Gdy poświęcano noże. Tragedia Wołynia. Już bez cenzury – wspomnienia powojenne

Wydawnictwo: Nowik
historyczna
Kasia

Wspomnienia komendanta samoobrony Rafałówki, Apolinarego Oliwy, to książka ukazująca dramatyczną sytuację Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej, ogrom zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów, których nienawiść do wszystkiego co polskie wyrażało hasło: wyriżemo wsich lachiw do odnoho, od małoho do staroho. Powojenne dzieje autora stanowią ponury obraz „budowania zrębów...

Powojenne dzieje autora stanowią ponury obraz „budowania zrębów socjalizmu”: terroru, prześladowań. Autor jako oficer Armii Krajowej przeżył koszmar więzienia i upokorzeń – dopiero w naszych czasach, gdy nie istnieje już reżim cenzury, opowieść o tamtych czasach mogła się doczekać publikacji. To poruszająca książka i bezcenny dokument!

źródło opisu: http://www.nowik.com.pl/

źródło okładki: http://www.nowik.com.pl/

paweł | 2013-12-10

To co lubię w historii najbardziej? Wspomnienia!Wsopmnienia ludzi co przeżyli tak wiele.I się z nami nimi mogli podzielić.Polecam bo to ciekawe historie.

Krzysiek | 2015-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Obowiązkowa pozycja, dla każdego, kto chce dowiedzieć się, co działo się na Wołyniu. Oprócz wspomnień autora o walkach z UPA, są też wzmianki o tym, jak Ci dzielni ludzie zostali potraktowani, przez komunistyczne władze.

Kinga | 2019-01-31
Przeczytana: 24 kwietnia 2018