Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy

reportaż
Czerwone i Czarne
2018-05-09
2018-05-09
literatura polska medycyna lekarze służba zdrowia zdrowie wywiad
Inne

Mali Bogowie 2. Jak umierają Polacy?, Paweł Reszka
Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda praca ratownika medycznego? Jak to jest jechać na zgłoszenie by ratować czyjeś życie? Jak wygląda praca w karetce ratunkowej? Autorowi udało się poznać odpowiedź na te pytania. Jakim cudem? Ano został "wkręcony" do ekipy ratunkowej i dzięki temu mógł opisać "od podszewki" jak to wygląda w konkretnych przypadkach. Momentami przerażająca historia i smutna bo jednak prawdziwa. Koniecznie musisz się z tym zapoznać by mieć to wszystko w głowie gdy znajdziesz się na SORze lub przyjedzie po ciebie karetka.

Mali Bogowie 2. Jak umierają Polacy?, Paweł Reszka

„Masakra!” - to najczęściej wypowiadane przeze mnie słowo, podczas lektury książki Pawła Reszki. Wstrząsająca, poruszająca, rozdzierająca serce i ciekawa. Choć o sytuacji w polskim systemie ochrony zdrowia napisano już sporo książek, a ja wiele z nich przeczytałam, to każda kolejna wywołuje we mnie równie silne emocje. Przecież ja lub moi bliscy mogliśmy znaleźć się w jednej z opisywanych sytuacji! A nie zawsze są to historie z happy endem, które napisali lekarze przepełnieni pasją do tego co robią. Paweł Reszka po raz kolejny obdziera z mistycznej otoczki zawód lekarza i pokazuje jak ciężka i trudna jest to praca.

Książki „z medycyną w tle” (wciąż szukam dobrego określenia, bo przecież nie są to książki medyczne) za każdym razem pochłaniam w ekspresowym tempie Po części wynika to z niespełnionych marzeń o byciu lekarką, po części z ciekawości świata i w końcu - z szacunku do pracy personelu medycznego. Na początku zeszłego roku przeczytałam ich kilkanaście, aż w końcu byłam tą tematyką zmęczona. Musiałam zrobić przerwę, bo byłam przytłoczona obrazem tego, co dzieje się w polskich szpitalach, przychodniach, karetkach. Teraz, z wolniejszą głową, wracam do mojej ulubionej tematyki, ale wywołuje ona we mnie nie mniejsze emocje - strach przed byciem chorą, rozczarowanie działaniem polityków, współczucie personelowi medycznemu, złość na pazernych lekarzy… To cała gama zarówno pozytywnych jak i negatywnych myśli. Niezależnie jednak jak bardzo historie ze szpitalnych korytarzy przerażają uważam, że bardzo dobrze, iż powstają na ten temat książki. Nie dlatego, aby straszyć pacjentów, ale aby jak najszersze grono osób wiedziało jak jest naprawdę.

Książka Pawła Reszki to mieszanka krótkich rozmów z białym personelem, wypowiedzi lekarzy, ratowników, pielęgniarek czy sanitariuszy, ale i wyimki ze statystyk, które na liczbach pokazują skalę problemów w polskim systemie ochrony zdrowia.

Paweł Reszka poprzez słowa swoich rozmówców, kreśli przed nami także bardzo przekrojowy obraz polskiego społeczeństwa. Czytamy o dzieciach, które w obliczu długiego urlopu za granicą „oddają” swoich schorowanych rodziców do szpitali, o alkoholikach i narkomanach, którzy przez własne życiowe decyzje lądują na dnie, ale i o lekarzach z totalną znieczulicą, którym przez zmęczenie i wypalenie jest wszystko jedno, co stanie się z pacjentem. Oczywiście historie opisywane przez autora to nie tylko smutek, rozpacz, czerń. Przeczytamy również o lekarzach dla których praca jest pasją, o historiach pacjentów uratowanych przez wytrwałych medyków, a także zabawne anegdoty.

„Mali bogowie 2” to książka przez którą się płynie. Książka, która pochłania i odrywa Cię od rzeczywistości. To głos zmęczonych, sfrustrowanych lekarzy, ratowników i pielęgniarki, których marzenia o pomocy pacjentom umarły w momencie zderzenia z rzeczywistością pracy w polskich szpitalach i klinikach. Głos, który powinien zostać usłyszany, zanim na niedociągnięciach systemowych ucierpią kolejni ludzie. Polecam wszystkim, którzy lubują się w reportażach i których kręci tematyka medyczna. Warto!

