Podróże po Syberii

2013-11-20
Opracowanie zbiorowe
podróże Syberia
Inne

Mam wrażenie, że autor za wszelką cenę chciał napisać obszerną książkę. Nieprzydatne i nietrafione informacje encyklopedyczne. Autor zabrnął w szczegóły różnych historii. Liczne błędy merytoryczne wynikające prawdopodobnie z bardzo ograniczonego spojrzenia na Rosję. Brak lekkości i przejrzystości. Przymierzałem się do książki kilkukrotnie, ostatecznie odłożyłem ją na półkę jako nieprzeczytaną. Przebywałem w Rosji sporo czasu i nie odnajduję w tej książce prawdziwej Rosji.

"Podróże po Syberii" to reportaż z pięciu wypraw autora. Okraszone jest to wszystko mnóstwem odniesień historycznych, począwszy od Czyngis-chana, a skończywszy na dobrze nam znanym Putinie. Autor z wielką lubością oraz wyrozumiałością opisuje swoje wojaże po Syberii (chociaż generalnie pisze o Rosji). Nie jest to książka napisana w formie przewodnika, ani tym bardziej nie jest to dzieło obiektywne (w końcu to reportaż). Autor wielokrotnie wyda się śmieszny - w czasie lektury można się przekonać, że Rosja mało różni się od Polski, a jednak jest tam jakby gorzej - gdyż jego reakcje na pewne zachowania czy zjawiska będą dla nas niezrozumiała. Ale trzeba mu wybaczyć, w Ameryce chował się jak pączek w maśle.

Amerykanin Ian Frazier jest zafascynowany Rosją i tej fascynacji nie zmienia nawet fakt, że kiedy przyjeżdża do tego kraju, okazuje się on być brzydki jak noc... W tej części, którą doczytałam jest dosyć dużo o historii Rosji i Syberii, w tym o podbojach Czyngis Khana, czy o rewolucji październikowej. W dalszej części książki ma być o łagrach, z którymi głównie kojarzy się nam Syberia. Te historyczne opowieści były jeszcze w miarę do przebrnięcia, gorzej z relacjami autora z własnych pobytów w Rosji, które były nieznośnie drobiazgowe i nudne. Ogólnie rzecz biorąc książka strasznie mnie znudziła, choć mogły na to mieć wpływ okoliczności, w jakich ją czytałam: potrzebowałam czegoś wciągającego, a nie smętnego reportażu. W ogóle jakoś nie mam szczęścia do książek o Syberii, bo to jest już kolejna, która śmiertelnie mnie znudziła. Stwierdziłam, że nie dam rady doczytać do końca.

Moją pasją są odkryte przeze mnie niestety zbyt późno Indie. Ion Frazier po czterdziestce odkrywa dla siebie Rosję, a szczególnie Syberię. To dla niej uczy się rosyjskiego, kolejno odbywając kilka wypraw po Syberii. W 1992 roku za sprawą przypadku wyrusza z Moskwy do Omska i nad Bajkał z przyjaciółmi, potem świadomie już uczestniczy w turystycznej wyprawie na półwysep Kamczatki (na łowienie ryb i odwiedzenie wiosek Eskimosów).
Zimą 2001 roku leci z Alaski śmigłowcem na amerykańską wyspę Małą Diomedę, zaciekawiony widokiem położonej kilka kilometrów obok rosyjskiej Dużej Diomedy, stanowiącej granicę między USA, a Rosją i z góry widokiem na Cieśninę Beringa i jednocześnie na kraniec Azji i kraniec Ameryki. Odczuwa wówczas podniosłe poczucie jedności. W lecie 2001 roku wyrusza samochodem przez Syberię. 14 500 km. Towarzyszę mu właśnie w podróży czytając to,co on o niej napisał. Przedstawię jednak już książkę, bo obawiam się, że czytając jednocześnie kilka innych książek, może mi zabraknąć cierpliwości na tę ponad 700-stronicową cegłę spisaną maczkiem, obciążoną mimo wielu ciekawych wątków i bliskiej mi osoby pasjonata nadmiarem szczegółów.

