Katyń. zbrodnia i kłamstwo

Wydawnictwo: Rebis
Katyń, ludobójstwo
historyczna

Katyń. Zbrodnia i kłamstwo to najbardziej aktualna i wszechstronna praca na temat wymordowania w 1940 r. przez NKWD tysięcy polskich jeńców. Tadeusz Kisielewski z jednej strony przedstawia najwyższej wagi dokumenty archiwalne, z drugiej zaś doprowadza narrację niemal do chwili obecnej, ukazując bieżący stan sprawy na podstawie najnowszych odkryć i informacji prasowych.

książek: 2071
onika | 2014-02-01
Przeczytana: styczeń 2014

Nie umiem sobie przypomnieć, czy w szkole uczono mnie o Katyniu. Jeśli chodzi o historię Polski, duża część mojej wiedzy została mi przekazana przez rodziców i dziadków, więc mam wrażenie, że o pewnych faktach wiedziałam ”od zawsze”. Lekcje historii z reguły tą wiedzę porządkowały i rozwijały, ale o Katyniu chyba więcej rozmawialiśmy na polskim niż na historii.

Tadeusz Kisielewski w przedmowie do „Katyń. Zbrodnia i kłamstwo” pisze, że jego książka powstała głównie z myślą o młodych ludziach w trosce o ich świadomość historyczną. Pasjonaci historii na pewno będą tą książką zachwyceni. Ale mam wrażenie, że dla przeciętnego młodego człowieka akurat ta publikacja może być jednak zbyt ciężka. Praca Kisielewskiego jest rodzajem dysertacji naukowej, przepełnionej faktami, datami, liczbami i wnikliwą interpretacją każdej najmniejszej poszlaki. Bo niestety w przypadku Katynia wciąż więcej jest niedomówień niż potwierdzonych informacji.

Pisarz świetnie nakreślił tło...

Dariusz | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Katyń kojarzy się głównie mordem polskich oficerów przez NKWD. Rozkaz wydał sam Stalin, który chciał zemścić się za porażkę podczas najazdu bolszewików w 1920 roku. Świat przemilczał tą zbrodnie, która przez wielu Polaków jest ludobójstwem i okrutną zbrodnią, której nie da się wymazać z historii. Przez wiele lat zbrodnia ta była tematem tabu nie wolno było o niej mówić, propaganda ZSRR chciała całą winę zwalić na nazistów. 94 % obywateli Polski zna Katyń, ale tylko 61% potrafi wskazać, że zbrodnię tą popełnił Związek Radziecki. Boli to że aż 11% wskazuje na Niemcy. Lata propagandy zrobiły swoje. Wielka Brytania jak i USA woleli unikać tego tematu, żeby nie stracić sojusznika w Stalinie w walce z nazistami. Alianci bronili swoich interesów nie przejmowali się losem Polski, woleli oddali Polskę w ręce Stalina bo tak było im wygodnie. Katyń jest symbolem kaźni i pochówku Polskiej elity narodowej. O Katyniu i innych miejscach mordu trzeba pamiętać i muszą znaleźć swoje miejsce w...

mietek112 | 2016-03-16
Na półkach: Z 2016 roku, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2016

Książka, która przedstawia wiele faktów na temat "sprawy katyńskiej", o których nie miałem pojęcia. Chociażby o "wypadku" Sikorskiego czy o pogromach Żydów, a oba te zdarzenia miały - wg autora, związek ze zbrodniami z 1940 roku.
Bardzo ciekawa i bardzo interesująca. Chociaż czasami odnosiłem wrażenie, iż autor w niektórych zdaniach tracił obiektywizm, ale to moje odczucie,

Polecam!

hincol44 | 2016-04-27

Ciekawa książka. Dużo liczb, dużo faktów. Ciekawy język. Dość dobrze sie czyta, chociaż temat to ciężki. Myślę, że warto ją przeczytać.

Shinedown | 2016-03-21
Przeczytana: 28 marca 2016