Gdy poświęcano noże. Tragedia Wołynia. Już bez cenzury – wspomnienia powojenne

Okładka książki Gdy poświęcano noże. Tragedia Wołynia. Już bez cenzury – wspomnienia powojenne Apolinary Oliwa
Apolinary Oliwa Wydawnictwo: Nowik powieść historyczna
powieść historyczna
Nowik
2013-01-01
2013-01-01
Wołyń ludobójstwo II wojna światowa

Szczerze mówiąc takie książki powinny czytać nasze starsze dzieci. Autor to wzór bohaterstwa, zasługujący na najwyższy szacunek. Jego działania uratowały wiele istnień ludzkich w czasach Rzezi Wołyńskiej '43, a jego obrazowa relacja znakomicie przybliża ten okrutne czasy na Kresach. Wydanie, które przeczytałem obejmuje jeszcze jego losy powojenne czyli wspomnienia w jaki sposób był traktowany przez sowieckie władze polskojęzyczne oraz Sowietów. Ironią historii jest, że wielu polskich przesiedleńców z Kresów spotykało ukraińskich oprawców z UPA już po osiedleniu się na ziemiach poniemieckich, co spotkało także Apolinarego Oliwę. (Ukraińcy z UPA w obawie przed schwytaniem przed NKWD, sami spolszczali swoje nazwiska lub przypisywali sobie nazwiska zabitych na Wołyniu Polaków i przesiedlali się na ziemie poniemieckie po przedstawieniu się wobec władz za etnicznych Polaków).

Obowiązkowa pozycja, dla każdego, kto chce dowiedzieć się, co działo się na Wołyniu. Oprócz wspomnień autora o walkach z UPA, są też wzmianki o tym, jak Ci dzielni ludzie zostali potraktowani, przez komunistyczne władze.

To co lubię w historii najbardziej? Wspomnienia!Wsopmnienia ludzi co przeżyli tak wiele.I się z nami nimi mogli podzielić.Polecam bo to ciekawe historie.

• Fakty nie mity
  • Wypożyczyć