Co znalazłam dla siebie dotychczas (między innymi):

- opowieść o Amerykaninie George'u Kennanie, który pojechał na Syberię zakładać połączenia telegraficzne, a po powrocie opisał ją w książce, w której prezentował się jako piewca caratu. Atakowany za to, pojechał kolejny raz, by obalić krytykę o okrutnym traktowaniu zesłańców. Na miejscu jednak przekonał się o jej prawdziwości. Dzielił się swoimi spostrzeżeniami z Lwem Tołstojem. Wg Fraziera artykuły Kennana o zesłańcach syberyjskich stały się inspiracją dla napisania przez Tołstoja "Zmartwychwstania" i wpłynęły na Czechowa, który po śmierci na gruźlicę 21-letniego brata wyjechał na Sachalin, by móc opisać los zesłańców. To wg Fraziera jedyny rosyjski pisarz, który sam siebie zesłał na Syberię, co skróciło mu zagrożone też gruźlicą życie.

- fakty na temat granicy Rosji i USA, przebiegającej między Małą i Dużą Diomedę, oddalonymi od siebie zaledwie o 3,7 km wyspami; to także granica czasowa - na amerykańskiej wyspie jest jeszcze np sobota, na rosyjskiej już niedziela, "z terytorium USA można zobaczyć jutrzejszy dzień Rosji", pisze Frazier. Przepłynięcie (mimo wody o temperaturze 6 stopni) przez pewną kobietę odległości między wyspami, zdaniem Gorbaczowa, pokazało jak bliskie są sobie Rosja i USA.

- niezrealizowany pomysł Sołżenicyna, by Gułagowi wystawić pomnik na krańcu Rosji - postawić nad morzem monstrualnie wielką figurę Stalina w saniach, które ciągną postacie zaprzęgniętych do nich udręczonych ludzi.

- pytanie Fraziera: "Jak to jest, że Rosja jest tak wielka i wspaniała, a jednocześnie tak okropna i straszna?" Jego zastanawianie się nad tym, czy powodem tego jest trauma gwałtu mongolskiego na Rosji z lat 1200-1400?

- opowieść o podziale wewnątrz cerkwi rosyjskiej - żegnanie się nie całą ręką, jak przyjęto w katolicyzmie, ale i nie dwoma palcami (starowiery),a na znak jedności Trójcy Syna, Ojca i Ducha Swiętego trzema palcami - w obronie starych form wyznawania swej wiary staroobrzędowcy spalali się żywcem setkami w Rosji XVII wieku

- bardzo ciekawą historię budowy kolei transsyberyjskiej, ale i walk wokół niej między białymi a czerwonymi Rosjanami, w tym klęski zdradzonego przez Czechów Kołczaka.

- refleksje na temat Gułagu - w odczuciu Fraziera Gułag okazał się dla Rosji bardziej destrukcyjny niż najazd Mongołów, bo w tamtych 200 latach zniewolenia ruskich ziem zabijano ciała ludzi, a komunizm z Syberyjskim Gułagiem za plecami niszczył dusze. "W XX wieku oprócz rozbicia atomu doszło także do rozdarcia na strzępy ludzkiej duszy".

- historię amerykańskiej wiary w rosyjską fikcję - W 1944 roku prezydent USA Roosevelt wysłał na 5 tygodni po Rosji z misją pokojową swojego wiceprezydenta H.Wallace'a. Amerykanie zwiedzili przy okazji tej misji kopalnie złota na Kołymie. Zobaczyli to, co Sowieci chcieli im pokazać. Pisali potem o owocach hodowanych tam w szklarniach, by wzbogacić dietę górników nieświadomi tego, że złoto wydobywają śmiertelnie udręczeni więźniowie sowieccy.
- ciekawostkę: Dla lepszego zrozumienia Frazier to, co widzi i opisuje, przyrównuje do obrazów z rzeczywistości amerykańskiej, np kolor morza do koloru środka czyszczącego jakiejś amerykańskiej firmy (?)

