Notatki włoskie. Przezrocza

Wydawnictwo: Feeria
niebieska

Tomik ten zawiera reminiscencje literackie z wielokrotnych pobytów we Włoszech, dokąd os 1970 roku jesienią pisarka wyjeżdżała wraz z mężem i przebywała aż do wiosny, chroniąc się przed chłodami polskiej zimy. "Przezrocza" należą, wraz z wcześniejszymi "Fantomami" i "Naturą", do nurtu jej esejów autobiograficznych, uważanych przez część krytyków za jej szczytowe osiągnięcie. Kuncewiczowa (...) zaklasyfikowała "Przezrocza", nazywając je "podróżą przez miejsca i czasy"
(ze wstępu Danuty Sękalskiej)

Eseje ze zbioru "Przezrocza", który ukazał się pierwotnie w 1985 roku, były pocięte przez cenzurę. Obecne wydanie po raz pierwszy jest wolne od skreśleń, zawierając pełny oryginalny tekst.

źródło opisu: Feeria, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1981
Renax | 2016-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2016

Nazwisko Maria Kuncewiczowa kojarzy mi się w dobrą polską literaturą i bardzo się ucieszyłam, gdy w Taniej Książce wypatrzyłam tę książkę w cenie 5 zł. To był dobrze spożytkowany pieniążek.
Książka nie jest prosta, bo nie podaje myśli wprost. Mi przypomina stylem eseje Herberta czy prozę Iwaszkiewicza. Piękny jest język tekstów.
Notatki dotyczą pobytu autorki wraz z mężem we Włoszech w latach 70-tych. Opisuje w nich to co widziała w tym czasie, a więc ulice, kawiarnie, to, czym żyły Włochy (strajki uczniów, porwanie chrześcijańskiego polityka Aldo Moro, jego zabójstwo przez Czerwone Brygady, następnie proces Czerwonych Brygad, ale i wybór papieża Jana Pawła II oraz obserwacje zakonnic w Domu Pielgrzyma.

Moje wrażenia z tej książki są refleksyjne. To, co mnie uderzyło to fakt, iż zmiany społeczne i obyczajowe, które w latach 70-tych dziwiły tak autorkę, przyszły teraz do nas. A więc życie tu i teraz, a więc jakiś taki schyłek humanizmu opartego na wartościach chrześcijańskich...

Zaintrygowana | 2016-03-10

Wspaniała, pełna metafizyki książka. Żałuję, że autorka jest tak niedoceniana, a jedyną książką, która jest znana szerszemu gronu odbiorców jest "Cudzoziemka". Pisarka miała niezwykły dar patrzenia na świat przez pryzmat transcendencji. Maria Kuncewiczowa zawarła w "Notatkach włoskich" impresje ze swych pobytów we Włoszech, gdzie była świadkiem wydarzeń politycznych i religijnych o historycznym znaczeniu. Jej opis Włoch jest poetyczny i przejmujący, a sposób widzenia rzeczywistości napawa zdumieniem. Warto raz na jakiś czas wrócić do tego rodzaju literatury pięknej, gdyż każde zdanie czyta się z zachwytem. Polecam, podobnie jak inne książki autorki.

Ewa | 2012-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Zaczęłam czytać trochę z sentymentu do Kazimierza, z trochę z ciekawości co napisała Maria Kuncewiczowa o Włoszech. Książka jest nierówna chwilami świetnie przekazuje ulotny klimat włoskich miast, niestety dużo w niej rozważań religijnych niespecjalnie ciekawych i zawiłych. Autorka miała talent do opisywania klimatu miejsc i charakteru ludzkiego, zwłaszcza jeżeli chodzi o wszelkie odmienności - dała temu wyraz w "Cudzoziemce". Warto przeczytać "Przeźrocza" przed wizytą w Rzymie i porównać wrażenia Autorki z rzeczywistością, przeprowadziłam ten eksperyment przed wizytą w Kazimierzu Dolnym - warto !

Kinga17 | 2016-07-12
luthien_tasartir | 2016-05-13