Diabeł. O formach, historii i kolejach losu Szatana, a także o jego powszechnej a złowrogiej obecności wśród wszystkich ludów, od czasów starożytnych aż po teraźniejszość

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Universitas
Il diavolo. Le forme, la storia, le vicende di Satana e la sua universale e malefica presenza presso tutti i popoli, dall'antichita ai nostri giorni
8324202935
diabeł, szatan, magia
espeja

Inne wydania

Wygląda na to, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat diabeł wydostał się z zamknięcia, w jakim trzymała go teologia zajmująca się demonami, i opuścił labirynt archaicznych roztrząsań doktrynalnych, aby niepokojąco zadomowić się w naszej codzienności. Tym sposobem doszło poniekąd do niespodziewanego wtargnięcia w mass media pierwiastka tajemnego i irracjonalnego, wyobrażeń całkowicie sprzecznych z mentalnością logiczną i naukową (...)
W sytuacji płynnej, ciągle się zmieniającej, której nauki humanistyczne nie potrafią jeszcze uchwycić i jasno określić, nadal istotne pozostaje pytanie, czy obecna inwazja diabelska to tylko epizod spowodowany naszą sytuacją historyczną, czy też mamy tu do czynienia z powtarzaniem się mitycznej fantasmagorii należącej do każdej epoki i każdej kultury.
Poniższe rozważania, w których musieliśmy pominąć nader bogaty dorobek interpretacyjno-dokumentacyjny, należy traktować głównie jako racjonalną próbę udokumentowania powszechności urojenia kryjącego się w projekcjach mitycznych rozmaitych epok i rzutującego poza nas zło historyczne i etyczne; dzięki temu urojenie owo mogło znajdować sobie miejsce w najrozmaitszych społecznościach ludzkich.
[fragment wstępu Alfonso M. di Nola]

Aga CM | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Niniejszy tom to pierwsza, uniwersalna opowieść o demonicznej sile, jej historii, naturze i atakach na duszę człowieka. Ostatnio diabeł jest znowu w modzie. Jego podobizna pojawia się w mediach, a czary, satanizm są ciągle praktykowane. Jednak ta książka odkrywa więcej. Ukazuje obecność zła, terroru, tajnych obaw, agresji w różnych kulturach, poczynając od dualizmu starożytnego Iranu, poprzez Majów do Azteków. Kreśli duchowość na pustyni po czym przenosi nas do tajnych spraw europejskich klasztorów. Ukazuje władcę czasu ludzkiego, legendy z nim związane, przemoc, prześladowanie, zło przyrody i historii. Ale diabeł to nie tylko złudzenie, archaiczny stwór z mitologicznych światów. On nadal jest bardzo niebezpieczny.

Nieżyjący już antropolog przedstawił tu swoje badania nad rytuałami i przesądami. Studiował mity, obrzędy, magię w kontekście historycznym i kulturalnym. Nola zawsze czujny wobec wszelkich form okultyzmu i nadużycia popularnej łatwowierności i przesądów z podejściem...

vigg | 2011-03-27
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam tę książkę, mimo że są w niej nieścisłości. Szkoda tylko, że nie przetłumaczono w niej niektórych łacińskich tekstów. Generalnie świetna, porusza intrygujący temat, zawiera dużo wiedzy.

aleksandramorrison | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016