Nie ma dnia aby na naszej drodze nie pojawił się samochód pogotowia ratunkowego. Wzywana załoga nie wie do końca czy jedzie rzeczywiście do nagłego przypadku, czy też wzywający traktuje ratownikow jako bezpłatny transport do szpitala.
Autor znany już z wielu publikacji dociekliwie sprawdza jak wygląda praca w zespole ratownicwta medycznego. A jest co relacjonować. Bo choć wielu czekających na pomoc ma ogromne zastrzeżenia do ich pracy, to warto przyjrzeć sie z bliska z czym się na co dzien spotykają w karetkach.
Mamy to rozmowy z członkami zespołów, ratownikami, lekarzami, ale i tymi ktorzy pracują na SORach. To oni są na pierwszej linii frontu przy wypadkach, katasrofach i przy biegunce, której komuś nie chce się leczyć u lekarza rodzinnego, bo tam kolejka, a tu przyjmą szybciej.
Ale książka ta, to także relacja z dramatów rozgrywających się w domach, gdy nagle ktoś bliski umiera i na nic się zdają wysiłki ratowników.

Kolejna część 'Małych bogów' skupia się na pracy SORów i ratowników medycznych. Paweł Reszka jeździ z karetce jako 'przystawka' do zespołu, więc na żywo obserwuje realia pracy ratowników medycznych. Książka w drobnej części pokrywa się z tomem I-wszym, szczególnie w odniesieniu do afery łowców skór.

Piotr Reszka ukazuje
🚑 błędne koło: kompletnie niewydolny system skutkuje tym, że pacjenci okupują SORy w nadziei, że otrzymają usługi medyczne, po otrzymanke których zmuszeni są czekać miesiącami, blokując tym samym przepustowość SORów.
🚑 wzrastającą roszczeniowość pacjenta i niechlubny proceder części społeczeństwa pt. 'podrzucania babci na święta'.
🚑 zapaść polskiej służby zdrowia(braki kadrowe łatane nielimitowanymi dyżurami)

Z okien ambulansu, widzimy też tę niepopularną rzeczywistość, ludzi wykluczonych ze społeczeństwa i sposób w jaki system sobie z nimi radzi.

Obraz wyłaniający się z tej książki jest ponury, wręcz depresyjny, ale świetnie otwiera oczy, jak sprawy wyglądają z perspektywy personelu medycznego. To powinna być lektura obowiązkowa, bo wcześniej czy później każdy z nas wejdzie w rolę pacjenta.

Piotr Reszka ukazuje
🚑 błędne koło: kompletnie niewydolny system...

Bardzo dobra i przejmująca książka. Cieszy mnie fakt, że są w niej przedstawione obie strony barykady. Lekarze i ich pacjenci. Każda z nich ma swoje za uszami. Każda wyżywa się i zwala wszystko na tę drugą. Każda z nich wie i rozumie, że tak być nie powinno.

Inna sprawa, że w żadnym innym zawodzie nie spotyka się tak wielkiej chciwości, by dla niej umierać. Słyszał ktoś o górniku, który umarłby w czasie pracy z wycieńczenia? Albo o taksówkarzu, który pracuje 72 godziny, by więcej zarobić? Nikt inny nie jest aż tak chciwy.

Skupiona mocno na ratownikach medycznych oraz SOR. Porusza ciężkie tematy, ale niestety prawdziwe. Czyta się ją bardzo szybko, jednak niełatwa tematyka wymaga ochłonięcia po niektórych rozdziałach. Jest mocna, czasem wstrząsa czytelnikiem. Mimo to, pochłania się ją w bardzo szybkim tempie. Polecam!

Lekarzom nie współczuję bo w zdecydowanej większości tworzą hermetyczny, zamknięty obieg i żyją sobie w swojej bajce. Zdecydowanie większy podziw wyrażam dla pracy ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych, salowych, sanitariuszy i wszystkich pozostałych osób bez których tak na prawdę runie system opieki zdrowotnej. Nie biorą dyżurów za milion monet tylko harują za śmieszne pieniądze również po to aby lekarz mógł zaliczyć dyżur i biec na kolejny.

Świetne pióro autora, czyta się szybko i z zaciekawieniem.

Gdyby książka była o połowę krótsza, ocena byłaby zdecydowanie wyższa. Czytanie po kilka razy tego samego, tylko inaczej ubranego w słowa bywa monotonne i zniechęca do dalszej lektury.

Z książką męczyłam się bardzo długi czas. Była to jedna z pierwszych książek, o których pomyślałam, że je odłożę i nigdy nie skończę, jednak jakimś cudem dobrnęłam do końca. Sięgnęłam po nią, bo część pierwsza bardzo przypadła mi do gustu. Tutaj bardzo się zawiodłam- miałam wrażenie, że ciągle czytam to samo. Zdaję sobie sprawę z celu tego zabiegu, jednak mi on do gustu nie przypadł. Mimo to cieszę się, że ktoś podjął się tego tematu. Przyznaję dwie gwiazdki za listy znajdujące się na końcu książki, które powinien przeczytać każdy obywatel polski, który ma do czynienia z polskim systemem ochrony zdrowia, a szczególnie ci, którzy potrafią tylko narzekać. 3 gwiazdka jest za chęć zgłębienia i przelania na papier patologicznej sytuacji, w jakiej znajduje się polski system ochrony zdrowia.

Brutalna prawda o polskim systemie ratownictwa medycznego, który trzyma się tylko dzięki ofiarności ludzi, którzy w nim pracują. Żyć, nie chorować.