Sylvia. Agentka Mossadu

Wydawnictwo: Znak Literanova
mossad, tajne służby,
literatura faktu
joly_fh

Niespotykanie inteligentna, zdolna, twarda i zdecydowana. Sylvia Rafael była jednym z najlepszych agentów Mossadu. Uczestniczyła w tajnych operacjach na Bliskim Wschodzie i w Europie. Należała do szwadronu śmierci, grupy likwidacyjnej, której celem było zabicie przywódców terrorystycznej organizacji Czarny Wrzesień. Emocjonująca historia jej życia wiąże się z najważniejszymi akcjami Mossadu.

Książka ujawnia tajemnice najskuteczniejszej agencji wywiadowczej świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Gabriela P | 2015-03-04
Przeczytana: 28 lutego 2015

Szpiedzy raczej średnio mnie interesują. Długo miałam przed oczami wymuskanego Bonda… James’a Bonda… a ja od zawsze wolałam nieco „głośniejsze” i bardziej „krwiste” historie, i raczej prosta ciekawość popchnęła mnie do sięgnięcia po tę książkę. Nie to, by akcje agencji wywiadowczych nie mogły przyprawić o ciarki na plecach nawet najtwardszych. Po prostu wolę bardziej otwartą walkę, niż tę prowadzoną ukradkiem i po kątach. Jakkolwiek by nie była efektywna, wydaje mi się brudna i pozbawiona honoru. Może jestem po prostu naiwna? Pewnie tak. W końcu szpiegostwo to drugi najstarszy zawód świata i to znacznie mniej uczciwy od pierwszego – co zauważają również autorzy książki „Sylvia. Abentka Mossadu” czyli Ram Oren i Moti Kfir.

O Sylvii Rafael powstały nie małe legendy. Okrzyknięta najlepszą agentką Mossadu, ma na swoim koncie kilka „dobrych” uczynków. Poznajemy jej życie od czasów, gdy była tylko dziewczyną pełną ambicji i marzeń, aż po jej śmierć. Szukanie swojej drogi, spełnienie...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Jeżeli spodziewacie się że będzie to książka o tajnych operacjach i szpiegowskim rzemiośle to się nie zawiedziecie.
Jednak jest to opowieść nie tylko o tym.
Opisuje ona historię dwojga ludzi, którzy nigdy się nie spotkali, a zostali śmiertelnymi wrogami.
W innych czasach i w innych okolicznościach pewnie nawet o sobie by nie usłyszeli.
Los zdecydował jednak inaczej.
Ona - Sylwia Rafael, urodzona w RPA, nie będąca według żydowskiego prawa Żydówką (Jej matka była chrześcijanką). Na życie Sylvii bardzo duży wpływ miał kuzyn Jej ojca, który cudem przeżył egzekucję w Babim Jarze i udało mu się dostać do domu rodziców Sylwii.
Aż do swojej przedwczesnej śmierci opowiadał Sylvii o zagładzie Żydów podczas II Wojny Światowej i twierdził, że tylko we własnym państwie będą mogli się czuć bezpiecznie.
Pod wpływem tych opowieści w 1963 roku Sylvia zdecydowała się wyjechać do Izraela, gdzie po jakimś czasie została dostrzeżona przez ludzi Mossadu.
On - Ali Salameh syn Hassana Salameha, bohatera...

alison2 | 2013-09-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle popularna seria, której bohaterem jest sławny agent brytyjskiego wywiadu, James Bond, sprawiła, że praca tajnych służb wielu osobom kojarzy się z doskonale skrojonym garniturem, szybkim samochodem i całym zestawem technicznych nowinek pod ręką. I choć podświadomie przeczuwamy, że może w tym być nieco przesady, chętnie poddajemy się tej bardzo atrakcyjnej wizji.

Sylvia Rafael w odróżnieniu od Bonda jest postacią zupełnie prawdziwą. Urodziła się w RPA. Jej ojciec był Żydem. Ponieważ jednak jej matka żydowskiego pochodzenia nie miała, sama Sylwia oficjalnie również nie może być uznawana za Żydówkę. Mimo to dziewczyna pokochała naród żydowski tak bardzo, że wyemigrowała do Izraela. Początkowo mieszkała w kibucu, później udało jej się objąć posadę nauczycielki, jednak dla ambitnej dziewczyny to wciąż było za mało. Z całego serca pragnęła odcisnąć trwały ślad w historii, przyczynić się do czegoś większego. Wreszcie zdołała zainteresować swoją osobą Mossad i po licznych testach...

