Pakistan Express. Jak żyć i gotować w cieniu talibów

Tłumaczenie: Hanna Serkowska
Wydawnictwo: Sic!
978-83-61967-35-4
literatura faktu
jagarkar

Jak się ma ojca chrześcijanina, matkę muzułmankę, a męża Żyda, to nosi się cały świat w sobie, a dialog kultur ma się za każdym razem, gdy sie otwiera usta – lub sięga po pióro. Anna Mahjar-Barducci urodziła się w Maroku, mieszkała długo w Pakistanie, a teraz żyje między Waszyngtonem a Jerozolimą. Jej pierwsza książka – „Pakistan Express” – wyszła we Włoszech, i został dobrze przyjęty przez krytykę. To reportaż ze współczesnego Pakistanu, który zaczyna się od Abbotabadu, miasta w którym Amerykanie zabili Bin Ladena, a w którym autorka przemieszkała pięć lat – lecz następnie przechodzi do obrazów kraju odmiennych od oczekiwań czytelnika, przywykłego do kojarzenia Pakistanu głownie z obłąkanymi muzułmańskimi fanatykami. Autorka prowadzi nas do mułłów – przeciwników talibów i do pakistańskiej drag queen. Pokazuje, jak wściekle ciekawie żyje kraj którego tożsamość jej równie różnorodna, jak własna tożsamość autorki. Na ukazanie takiego bogactwa kultur i przynależności nie może być jednego przepisu, i autorka oczywiście nie sili się na to. Pokazuje za to nam swoje rozmaite przepisy na Pakistan – i przyozdabia je smakowitymi przepisami pakistańskiej kuchni, wplatając je w swoja opowieść. To nie tylko jednak z najlepszych książek o Pakistanie, jakie czytałem. To także znakomity przykład tego, jak pisać o odległym kraju nie wpadając w pułapkę egzotyczności, orientalnej cepeliady, pozostając wiernym złożoności i tematu, i własnej – i zakładając z szacunkiem inteligencję czytelnika.
Konstanty Gebert

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/328/Paki...»

Agacha | 2016-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Książka dla osób, które tak jak ja, nic nie wiedzą o Pakistanie. Na początek bardzo dobra. Jest trochę historii, trochę obyczajów i przepisów z tradycyjnej kuchni. I teraz już wiem, że nie każdy Pakistańczyk to od razu terrorysta.

jssnapiecek | 2017-04-02
Przeczytana: 31 marca 2017

Wzór ignorancji i braku spostrzegawczości; instruktaż jak sklecić reportaż z niczego. Autorka po kilku latach spędzonych w Pakistanie opisuje kraj m.in. na podstawie tego, co oglądała w telewizji, a brak treści i niepowiązane ze sobą epizody wspomnień próbuje skleić za pomocą lokalnych przepisów kulinarnych. Niestety, pod koniec książki, zaledwie 150-stronicowej zresztą, nawet kulinariów zaczyna autorce brakować. W efekcie powstał bardzo lichy, źle doprawiony i rozcieńczony na wodzie rosół literacki. W dodatku ugotowany na resztkach ze studenckiej lodówki.

qqrczak | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Książka zawiera wyrwane z życia Autorki opisy sytuacji jakie przeżyła ona podczas pobytu w Pakistanie. Pomiędzy krótkimi rozdziałami brak jest większego związku. Plusem jest dużo przepisów kulinarnych, jednakże kuchnia pakistańska nie stanowi tutaj istotnego elementu. Dla mnie dziwna pozycja, napisana bez pomysłu, tak jakby na szybko powstał pomysł na jakąś książkę i tak oto powstała. Nic nowego nie wnosi, słabo napisana, nie wciągająca. Generalnie pozycja w mojej ocenie słaba.

Monsoon | 2013-04-08
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Spojrzenie na Pakistan oczami młodej kobiety. Pełne prostych przepisów kulinarnych, które warto wypróbować. Zaskakujący był dla mnie opis Abbotabadu, gdzie ukrywał sie „wróg numer jeden". To inny Pakistan, niż ten znany z mediów.

czytankianki | 2013-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

Autorka „Pakistan Express” nie podróżowała szybkim pociągiem, ale takie można odnieść wrażenie: zobaczyła wiele, niestety zabrakło czasu na zgłębienie tematów. W książce pojawiają się migawki ze sklepów i targowisk, z zakazanych przyjęć i projekcji przemycanych filmów, ze szkół i demonstracji. Jest mowa o koncertach rockowych i drag queen, ale też o ekstremistkach religijnych i antytalibskich duchownych. To wszystko jest jednak bardzo powierzchowne i nie daje szerokiego wglądu w pakistańską rzeczywistość. Najlepsze są rozdziały dotyczące polityki, jak na przykład ten o Benazir Bhutto.

Choć podtytuł książki brzmi „Jak żyć i gotować w cieniu talibów", u Mahjar-Barducci podpowiedzi w tych kwestiach brak. Z jej tekstów można wyciągnąć tylko jeden wniosek: należy urodzić się w bogatej rodzinie i w miarę możliwości dyskretnie żyć na sposób zachodni. Co powinni zrobić skromnie sytuowani mieszkańcy Pakistanu czyli większość społeczeństwa liczącego ponad 180 milionów obywateli, nie...

Karolina Gosiewska | 2016-12-31
prokops | 2016-08-23