Podróże po Syberii

Okładka książki Podróże po Syberii
Ian Frazier Wydawnictwo: Świat Książki literatura podróżnicza
712 str. 11 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Travels in Siberia
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2013-11-20
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-20
Liczba stron:
712
Czas czytania
11 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379430420
Tłumacz:
Opracowanie zbiorowe
Tagi:
podróże Syberia
Inne
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: , ,

Moją pasją są odkryte przeze mnie niestety zbyt późno Indie. Ion Frazier po czterdziestce odkrywa dla siebie Rosję, a szczególnie Syberię. To dla niej uczy się rosyjskiego, kolejno odbywając kilka wypraw po Syberii. W 1992 roku za sprawą przypadku wyrusza z Moskwy do Omska i nad Bajkał z przyjaciółmi, potem świadomie już uczestniczy w turystycznej wyprawie na półwysep Kamczatki (na łowienie ryb i odwiedzenie wiosek Eskimosów).
Zimą 2001 roku leci z Alaski śmigłowcem na amerykańską wyspę Małą Diomedę, zaciekawiony widokiem położonej kilka kilometrów obok rosyjskiej Dużej Diomedy, stanowiącej granicę między USA, a Rosją i z góry widokiem na Cieśninę Beringa i jednocześnie na kraniec Azji i kraniec Ameryki. Odczuwa wówczas podniosłe poczucie jedności. W lecie 2001 roku wyrusza samochodem przez Syberię. 14 500 km. Towarzyszę mu właśnie w podróży czytając to,co on o niej napisał. Przedstawię jednak już książkę, bo obawiam się, że czytając jednocześnie kilka innych książek, może mi zabraknąć cierpliwości na tę ponad 700-stronicową cegłę spisaną maczkiem, obciążoną mimo wielu ciekawych wątków i bliskiej mi osoby pasjonata nadmiarem szczegółów.

Co znalazłam dla siebie dotychczas (między innymi):

- opowieść o Amerykaninie George'u Kennanie, który pojechał na Syberię zakładać połączenia telegraficzne, a po powrocie opisał ją w książce, w której prezentował się jako piewca caratu. Atakowany za to, pojechał kolejny raz, by obalić krytykę o okrutnym traktowaniu zesłańców. Na miejscu jednak przekonał się o jej prawdziwości. Dzielił się swoimi spostrzeżeniami z Lwem Tołstojem. Wg Fraziera artykuły Kennana o zesłańcach syberyjskich stały się inspiracją dla napisania przez Tołstoja "Zmartwychwstania" i wpłynęły na Czechowa, który po śmierci na gruźlicę 21-letniego brata wyjechał na Sachalin, by móc opisać los zesłańców. To wg Fraziera jedyny rosyjski pisarz, który sam siebie zesłał na Syberię, co skróciło mu zagrożone też gruźlicą życie.


- fakty na temat granicy Rosji i USA, przebiegającej między Małą i Dużą Diomedę, oddalonymi od siebie zaledwie o 3,7 km wyspami; to także granica czasowa - na amerykańskiej wyspie jest jeszcze np sobota, na rosyjskiej już niedziela, "z terytorium USA można zobaczyć jutrzejszy dzień Rosji", pisze Frazier. Przepłynięcie (mimo wody o temperaturze 6 stopni) przez pewną kobietę odległości między wyspami, zdaniem Gorbaczowa, pokazało jak bliskie są sobie Rosja i USA.

- niezrealizowany pomysł Sołżenicyna, by Gułagowi wystawić pomnik na krańcu Rosji - postawić nad morzem monstrualnie wielką figurę Stalina w saniach, które ciągną postacie zaprzęgniętych do nich udręczonych ludzi.

- pytanie Fraziera: "Jak to jest, że Rosja jest tak wielka i wspaniała, a jednocześnie tak okropna i straszna?" Jego zastanawianie się nad tym, czy powodem tego jest trauma gwałtu mongolskiego na Rosji z lat 1200-1400?

- opowieść o podziale wewnątrz cerkwi rosyjskiej - żegnanie się nie całą ręką, jak przyjęto w katolicyzmie, ale i nie dwoma palcami (starowiery), a na znak jedności Trójcy Syna, Ojca i Ducha Swiętego trzema palcami - w obronie starych form wyznawania swej wiary staroobrzędowcy spalali się żywcem setkami w Rosji XVII wieku


- bardzo ciekawą historię budowy kolei transsyberyjskiej, ale i walk wokół niej między białymi a czerwonymi Rosjanami, w tym klęski zdradzonego przez Czechów Kołczaka.

- refleksje na temat Gułagu - w odczuciu Fraziera Gułag okazał się dla Rosji bardziej destrukcyjny niż najazd Mongołów, bo w tamtych 200 latach zniewolenia ruskich ziem zabijano ciała ludzi, a komunizm z Syberyjskim Gułagiem za plecami niszczył dusze. "W XX wieku oprócz rozbicia atomu doszło także do rozdarcia na strzępy ludzkiej duszy".

- historię amerykańskiej wiary w rosyjską fikcję - W 1944 roku prezydent USA Roosevelt wysłał na 5 tygodni po Rosji z misją pokojową swojego wiceprezydenta H.Wallace'a. Amerykanie zwiedzili przy okazji tej misji kopalnie złota na Kołymie. Zobaczyli to, co Sowieci chcieli im pokazać. Pisali potem o owocach hodowanych tam w szklarniach, by wzbogacić dietę górników nieświadomi tego, że złoto wydobywają śmiertelnie udręczeni więźniowie sowieccy.
- ciekawostkę: Dla lepszego zrozumienia Frazier to, co widzi i opisuje, przyrównuje do obrazów z rzeczywistości amerykańskiej, np kolor morza do koloru środka czyszczącego jakiejś amerykańskiej firmy (?)


"Deszcz padał bez przerwy. Namioty przeciekały", czytam na głos w pokoiku, o dach którego stuka deszcz, a na posłaniu obok stoi miska, w którą spadają krople z przeciekającego dachu. Ta sytuacja nadaje nazwę pokoikowi - Syberia. Pisząc o tym, myślę, że jednak wrócę do książki i doczytam ją do końca.
Kopia mojego postu z bloigu Zahry valley-of-dance i strony nietylkoindie.pl

Moją pasją są odkryte przeze mnie niestety zbyt późno Indie. Ion Frazier po czterdziestce odkrywa dla siebie Rosję, a szczególnie Syberię. To dla niej uczy się rosyjskiego, kolejno odbywając kilka wypraw po Syberii. W 1992 roku za sprawą przypadku wyrusza z Moskwy do Omska i nad Bajkał z przyjaciółmi, potem świadomie już uczestniczy w turystycznej wyprawie na półwysep...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    159
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    28
  • Teraz czytam
    5
  • Niedoczytane
    4
  • Podróże
    3
  • Rosja
    3
  • Do zdobycia
    2
  • Do kupienia
    2
  • Literatura faktu
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Podróże po Syberii


Podobne książki

Przeczytaj także