Cień Jedwabnego Szlaku - nowe tłumaczenie

6,71 (129 ocen i opinii) Zobacz oceny
Shadow of the Silk Road
9788363142000
Michał

Jedwabny Szlak. Już sama nazwa podsuwa wyobraźni romantyczno-awanturnicze obrazy. Droga, którą wędrowali dawni kupcy, wioząc drogie materie i przyprawy, z wraz z nimi wędrowały idee i wynalazki. Trasa wiodąca przez kilkanaście krajów – marzenie chyba każdego podróżnika. A na pewno Colina Thubrona, gdyż Jedwabny Szlak biegnie przez tereny szczególnie mu bliskie: Bliski i Daleki Wschód oraz dawne republiki radzieckie. Podróż zaczyna się w Xi’an, sercu Chin, gdzie spoczywa Żółty Cesarz, protoplasta Chińczyków, wynalazca pisma, muzyki, matematyki i jedwabiu. Dalej prowadzi przez góry środkowej Azji, północny Afganistan, Iran, aż do tureckiego portu w Antiochii. Łącznie to ponad jedenaście tysięcy kilometrów przebytych w ciągu ośmiu miesięcy – autostopem, autobusami, ciężarówkami, a nawet na wielbłądzie.
Ale Cień Jedwabnego Szlaku to nie tylko opis podróży, fascynujące krajobrazy, interesujące rozmowy – to również niezwykle wnikliwe obserwacje zmian zachodzących w dzisiejszej Azji. To opowieść o rewolucji ekonomicznej w Chinach, o rozpadzie tożsamości, o zepchniętych na margines mniejszościach. To piękna i ważna relacja ze współczesnej podróży tym starożytnym szlakiem.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5614

Wędrując Jedwabną Drogą

Literackie podróże w towarzystwie Colina Thubrona to niesamowite przeżycie i fantastyczna przygoda. Brytyjski podróżnik potrafi tak bardzo zauroczyć swoją prozą, tak pięknie i ciekawie opisać wyjątkowe miejsca, że ma się wrażenie autentycznego ich odwiedzenia. W wyjątkowym towarzystwie brytyjskiego pisarza odkryłam Jedwabny Szlak. Legendarny trakt, który powstał trzy wieki przed naszą erą i był trasą podróży tysięcy karawan. Kupcy przewozili tamtędy głównie jedwab, ale nie tylko. Ze wschodu wieziono także żelazo i papier, a z zachodu przewożono złoto, wyroby jubilerskie, perfumy, winogrona i rośliny uprawne. Jedwabna Droga była długa, liczyła ponad 11 tysięcy kilometrów. Pojawiały się na niej karawanoseraje, gdzie zdrożeni kupcy mogli odpocząć. Dziś z Jedwabnego Szlaku pozostał tylko cień, zapisy w kronikach historycznych i ruiny. Nie wszystkie ciekawe miejsca ocalały, niektóre rozsypały się po prostu ze starości i zniszczeń w pył. Mimo upływu wielu wieków i tak jest co zwiedzać! Podróż nie jest zbyt bezpieczna, wiedzie przez kilka krajów, przez miejsca odludne i opustoszałe. Mimo to wędrówka drogą kupców jest niczym podróż do innego świata, do przeszłości.

Thubron rozpoczyna ją w Chinach, a konkretnie w Xi'an – miejscu określanych sercem Chin. To właśnie tam spoczywa Żółty Cesarz, który był wielkim orędownikiem i miłośnikiem jedwabiu. Droga ku wybrzeżu Morza Śródziemnego wiedzie przez Daleki i Bliski Wschód – przez kraje o różnej kulturze, wyznananiach, odmienne językowo. Po drodze natrafiamy na przeróżne pamiątki z przeszłości – klasztory, mauzolea, grobowce, cmentarze, pałace, świątynie. Podróżujemy przez góry, pustynie, lasy, miasta i maleńkie osady, totalne pustkowia i tereny gęsto zaludnione. Jadąc mamy okazję obserwować żywe dowody tego, iż transport jedwabiu przyczynił się do rozprzestrzeniania się pewnych religii, wierzeń, kultur, przemieszczania się plemion, krzyżowania ras. Podróż od Chin po Turcję to wędrówka magiczna, która wydawała mi się czasem wędrówką do bajkowego świata z tysiąca i jednej nocy.

A sam jedwab? Oczami wyobraźni widziałam piękne, kolorowe i błyszczące szaty, w które odziani byli możni tamtego świata: bogaci władcy, piękne kobiety. Jedwab był luksusem, za który sporo płacono. Dziś tę wyjątkową tkaninę nikt już nie wozi karawanami, po handlowym szlaku pozostało jedynie wspomnienie, które odkrywa przez czytelnikami Thubron. Czyni to w sposób wyjątkowy i bardzo wnikliwy. Z detalami opisuje swoją ośmiomiesięczną podróż. Trasę przebywa różnymi środkami transportu. Jedzie autostopem, ciężarówkami, autobusami, a nawet na grzbiecie wielbłąda. Na swojej drodze spotyka ludzi, z którymi toczy bardzo ciekawe rozmowy. Poznaje wyjątkowy świat, który wciąż się zmienia. Przeszłość coraz bardziej zasypuje upływający czas, a autor okruchy dawnych czasów stara się ocalić od zapomnienia. Podróż tą drogą, podobnie jak i przed wiekami, nie zawsze jest bezpieczna. Brytyjczyka dotyka biurokracja, korupcja, ale i zwyczajna ludzka życzliwość i chęć pomocy. Piękne widoki, antyczne ruiny, zniszczone przez wojny osiedla niczym wielobarwna mozaika przesuwają się przed oczami czytelnika. Ta lektura urzeka pięknem wspaniałej prozy, zaryzykuję nawet śmiało stwierdzenia mistrzowskiej prozy.

