rozwiń zwiń

Epos o Gilgameszu

Okładka książki Epos o Gilgameszu
autor nieznany Wydawnictwo: Armoryka klasyka
62 str. 1 godz. 2 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Armoryka
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
62
Czas czytania
1 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362173402
Tłumacz:
Antoni Lange
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Epos o Gilgameszu jest uznawany za najstarszy znany poemat epicki jaki wytworzyła ludzka cywilizacja. Liczy sobie już 5000 lat. W treści pojawiają się liczne archetypy typowe dla całej starożytnej mitologii. Można by wiele pisać o uniwersalnych, wzniosłych motywach w nim zawartych, jak ludzkie pragnie zdobycia nieśmiertelności, siła przyjaźni, wewnętrzna przemiana bohatera, czy odwieczny w literaturze motyw drogi z towarzyszącą mu przygodą. Ja jednak chce się skupić na niezwykłym odkryciu, zdeprecjonowanym przez współczesną poprawność polityczno-religijną, a mianowicie mezopotamskim opisie wielkiego kataklizmu zadanego ludzkości przez bogów, jakim był potop obliczony na wyniszczenie zepsutej rasy ludzkiej i stworzenia nowego początku.

Młody asyriolog George Smith w latach 70-tych XIX w. w zaciszu pracowni British Muzeum zajął się odcyfrowaniem glinianych tabliczek dostarczonych wcześniej w skrzyniach przez ekspedycje archeologiczne. Wyniku jego pracy, ponownie po tysiącleciach, światło dzienne ujrzał Epos o Gilgameszu oraz pojawiający się tam obszerny wątek o potopie. W celu uzupełnienia brakujących fragmentów tekstu, przy wsparciu finansowym Daily Telegraph, pojechał na Bilski Wchód szukać brakujących tabliczek. W ciągu pięciu dni eksploracji ruin dawnej stolicy Asyrii odnalazł brakujące elementy tekstu. A o to w skrócie to, co udało mu się odczytać na temat potopu. Jeden z bogów ostrzegł wybranego przez siebie człowieka przed wielkim potopem. W celu uratowania siebie, swojej rodziny, ma zbudować statek, na którym znajdują schronienie również zwierzęta i rośliny. W dalszej części mam opis o wylądowaniu statku na szczycie góry, potem starsza wersja Noego wysyła gołębice i kruka. Różnice jakie można zaobserwować, to wielobóstwo w mezopotamskiej wersji i imię głównego ocalonego Utnapisztin, zamiast swojsko brzmiącego Noego. Podobieństwa są tak uderzające, że nie mam żadnych wątpliwości, że hebrajscy kapłani zapożyczyli sobie bardzo sugestywną legendę i wykorzystali ją do wzbogacenia kanonu prapoczątków swojej wiary.
Zjawisko przenikania się kultur i wierzeń oraz wzajemnego zapożyczania atrakcyjnych motywów kulturowych jest naturalne i obecne we wszystkich epokach i cywilizacjach ludzkich. Czy się to komuś podoba czy nie, należy zaakceptować fakt, że tekst biblijny wielu miejscach jest kompilacją bądź mówiąc łagodniej inspirowany starszą „pogańską” wersją.

Ciekawą wizja artystyczną eposu o Gilgameszu jest polski film krótkometrażowy dostępny na YouTube-ie.

Epos o Gilgameszu jest uznawany za najstarszy znany poemat epicki jaki wytworzyła ludzka cywilizacja. Liczy sobie już 5000 lat. W treści pojawiają się liczne archetypy typowe dla całej starożytnej mitologii. Można by wiele pisać o uniwersalnych, wzniosłych motywach w nim zawartych, jak ludzkie pragnie zdobycia nieśmiertelności, siła przyjaźni, wewnętrzna przemiana bohatera,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    830
  • Chcę przeczytać
    604
  • Posiadam
    184
  • Ulubione
    27
  • Klasyka
    15
  • Teraz czytam
    10
  • Chcę w prezencie
    9
  • Historia
    7
  • Starożytność
    7
  • 2018
    7

Cytaty

Więcej
autor nieznany Gilgamesz Zobacz więcej
autor nieznany Gilgamesz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także