"Deszcz padał bez przerwy. Namioty przeciekały", czytam na głos w pokoiku, o dach którego stuka deszcz, a na posłaniu obok stoi miska, w którą spadają krople z przeciekającego dachu. Ta sytuacja nadaje nazwę pokoikowi - Syberia. Pisząc o tym, myślę, że jednak wrócę do książki i doczytam ją do końca.
Kopia mojego postu z bloigu Zahry valley-of-dance i strony nietylkoindie.pl

książka o tyle jest cenna i warta poświęcenia uwagi, w szczególności tym, którzy interesują się Syberią, jako miejscem niezwykle różnorodnym chyba pod każdym względem...Autor pokusił się na wtrącanie wątków historycznych, które przeze mnie odebrane zostało pozytywnie, zwłaszcza (wstyd się przyznać),że mam braki z historii. Można by się pokusić też o stwierdzenie,że autor nie robi tego celowo, na zasadzie" przypomnienia niedouczonym o ważnych wydarzeniach z przeszłości" tylko w dobrym celu,aby opowiedzieć czy przytoczyć fakty, o których nie mówiono chociażby w szkole. Czytając "Podróże po Syberii" -fajne dla mnie było spróbowanie spojrzenia na Syberię ,a dokładnie podróż, jaką autor odbywa oczami obcokrajowca a nie jak dotychczas oczami Polaka-podróżnika (mam tu na myśli R.Koperskiego, J.Pałkiewicza).

Nie spodobała mi się ta książka, znużyła mnie i tyle. Autor za dużo przytacza drobiazgów nic nie znaczących. Zbyt dużo uwagi poświęca swojej osobie. Po niektórych opisach dziwię się po co w ogóle był na Syberii.Denerwowały mnie ciągłe porównywania do Ameryki. Widać że autorowi trudno się od niej odżegnać i naprawdę zagłębić się całym sobą w Syberii. A ten opis ubikacji w Omsku! Facet wybiera się na Syberię i chce czystych i pachnących WC, dajcie spokój. Ach Amerikaniec, Amerikaniec. Zdecydowanie nie polecam i odradzam.

Autorem ,,Podróży po Syberii’’ jest Ian Frazier, który urodził się w Cleveland, w stanie Ohio. Jest amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, autorem m.in. ,,Great Plains’’, ,,On the Rez’’ i,,Family’’, a także ,,Coyote v. Acme’’ oraz ,,Lamentations of the Father’’. Obecnie mieszka w Montelair, w stanie New Jersey.
,,Oficjalnie miejsce takie jak Syberia nie istnieje. Żadna jednostka polityczno-administracyjna czy terytorialna nie nosi nazwy Syberia. W atlasach geograficznych słowo ,,Syberia’’ widnieje nad obszarem, obejmującym jedną trzecią północnej Azji, nieprzepisanym do żadnej określonej krainy, tak jakby określało ono jakąś strefę czasową lub klimatyczną; można niemal odnieść wrażenie, że jest to coś w rodzaju prześwitującego przez kartkę znaku wodnego.’’
Czym więc jest Syberia? Co kryje pod wieloletnią zmarzliną? Jakie tajemnice skrywa ten trudny do zamieszkania obszar? Co jest w nim fascynującego? Czy można się w nim zakochać?
Odpowiedzi na te pytania są ujęte w książce mającej ponad 700 stron, więc spokojnie na nie znajdziecie odpowiedź, a nawet dowiecie się jeszcze więcej. Po przeczytaniu tej historii słowo ,,Syberia’’ będzie dla Was czymś więcej niż nazwą jakiegoś obszaru. Będzie słodką tajemnicą, orzeźwiającym podmuchem syberyjskiego powietrza.
,,Podróże po Syberii’’ są, można powiedzieć, sprawozdaniem autora z jego rodzącej się fascynacji do Rosji, tamtejszej kultury, krajobrazu i niesamowitych ludzi. Historia tej ,,miłości’’ rozpoczyna się wraz z pierwszą podróżą na wschód. Pisarz jest urzeczony niezwykłą aurą panującą w dawnym kraju cesarzy. Ciekawi go dosłownie wszystko, zaczynając od jedzenia, a kończąc na toaletach. Choć jest już po czterdziestce, postanawia nauczyć się języka rosyjskiego. Jest to dla niego prawdziwe wyzwanie, ale nie poddaje się i uczy się dzielnie. ;)
Oprócz opisów krajobrazów oraz życia codziennego autor cofa się wstecz i opisuje początki Rosji, jej trudną historię i czasy nam już całkiem współczesne. Szczególnie godny polecenia jest fragment o mongolskim władcy Czyngis – Chanie. Zapragnął on być w posiadaniu eliksiru nieśmiertelności i ,,wciągnął’’ w to taoistycznego mnicha ChangChuna.
Mało który kraj może przebić Rosjan, jeśli chodzi o historie, w których prawdziwy horror i groza przeplatają się z makabrycznie komicznymi momentami. Takim ,,przerażającym przykładem’’ jest los ostatnich członków dynastii Romanowów. Mianowicie zwłoki zostały częściowo spalone, wrzucone do studni, wydobyte ze studni, ponownie spalone, polane żrącym kwasem, zakopane pośrodku grząskiej drogi, w miejscu, w którym utknęła wioząca je ciężarówka. Jednakże po badaniach przeprowadzonych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, odkryto tylko siedem ciał, a powinno ich być dziewięć. Brakowało zwłok dwojga z pięciorga dzieci cara. Później jest to wyjaśnione, ale po rozwiązanie tej zagadki zapraszam do książki.
W ,,Podróżach po Syberii” są też opisane osoby, które urodziły na Syberii, np. Mendelejew, Borys Jelcyn i Raisa Gorbaczowa oraz Kim Dzong Il. Co ciekawe, według północnokoreańskiej wersji wydarzeń ,,Umiłowany Przywódca Kim Dzong Il’’ nie urodził się na Syberii, lecz na górze Paktu –San w Korei Północnej.
W książce znajduje się też kilka zdjęć oraz ilustracji nawiązujących do treści. Jednakże, uważam, że jest ich zdecydowanie za mało w porównaniu do ilości tekstu. To jest jednym z minusów tej powieści.
W każdym rozdziale jest kilka trudniejszych pojęć, lub nazwisk, które nie są od razu dokładniej wyjaśnione. Nie jest to jednak duży problem, gdyż ostanie 40 stron książki to właśnie przypisy wyjaśniające nam te pewne zawiłości.
,,Podróże po Syberii’’są naprawdę dosyć ciekawą powieścią, lecz nie jest ona łatwa. Zdecydowanie odradzam ją osobom, którym najbardziej zależy na wartkiej fabule, zaskakujących zwrotach akcji. W tej książce nie ma ich za wiele. Uważam, jednak, że jest to doskonała pozycja dla prawdziwych pasjonatów niesamowitych, trudno dostępnych miejsc, miłośników Rosji i poszukiwaczy niekonwencjonalnych przygód.