To lektura niezwykle dopracowana, wręcz elegancko stworzony literacki portret wyjątkowej drogi, której wprawdzie dziś już nie ma w tym kształcie jak kiedyś, ale która istnieje w umysłach podróżników. Autor opisuje nie tylko przeszłość tych terenów, ale i przedstawia ich dzisiejsze oblicze. Zmiany, rewolucje ekonomiczne, upadki dyktatur i systemów. Prześliczna relacja z podróży starożytnym szlakiem od samego początku podbiła moje serce i roznieciła ducha przygody. W opisach nie brak nostalgii i melancholii, tęsknoty za tym, co już miało miejsce i pewnie nigdy nie wróci. Z prozą Thuborna bardzo łatwo uruchomić wyobraźnię, pobyć w odmiennej i tak ezgotycznej rzeczywistości. Polecam tę literacką podróż romantykom, miłośnikom starożytności i tym, którzy docieniają przepiękną tkaninę powstałą z przędzy jedwabnika.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Leesec | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Wymęczona straszliwie... Styl wybitnie mi nie "podchodzi" i zastanowię się dwa razy zanim najdzie mnie ochota ponownego przeczytania książki tego autora.
Stron w 2017: 13.041

Annika | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Autor opisuje wrażenia z wędrówki dawnym Jedwabnym Szlakiem, z południa Chin przez Kirgistan, Uzebkistan, Afganistan i Iran do Antiochii. W opowieść wplata mnóstwo dygresji historycznych, wszystko jednak napisane jest specyficznym językiem i czyta się po prostu ciężko. Za plus na pewno trzeba uznać to, że przedstawia poglądy na współczesną sytuację wielu osób, które spotyka na swojej drodze. Tak naprawdę to najciekawsze fragmenty książki.

Menandros | 2016-09-15

Thurbon jest literackim guru travellersów i czytelników literatury podróżniczej, moim zdaniem jednak pokazuje jej stopniowy upadek. Dlaczego? Nasza wiedz o świecie po prostu wzrasta, staje się bardziej szczegółowa. Pamiętam tekst autora z podróży odbywanej koleją po Polsce pod koniec lat 80-tych, wydrukowany w Kontynentach...zabawne było popatrzeć na własnych rodaków jak na egzotycznych tubylców, ale wraz z lekturą zdałem sobie sprawę z niewielkich kompetencji autora. Thurbon (tak jak zresztą niemal każdy podróżnik) po prostu nie ma wiedzy niezbędnej, aby kompetentnie opisać dany region.
Problem tyczy się całej tzw. literatury podróżniczej.Zainteresowany danym regionem czy zjawiskiem czytelnik może sięgnąć po znacznie lepsze opracowania (w tym naukowe); podróżnik może oprzeć się na konkretnych bedekerach i mapach. Literaturze podróżniczej zostaje natomiast oddawanie własnych przeżyć autora doznanych pod wpływem odwiedzanego miejsca, nie pełni już funkcji poznawczych dla...

filipinka | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Po przeczytaniu czwartej już książki Colina Thubrona dochodzę do wniosku, że ten rodzaj prozy trzeba po prostu lubić lub akurat być w melancholijno-nostaligicznym nastroju (ja chyba należę do tej pierwszej grupy). Gdybym miała autora z kimś porównać to byłby to Stasiuk, ale język Thubrona jest bardziej elegancki i wysmakowany. Jednakże zachwyca mnie nie tylko słowo, ale również świetny zmysł obserwacji przmijających krajobrazów, zmian społecznych i kulturalnych oraz umiejętność wyszukiwania związków przyczyno-skutkowych stojących za tymi zmianami.

Szkoda, że książce brak zdjęć. Nawet najbardziej plastyczny język nie jest w stanie oddać piękna miejsc na Jedwabnym Szlaku, o których nie miałam nawet pojęcia. W takich wypadkach musiałam posiłkować sie Wikipedią.

Temat i miejsce wspaniałe i pasjonujące, ale sama książka napisana w sposób nużący i zupełnie nie wciągający. Dotrwałam do końca gdyż tematyka należy do moich ulubionych, ale niestety ta pozycja zraziła mnie do innych książek tego autora. Może niesłusznie, ale cóż....

bartek22 | 2015-10-14

Niesamowicie mądra książka

kina | 2015-01-03
Przeczytana: 03 września 2012

55 / 2012

żabka | 2014-08-22
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

W zasadzie to nie podobała mi się. Nie tego oczekiwałam i jestem rozczarowana, ale cóż tak bywa.

macbrae | 2014-08-12

Książka, podróżnicza bardziej do środka samego autora, niż fizyczna. Thubron pokazuje bez mitycznej otoczki krainy, które kiedyś znaczyły bardzo dużo na jedwabnym szlaku. Wszystko przemija, zmienia się, niekoniecznie na lepsze. Ja odczuwałem melancholię i trochę odkryłem, że już nie tylko Europa spieszy się do niczego, również tamte obszary zostały tym dotknięte.

Marcjanna Karbowiak | 2014-06-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Colin Thubron zabiera nas przez jedwabny szlak opisując każdy drobny cel drogi na tle historycznym i jego aktualny stan . Opisy historii napotkanych podczas podróży dodają książce wiarygodności i pozwalają bardziej zrozumieć charakter odwiedzonych przez autora miejsc.