Młyn nad Lutynią. Dziewczyna i gołębie

1984-01-01
1984-01-01
8320706602
opowiadania Durczok Hitlerjugend

Opowiadanie było bardziej mroczne niż myślałem, że będzie. Łagodna rzeczka Lutynia została opisana przez Iwaszkiewicza jako nieokrzesany żywioł, który niszczy napotkane konstrukcje inżynierskie, doprowadza do tragedii rodzinnej. Może od lat 50 tych zbudowano wiele upustów, które regulują burzliwą naturę, trzymają ją w ryzach. Ciekawe jak było dawniej.

Zastanawiam się, czy często opisywane w opowiadaniach powojennych traktowanie poddanych (chłopów) przez arystokrację jest prawdziwe. Jakoś ciężko sobie wyobrazić, że osoby, które miały dostęp do edukacji, do idei oświecenia, pozwalały sobie na gwałty na poddanych. W tym wypadku na matce i jej córce. Lektura “Ludowej historii Polski”, prof. Adama Leszczyńskiego przede mną.

Można powiedzieć, że powyższe gwałty, jak to często bywa, były początkiem spirali zła. Jest to zło, którego siła z każdą stroną narasta.

"Miętkie masz włosy - powiedział stary - nie będzie z ciebie zły chłop.”

Ciekawe jest zakończenie, mimo że przewidywane, jest antychrześcijańskie. Ludzie, którzy przez całe życie kierowali się współczuciem, wiarą, współodczuwali z ludźmi i z naturą, pod koniec robią czyn zupełnie sprzeczny z całym przesłaniem chrześcijaństwa. To zupełnie odwrotnie niż np. w prozie Huellebequa, który w “Serotoninie”, na samym końcu utworu, pokazuje, że jest światło, że to wyjście z mroku trudno dojrzeć, ale ono jest i często o nim my wszyscy, ludzie ponowocześni, zapominamy,

Jeśli kogoś zainteresowała historia Młyna nad Lutynią i samej rzeki, które były inspiracją dla opowiadania, to polecam zobaczyć dostępne materiały na youtubie.

Zagajnik mlody las przy starym
Upust urzadzenie na rzece do spuszczania wody
Kista po poznansku skrzynia
Melopeja - starogredzka deklamacja jakby spiew
Jazwiec borsuk
Sęczek - czeac uschnietej galezi zostawiona przy pniu
Uroczysko szcegolna czesc lasu punkt charakterystyczny

Zastanawiam się, czy...

W sumie tylko młyn nad Lutynią czytałem.

W sumie tylko młyn nad Lutynią czytałem.

• Przeczytane dawno temu
  • Lektury szkolne