,,Oficjalnie miejsce takie jak Syberia nie istnieje. Żadna...

Fantastyczna lektura dla każdego zainteresowanego Rosją, Syberią i wszystkim co z nią związane. Autor włożył w nią niesamowicie wiele pracy i jest naprawdę warta swej ceny. Wraz z opisami swoich kolejnych podróży po Syberii, przytacza nam także masę ciekawych faktów historycznych (najczęściej dość krwawych) o Rosji. Rzeczywiście brakuje w niej trochę rozmów z drugim człowiekiem, takiego wtopienia się lub choćby próby wtopienia w rosyjskie życie. Kilka razy miałam wrażenie, że tylko siedzi w samochodzie jako pasażer i jedzie, nie wysiadając. Takie rozmowy nadałyby tej książce specyficzny klimat i ja się na to w sumie nastawiałam. Jednak to nie zmienia faktu, że książka jest ciekawa i godna polecenia.

Ksiażka przede wszystkim dla miłośników klimatów rosyjskich i syberyjskich. Autor nie jest podróżnikiem a raczej turystą, który zawsze przemiesza się z jakimś przewodnikiem. Nie znajdziesz tutaj wartkiej akcji a raczej spokojny reportaż z kilku podróży na daleki wschód Rosji. Frazier kupił mnie swoją szczerością i bardzo wciągającymi wstawkami historycznymi. Nie kreuje się w tej książce na podróżnika ani nie koloryzuje swoich historii, zdaje się być bardzo autentyczny. Jako miłośnikowi rosyjskich klimatów, lektura bardzo przypadła mi do gustu, chociaż nie połyka się jej w całości a raczej powoli, po kilka rozdziałów. W ogólnym rozrachunku, polecam.

Świetna książka dla fanatyków kwestii podróżniczych - idealna, nieskupiająca się wyłącznie na kwestiach przewodnikowych czy tylko społecznych. Wszystko po trochu daje bardzo dobry efekt.

• Niedoczytane
  • Podróże