Nowy alfabet mafii

Wydawnictwo: Rebis
literatura faktu
joly_fh

Nowa, mocno pozszerzona wersja bestselleru "Alfabet mafii". Autorzy rozmawiają z najbardziej znanymi postaciami polskiego świata przestępczego. Opisują gangi, które terroryzowały Polskę w latach 90. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj. Losy bohaterów Alfabetu mafii urywały się w 2004 r. Z nowej książki dowiemy się, co dzisiaj robią dawni wrogowie publiczni, czym się zajmują, czy zerwali z...

Nowa, mocno pozszerzona wersja bestselleru "Alfabet mafii".
Losy bohaterów Alfabetu mafii urywały się w 2004 r. Z nowej książki dowiemy się, co dzisiaj robią dawni wrogowie publiczni, czym się zajmują, czy zerwali z dawnym życiem i jakie mają pomysły na nowe czasy. Autorzy dostrzegają w gangsterach cechy zwykłych ludzi – mają oni przecież rodziny i dzieci, zmagają się z lękami egzystencjalnymi, tak jak wszyscy. Relacje przedstawicieli świata przestępczego zostały skonfrontowane z wersjami wydarzeń prokuratorów, policjantów i ofiar.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Dominika Rygiel | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Po lekturze kilku książek autorstwa Artura Górskiego i Jarosława Sokołowskiego ps. Masa, postanowiłam sięgnąć po inne, mniej stronnicze a zarazem bardziej obiektywne opracowanie dotyczące polskiej mafii. "Nowy alfabet mafii" w opracowaniu Piotra Pytlakowskiego oraz Ewy Ornackiej to encyklopedyczne wręcz uzupełnienie wiedzy dotyczącej gangów działających w Polsce w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

Książka nosząca znamiona encyklopedii powinna więc, w globalnym tego słowa znaczeniu, oznaczać nudne, suche fakty. Nic bardziej mylnego. Niniejsze opracowanie wcale nużące nie jest. Temat, mimo, iż potraktowany bardzo obszernie i drobiazgowo, ujęty został jednocześnie dosyć przystępnie. Zebrana przez dziennikarzy dokumentacja dotycząca rozwoju mafii, działania oraz aresztowania poszczególnych członków większych grup (w tym pruszkowskiej i wołomińskiej) jest niezmiernie obszerna i rzeczowa.

Autorzy precyzyjnie sklasyfikowali, w zależności od przynależności do poszczególnych...

Kamil | 2018-07-30
Przeczytana: 21 lipca 2018

Ciekawie napisana książka o polskiej mafii działającej od lat 90 do lat 2000, głównie w Pruszkowie i Wołominie. Autorka w ciekawy sposób przedstawia dotąd nie znane fakty z życia gangsterów, których pewnie i tak do końca nie poznamy.
Morał z książki jest prosty - jacy byśmy nie byli i tak trafimy do piachu. Większość z bohaterów książki umarła, odsiaduję wyroki lub starają się toczyć w miarę normalne życie co im nie zawszę się udaję. Książka do przeczytania raczej nie będę do niej wracał, ale kilka fragmentów utkwiło mi w pamięci.

Adam Łęgowski | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Najlepsza książka o tej tematyce jaką było mi dane przeczytać. Przy okazji przypomniałem sobie serial Alfabet mafii i czytając książkę miałem przed oczami te wszystkie twarze, o których w niej mowa. Jest to świetne uzupełnienie tamtej opowieści, rzeczowe, konkretne, dobrze się to czyta. Całkowite przeciwieństwo Polskiej Mafii Latkowskiego. Historie tych ludzi wciągają, intrygują, przerażają, ich wersje zdarzeń skonfrontowane są z ustaleniami policji, prokuratury i sądów. Każdy ma tu swoją prawdę, a czytelnik może sobie wyrobić własne zdanie na przedstawione tematy. Ludzie mafii żyli dobrze, dostatnio, ale większość z nich krótko. Z książki dowiadujemy się o losach większości "bohaterów" tamtych burzliwych czasów, część już dawno nie żyje, część jest na wakacjach na koszt państwa, część próbuje się odnaleźć na wolności po odsiedzeniu wyroków, inni zostali świadkami koronnymi kierując się swoim interesem. Jeżeli kogoś interesuje tematyka min. mafii pruszkowskiej czy wołomińskiej, a...

Shetani | 2013-11-09

Wiele osób dziwi się, że sięgam po książki o mafii skoro jestem dziewczyną. Nie mam pojęcia skąd u mnie takie zainteresowania, ale już od długiego czasu lubię o tym poczytać. Oczywiście najchętniej dowiaduje się nowych rzeczy o mafii sycylijskiej, gdyż to ona jest dla mnie podstawą, ale ponieważ mieszkam w Polsce, to wypada też trochę wiedzieć o własnym kraju, a właściwie jego przestępczości zorganizowanej. Dlatego właśnie w moje ręce trafił „Nowy alfabet mafii” autorstwa Ewy Ornackiej i Piotra Pytlakowskiego.

Przyznaję się bez bicia, że o losach polskiej mafii nie wiem za dużo. Może to i nawet dobrze, bo dzięki temu lektura tej pozycji okazała się być bardzo kształcąca i przyjemna. Gdybym czytała o czymś, co już wiem, zapewne byłabym znudzona. Biorąc pod uwagę jednak zasób informacji i ich rozległość, ciężko chyba znaleźć osobę, która znałaby te wszystkie fakty. Z tego powodu mogę śmiało stwierdzić, że nawet osoby obeznane w temacie wyjątkowo dobrze, dowiedzą się czegoś nowego....

