Fantomy

Okładka książki Fantomy Maria Kuncewiczowa
Okładka książki Fantomy
Maria Kuncewiczowa Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX biografia, autobiografia, pamiętnik
Instytut Wydawniczy PAX
1975-01-01
1975-01-01

Dziennik podróżny. Dziennik życiowy.
Nie znam osoby, której by się podobał. Mnie zainteresował, ale mam skrzywienie w stronę wszelkich pamiętników, dzienników, autobiografii, biografii.
W czytaniu ZDECYDOWANIE przyjemniejszy niż "Cudzoziemka".
Jako fantom Kuncewiczowa zawsze stała z boku, bo fantomy nie walczą, ale udają, że ich nie ma. Choć przebłyski buntu dostrzegłam w działaniach Pen Clubu. Pisarka była członkinią angielskiego, amerykańskiego i polskiego. Walczyła, gdy pisała petycję z prośbą o to, by mniejszości narodowe miały więcej praw i pozwolenie na aktywne uczestnictwo w życiu społeczno - obyczajowym.

Szczerze i gorzko o wojnie. O matce - perfekcjonistce, dla której nigdy nie była dość dobra. Zrezygnowała z kariery pieśniarki i została pisarką, ponieważ sama sobie chciała przyprawiać gombrowiczowską "gębę". O nieustannej tęsknocie za domem w Kazimierzu. O miłości do brata, Olesia. O tym, że słowa: matka, żona były dla niej nagrobkami, ale żoną została, bo Jerzy akceptował w niej fantom.

O tym, że fantomy wiecznie szukają swojego miejsca na ziemi. O Kuncewiczowej i jej życiu nomada...

Dziennik podróżny. Dziennik życiowy.
W czytaniu ZDECYDOWANIE przyjemniejszy niż "Cudzoziemka".

Na Autorkę tarfiłam filmowo , poprzez wspanialy film ,,Dwa księżyce". Mało kto wie, że Kazimierz nad Wisłą stał się tak popularny w dużej mierze dzięki Niej. Zauroczona tym miejscem, zbudowała w Kazimierzu willę , w latach miedzywojennych... która przetrwała do dziś ! Jest tam muzeum ,, Kuncewiczówka".
,,Fantomy" to błyskotliwe wspomnienia i refleksje na tematy artystyczne , filozoficzne , metafizyczne. Jest wszystko co lubię : humor , poezja, wyczucie piękna kolorów , kształtów , muzyki ....

Oto cytaty :
,, Te światy pedzą w przestrzeń miedzyplanetarną do celu , którego astronauci nie znają.(...) Chciałam móc opuszczać swoje ciało (..) jak istoty nadprzyrodzone, przenosić się do innych wymiarów ".

,, Co do mojego dnia powszedniego , o tyle mnie interesuje, o ile jego ramy i tło są piękne. Mało notuję, wydaje mi sie to zdradą ukochanej nieprzytomności. Rezygnuję z logiki (..) Do myślenia zmusić się mogę jedynie z piórem w ręku, bez tego narzędzia wsiąkam w otoczenie".

Ucieszyło mnie , że M.Kuncewiczowa jest autorką traktującą humor w kategoriach priorytetów :

,, Smutek należy do smutnych , piękno do pięknych, radość do wesołych, sztuka do jej miłośników. Ale szczęście wieczne należy do humorystów. Charlie Chaplin zasłużył sobie na szczęście wieczne ".

,, Tabliczka mnożenia : 6x8...czterdzieści osim...pierniczka prosim (..) śpiewałam Santa Lucia i Hejze ino ...fijołecku leśny ".

,, Jerzy traktował pawie jak dodatek do sadu . Ja traktowałam sad jako tło dla pawi ".

,, Regina, de domo Białowiejska, poślubiona w wieku późnym panu Glince, pedagogowi na emeryturze, miłośnikowi kur, do których przemawiał słodziej niż do żony ".

,, Na Piazza de Duomo w Weronie, oglądałam w oknie poduszkę 'do wyglądania' taką samą jak u babci w Płocku , na początku stulecia ".

Książki M.Kuncewiczowej pożyczyłam w bibliotece. Ze stopnia zakurzenia przypuszczam , że byłam jedyną czytelniczką od wieeeeelu lat. Uważam , że jest niedoceniana , mało znana.

,,Fantomy" to błyskotliwe wspomnienia i refleksje na tematy...

Pełna dystansu, szczera i przenikliwa narracja współczesnej polskiej intelektualistki. Kuncewiczowa jest stanowczo niedoceniana.

Rewelacyjna książka napisana przez prawdziwie nowoczesną kobietę. Pełna humoru i mądrości życiowej. Ukazująca świat widziany zza parawanu kobiecości feminizowanej.

• Powieści obyczajowe 👨‍👩‍👧‍👦 🏙
  • Literatura kobiet