Anna | 2014-01-21
Na półkach: Przeczytane, Militarne

W światku opisanym przez M. Kfira wszystko jest jednoznaczne: dobrzy agenci, źli terroryści, idealnie przeprowadzone akcje tych pierwszych, już nie tak do końca skuteczne działania tych drugich.
Oczywiście rzeczywistość jest inna, ale tym razem można trochę na to przymknąć oko. Książka ma za zadanie uczcić pamięć agentki Sylvii Rafael, znajomej, przyjaciółki autora oraz wielu innych osób, dzięki którym opowieść o tej kobiecie jest kompletna. Nie chcą aby pamięć o niej zaginęła.
Można to bez problemu pojąć i bez wyrzutów sumienia zagłębić się w historii działań agentów Mossadu - agencji wywiadowczej owianej nutką tajemnicy i z dreszczykiem emocji śledzić ich dokonania. Bądź co bądź, całkiem nieodległe w czasie (S. Rafael zmarła w 2005 roku, ledwie 9 lat temu)!

dani78 | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Książka słaba. Język, którym opowiedziana jest historia, ubogi. Miałem wrażenie, że czytam książkę dla dzieci. Całość bardzo jednostronna. Agenci Mossadu - kryształowi ludzie. Kiedy tylko w zamachu może zginąć osoba postronna - odwołują akcję, wycofują się. Palestyńczycy - samo zło. Zabijają niewinnych, strzelają i podkładają bomby gdzie popadnie. Każda akcja Mossadu (poza jedną) sukces. Każda akcja Czarnego Września - porażka. Sama Sylvia - podobnie jak jej firma - bez skazy. Kocha Izrael, kocha żydów - kocioł szlachetnych intencji.
Nie do końca można się zgodzić z opisem wydawcy "jedna z najlepszych agentek". Najlepszymi są Ci, o których książki nie powstają, bo nikt ich nie zna (nie wpadli głupio - choć Sylvia od początku przecież przeczuwała porażkę i wszystkim o tym mówiła, tylko nikt jej nie słuchał).
Moim zdaniem lepiej poszukać innej lektury.

Radosław Gabinek | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 01 listopada 2013

w sumie książka może i ciekawa, bo porusza pewne fakty, które ciągle są jednak okryte tajemnicą - tj. praca służb wywiadowczych. To właśnie sprawiło, że ją przeczytałem. Cały czas miałem jednak uczucie niesmaku ponieważ jest ona bardzo tendencyjna. Są tu "dobrzy terroryści" i "źli terroryści". Jak "dobrzy terroryści" mordują to są bohaterami, a jak "źli" robią to samo to są bandytami. Może dziecko w to uwierzy, ale ja tego nie kupuje. Nie polecam tej książki. Pachnie propagandą...

Roman Dłużniewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Sylvia Rafael. Agentka Mossadu. Zawsze kręciły mnie kobitki działające w wywiadzie. Była naprawdę niezła.

roth | 2013-08-08

Pewnie każdy słyszał o zamachu na Olimpiadzie w Monachium w 1972, za który odpowiedzialna była organizacja terrorystyczna Czarny Wrzesień – na jej czele stał Ali Hassan Salameh. Wśród agentów Mossadu, którzy za wszelką cenę pragnęli go złapać, znajdowała się Sylvia Rafael, jedna z najskuteczniejszych członków tej agencji wywiadowczej. Jej historię przedstawili Moti Kfir i Ram Oren w książce „Sylvia. Agentka Mossadu”. Tę ponad trzystustronicową książkę czyta się jednym tchem, a są w niej: opisy szkoleń i działań Mossadu, historia kobiety o ogromnym harcie ducha, walka z terroryzmem oraz niespodziewana historia miłosna. Ktoś myśli, że spece z Hollywood wymyśliliby lepszą historię? Ta zdarzyła się naprawdę.

pajkasia | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Literacko bardzo uboga książka, język prosty, naiwny i wiele powtórzeń z wcześniejszych rozdziałów. Fabularnie ciekawa, zakładając, że faktycznie jest oparta na prawdziwej historii, nie mam zastrzeżeń, że przedstawiona jest bardzo ogólnie. Jednoznaczne podzielenie świata na dobrych i złych oraz hipokryzja.

Justyna | 2014-10-23
Przeczytana: 21 października 2014

Bardzo ciężko się czytało, ale dobrnęłam do końca, tematyka książki bardzo ciekawa, ukazuje pracę wywiadu, jego zaangażowanie. Niektóre osoby nie mają w ogóle pojęcia o takich organizacjach. Jednak czegoś mi brakowało..