kościelnictwie”. Napisany na podstawie rozmów z klerem, dokumentów (np. listów pisanych przez księży udostępnionych przez adresatów), pamiętnika pisanego przez księdza, anonimów wysłanych przez księży do swoich zwierzchników oraz własnych obserwacji autora podczas eksperymentu dziennikarskiego, kiedy przebrany za księdza testował reakcję otoczenia na swoją osobę. Przyznam, że te fragmenty były najciekawsze. Niestety stanowiły jej niewielką część...

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Mimo mojej ogólnej niechęci do wszystkiego co ma z jakąkolwiek religią wspólnego, to chcąc nie chcąc żyję w kraju religią przepełniony. Nie chodząc do kościoła, ba, nawet nie należeć do wspólnoty chrześcijańskiej, w pewien sposób religia ma na moje wpływ, choćby przez to, że Kościół miesza się w politykę. Dlatego tym bardziej nieprzychylnie patrzę na tytułowych Czarnych. Jednak oddając głos różnym ich przedstawicielom dostałem obraz... zwykłych ludzi, którzy radzą sobie jak mogą. Oczywiście nie zmieniłem ani jotę swego zdania o tej organizacji jak i o ich członkach, lecz teraz mam większą świadomość tego, że pod tą sutanną kryje się człowiek, którego należy traktować indywidualnie, a nie przez pryzmat całej grupy (choć oczywiście pewne stereotypy nadzwyczaj często się sprawdzają).

Cenię Pana Pawła za rzetelność i holistyczne ujęcie zagadnienia, a nie tylko podążanie za sensacją i opisywaniem brudnej, szokującej, wręcz brutalnej prawday, która w dzisiejszych czasach sprzedaje się najlepiej.

Ta xiążka doskonale tłumaczy dlaczego ludzie odchodzą z Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Bo został on zawłaszczony przez ludzi, którzy wykorzystują go do własnych, niecnych celów. Nie znajduję w nim Boga. On jest jeszcze w niektórych ludziach, ale nie w Kościele Rzymsko-Katolickim jako takim.
Chciałbym napisać, że tę xiążkę powinni przeczytać hierarchowie Kościoła w Polsce, ale... to nic nie zmieni.

Świetna książka, podoba mi się praca włożona przez autora w jej napisanie. Doceniam fakt, że sam przebierał się za księdza, by zobaczyć, jak to jest. Dzięki temu możemy mieć porównanie, którego dokonał.
Plus za to, że wypowiada się wiele osób. Są słowa obecnych księży, księży emerytowanych, ale i byłych księży. Bardzo doceniam fakt, że wypowiadają się też kobiety księży. Dzięki tej lekturze można poznać bardzo duży przekrój sprawy.
Wiele szokujących faktów i zdań, które zostały wypowiedziane tak bardzo prostolinijnie. Polecam. Książkę przeczytałam bardzo szybko, wciąga na tyle, że dosłownie każdą wolną chwilę jej poświęcałam.

Nie dowiedziałam się o życiu księży niczego odkrywczego, na co liczyłam po opiniach. Język reportażu jest przejrzysty, jednak tematy jak dla mnie mieszały się z rozdziału na rozdział.