Zgłosuj na książki roku 2017

Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala

Wydawnictwo: Znak
literatura polska
Ag2S

Nostalgiczna opowieść o przeszłości Kiedy bohater na początku lat dziewięćdziesiątych wsiada z instruktorką prawa jazdy do małego fiata, umiera ze wstydu. Prawie. Ratują go historie, które zaczyna snuć coraz bardziej zasłuchanej instruktorce. O babce, która wpadła citroenem pod pociąg pospieszny z Wilna do Lwowa, dziadku, któremu Sowieci zarekwirowali mercedesa... W jego opowieści zaczynają...

Nostalgiczna opowieść o przeszłości

Kiedy bohater na początku lat dziewięćdziesiątych wsiada z instruktorką prawa jazdy do małego fiata, umiera ze wstydu. Prawie. Ratują go historie, które zaczyna snuć coraz bardziej zasłuchanej instruktorce. O babce, która wpadła citroenem pod pociąg pospieszny z Wilna do Lwowa, dziadku, któremu Sowieci zarekwirowali mercedesa... W jego opowieści zaczynają wkradać się wątki hrabalowskie, a w lusterku wstecznym czeski pisarz w czapce szofera uśmiecha się pod nosem.

Przezabawna nostalgiczna opowieść o przeszłości, piknikach w sosnowych lasach, zawodach balonowych i cudownych chromowanych karoseriach.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4133,Merc...»

Gosia | 2015-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 maja 2015

Od dawna już chciałam przeczytać jakąś książkę Pawła Heulle, choć może akurat niekoniecznie tę. Motoryzacja to raczej nie moja bajka, ale sama posiadam mercedesa, a innej książki tego autora nie było w bibliotece, więc pomyślałam, że zaryzykuję.
Na pewno zaskoczył mnie styl pisania - te niekończące się zdania, jakby monologi na jednym wdechu. Autor ma niezwykły dar opowiadania w prawdziwie gawędziarskim stylu. Nic dziwnego, że swoimi opowieściami zbajerował panią instruktor.
To tak na marginesie, bo ogólnie książka jest nostalgiczna, refleksyjna,czasami zabawna i wciągająca. Pisana w formie listu do czeskiego pisarza Bohumila Hrabala wzmogła moje zainteresowanie tym pisarzem.
Myślę, że warto przeczytać.

Profesorek | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 maja 2016

Bardzo miła opowiastka z nutą humoru w bardzo dobrym stylu pisarskim Pana Huelle. Aż szkoda, że ta króciutka, bo choć z pozoru o niczym, to czyta się ją jednym tchem i z dużą przyjemnością, szczególnie w pierwsze wiosenne dni z herbatką na balkonie lub tarasie :)

8_oclock | 2014-04-16

Lekka, żartobliwa, refleksyjna, bardzo mi się podobała.

anevita | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Już dawno miałam ochotę przeczytać jakąś książkę Pawła Huelle,i cieszę się że w końcu to zrobiłam,a że jestem zagorzałą fanką motoryzacji,to tytuł mnie od razu przyciągnął :)
Szkoda że to takie krótkie dzieło,czytało się jednym tchem - może też dlatego, że więcej tam przecinków, a bardzo mało kropek ( Ci co czytali wiedzą o co mi chodzi ).
"mercedes - benz " to miła chwila zapomnienia,ciekawa treść i sporo zabawnych momentów,polecam :)

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 30 sierpnia 2009

" Marysiu szczęśliwi to my już nigdy nie będziemy trzeba te wszystkie chwile zatrzymać jak owada w bursztynie przechować może nawet dla naszych wnuków" Metafora autora do zdjęcia jakie jest motywem przewodnim książki, na którym widać jak dwóch chłopców stoi na tle samochodu, ojciec robi zdjęcie, a matka stoi gdzieś obok. Potem samochód im skradziono, jednak ta chwila jedna jedyna pozostała utrwalona dla wnuków. Wszystko się psuje( samochód), zmienia( starzenie ludzkiej skóry), ale te niezapomniane chwile zapamiętane w naszych wspomnieniach nie blakną jak stare fotografie. Szczeście to chwile jak spędzamy z tymi, których kochamy.

COMPOSmentis | 2013-08-05

Ta książka została naprawdę solidnie wydana. Jak na mercedesa przystało. W twardej oprawie, z porządnie zszytymi stronami. A jednak wygląda na mojej półce, jakby miała za chwilę się rozpaść. Praktycznie każdy, kto chce ode mnie coś pożyczyć wychodzi z tą pozycją pod pachą. Wstyd się przyznać, ale kiedy nie mam ochoty wdawać się długie recenzje i opowiadać połowy ambitnych książek, które stoją na mojej półce, ale i tak nie trafią do czyjegoś przekonania (bo zazwyczaj Ci, do których one przemawiają, mają je na swoich półkach) - rekomenduję Pawła Huelle. Zawsze działa. Laicy boją się literatury polskiej, więc zazwyczaj rzucam tylko nazwisko, tytuł i podsuwam im tę piękną czerwoną okładkę. Nie zdarzyło mi się, by ktoś powiedział, że nie jest zainteresowany. Najlepsze jednak jest to, że jest to naprawdę dobra literatura. Pisana pięknym językiem, ciekawa, zabawna, nostalgiczna i pouczająca (kto dziś wymieni to jako cnotę?). I do tego jest to literatura polska, która nie będąc chłamem,...

Mario | 2016-02-27

Huelleluja, bracia i siostry, Huelleluja, chwalmy Pawła, albowiem on daje nam uniesienie i uziemienie, on wiedzie nas ku wizjom proroka Bohumila, on prowadzi nas w chmury i ku ziemi nas przyciąga, czyni cuda na naszych oczach, ze zwykłego wydobywając święte i wieczne, on wskrzesza umarłych ludzi, umarłe samochody i umarłe miłości, on nas uczy, że co trwa chwilę zaledwie, trwa zawsze, jeśli tylko choć na moment poruszyło nasze serca.

m_ght97 | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 marca 2014

Moim zdaniem jest to bardzo dobrze napisana powieść.

Milý pane Bohušku, zawsze będę wspominał tę książkę bardzo ciepło. Myślę, że nawet niezbyt długie utwory mogą ucieszyć duszę. Huelle posiada bardzo dobry warsztat, wartościowy styl i sposób obrazowania. Mogę się mylić, ale, jeśli sięgnę kiedyś po kolejne książki tego gdańskiego pisarza, nie poczuję rozczarowania, tylko coś wspaniałego.

hakuu | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Podobało mi się. Momentami było śmiesznie, momentami było smutno; wzruszające i ogólnie bardzo przyjemne.

To moje pierwsze spotkanie z Pawłem Huelle, ale na pewno nie ostatnie. Kupiłem już kolejne dwie pozycje. No i kilka pana Bohumila :).

atee | 2015-12-21
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Finezja, polot, poczucie humoru i zachęta do zajrzenia do książki Hrabala.

Paweł Huelle odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 25 lutego czekamy na Wasze pytania do Autora. Najciekawsze z nich wybierzemy i zadamy podczas wywiadu, którego Paweł Huelle udzieli nam 26 lutego w Poznaniu w ramach spotkania "Klucze do wyobraźni".