Wojtek_Grabowski | 2014-09-23
Przeczytana: czerwiec 2014

No, nie wiem... Mam mieszane uczucia - dlatego połowa gwiazdek. Książka jest nieźle napisana, czyta się ją bardzo dobrze, ale jednak temat jakiś taki... uwierający człowieka w środku. Gangsterzy jako normalni ludzie? Co innego w kinie, gdzie to wszystko czysta fikcja, ale żeby w książce dokumentalnej, i to polskiej?! Mam moralne obiekcje, ale być może nie powinny one rzutować na moją ocenę tej pozycji. Dlatego nikogo nie zniechęcam, ale chyba bym radził, żeby zacząć od pierwszej części, bo mnie pechowo wpadła w ręce tylko druga (prezent!) i po pierwszą raczej już nie sięgnę.

| 2014-01-18

Duet Pytlakowski & Ornacka, potrafią ze sobą współpracować. Udowodnili to podczas zbierania materiałów do mini serialu "Alfabet Mafii". I poprzedniego wydania książki o tym samym tytule.

Tym razem dostajemy do ręki rzetelny reportaż. Oboje starają się nie osądzać, a jedynie wtrącać swoje opinie na temat konkretnych osób, czy zależności. I to właśnie jest siłą tej publikacji.

Jest miejsce na wypowiedzi osób bezpośrednio zaangażowanych w świat przestępczy w Polsce. Lecz czytelnik jest w stanie sam wyciągnąć wnioski. Poznać dogłębnie świat powiązań mafijnych i skalę problemu z którym boryka się wymiar sprawiedliwości.

Swoją drogą tematyka szalenie interesująca. Zawsze warto znać historię i zarys "własnego podwórka", nim zacznie się marzyć o poznawaniu półświatka w innych zakątkach globu.

Polecam!

Trzcionka | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2014, E-book
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Dobrze skonstruowana i wyczerpująca "encyklopedia" o polskiej mafii. Ktoś kto jest zainteresowany tematem na pewno się nie zawiedzie. Autorzy rzetelnie (na tyle na ile czytelnik może to ocenić ;) przedstawiają działania gangsterów i zorganizowanych grup przestępczych. Nie oceniają, nie zadają zbędnych pytań. Widać również, że nie redagowali zanadto przeprowadzonych wywiadów - to duży plus.
Jedyną wadą tej pozycji jest brak zdjęć opisywanych ludzi. Można na takie z łatwością trafić w internecie, wiec czemu nie zamieścić jej w takiej pozycji jak ta? Bardzo by na takim zabiegu zyskała.

Katarina | 2016-07-20
Przeczytana: lipiec 2016

"Nowy alfabet mafii" jest reedycją "Alfabetu mafii" oraz książką stworzoną po spektakularnym sukcesie serialu dokumentalnego o tym samym tytule.
Serial oczywiście obejrzałam i to nie raz ani nie dwa. To dzięki niemu zainteresowałam się przestępczością zorganizowaną w latach 80. i 90.
Pruszków i Wołomin to dwie najbardziej znane miejscowości w Polsce. Kiedy ktoś wypowie ich nazwę to nie mamy innych skojarzeń jak mafia,"wojna pruszkowsko-wołomińska" czy Masa. Ale redaktorzy nie opisują tylko tej części mafijnej Polski.
Ewa Ornacka oraz Piotr Pytlakowski fantastycznie i z najdrobniejszymi szczegółami opisują funkcjonowanie mafii,postacie na mafijnej arenie oraz zbrodnie i wyroki. Nie boją się przekazywać tych informacji czytelnikowi i dzięki temu ta książka jest tak dobra.
Jednym małym minusem tej książki jest mała ilość zdjęć. Dobrze by było zamieścić ich o wiele więcej.
Zdecydowanie polecam każdemu kto interesuje się tą tematyką a także dla wszystkich innych. Fani reportażu-to...

Justyna_78 | 2015-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Po książce "Masa o pieniądzach i polskiej mafii" postanowiłam sięgnąć po inną książkę na temat zorganizowanych grup przestępczych w Polsce.
"Nowy alfabet mafii" okazał się bardzo interesującą lekturą. Z książki dowiemy się w jaki sposób zawiązywały się znajomości poszczególnych osób, jak potoczyły się losy najważniejszych osób w grupach przestępczych, o udziale policji, prokuratorów, lekarzy w próbach uniknięcia kar przez przestępców.
Poznajemy bossów nie tylko jako wyrahowanych, pozbawionych skrupułów ludzi ale również jako np. kochających ojców i dziadków. Wywiady, zdjęcia, na końcu krótka charakterystyka najbardziej znanych osób. Na podstawie życiorysów poszczególnych osób mógłby powstać niejeden, ciekawy scenariusz filmowy.
Autorzy, nie oceniają, pozostawiają ocenę czytelnikom. Książkę przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem.

Monika | 2014-07-12
Przeczytana: 17 lutego 2014

Uwielbiam duet Pytlakowski&Ornacka - mistrzowie Alfabetu mafii (serial oglądałam setki razy, książki nie miałam okazji przeczytać). Temat, który mnie bardzo interesuje. Książka uzupełniająca wszelkie fakty poznane w przeszłości. Uporządkowane i absorbujące. Perełka na mojej półce (prezent pod choinkę;))