rozwiń zwiń

Skrawek piekła

Okładka książki Skrawek piekła
Maciej Przegonia Wydawnictwo: Atla 2 powieść historyczna
226 str. 3 godz. 46 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Atla 2
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
226
Czas czytania
3 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
8388555006
Tagi:
Maciej Przegonia Skrawek piekła kresowa saga
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
873
272

Na półkach:

W edukacji szkolnej historia XX wieku traktowana jest po macoszemu. Lata po 1901 roku wykładane są uczniom w maju – czerwcu kiedy dni stają się coraz cieplejsze, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. W szkole na lekcjach nie sposób spokojnie i z pełną koncentracją wytrzymać obowiązkowe 45 minut. Stąd młodzież nie zapamiętuje nazwisk, myli wydarzenia. Do tematu liźniętego w szkole, choć tak nieodległego nie powraca, chyba, że wiąże się to z zainteresowaniami.
Maciej Przegonia w „Skrawku piekła” zapełnia lukę niewiedzy i ignorancji. Bardziej wnikliwy czytelnik zaczyna szukać faktów krwawej przeszłości dwóch narodów polskiego i ukraińskiego. Uzupełnia informacje, które w czasie edukacji szkolnej zostały przepuszczone przez palce, przekartkowane w podręczniku.
Autor zabiera nas w podróż na Kresy, gdzie w istnym tyglu narodowościowym mieszkają obok siebie Polacy i Ukraińcy. Ostatnie lata wojny dały nadzieję na odzyskanie wolności przez tych drugich. Wielka nienawiść do Polaków połączona z pragnieniem posiadania kawałka ziemi, której nie trzeba dzielić z innymi nacjami, wpędza wojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii w amok i pcha do bestialskiego przelewu krwi niewinnych ludzi.
Już sam tytuł pierwszej części Kresowej Sagi jest przewrotny – „Skrawek piekła”. Dotychczas mówiliśmy tylko o skrawku nieba, a tu autor zestawia obok siebie kontrasty. Nie na tym koniec pokrętności w powieści. Stieńka Radiszczew jest Ukraińcem, żołnierzem UPA, głównym bohaterem, który w bestialski sposób, bez wyrzutów sumienia zabija Polaków. Wychowany przez dziadka - socjalistę, żywi do narodu polskiego nienawiść. Przegonia z największego wroga Polaków robi pierwszoplanową postać, która oprowadza nas po realiach życia na Kresach.
Od pierwszych zdań zostajemy porwani w nieprzerwany ciąg wydarzeń, które mieszają się ze wspomnieniami bohaterów. Opowieść rusza z wielkim impetem i nie zwalnia nawet na ostatnich stronach, pozostawiając czytelnika z niedosytem. Chcemy wiedzieć jak potoczyły się dalej losy Stieńki i jego kompana Wasyla.
Czy brutalny Stieńka, morderca Polaków, zrehabilituje się po tym jak poznał prawdę o swoim pochodzeniu? Czy Wasyl, który po raz kolejny ciężko zachorował, powróci do zdrowia i będzie towarzyszył w dalszej wędrówce i walce o wolną Ukrainę swojemu drugowi? Jakie trudy na nich czekają? Jakie przygody i przeszkody do pokonania?
Pociąg na Kresy już wyruszył. Tylko od czytelnika zależy, czy zdoła do niego wskoczyć, by poznać jedną z najciemniejszych historii Polaków i Ukraińców.

W edukacji szkolnej historia XX wieku traktowana jest po macoszemu. Lata po 1901 roku wykładane są uczniom w maju – czerwcu kiedy dni stają się coraz cieplejsze, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. W szkole na lekcjach nie sposób spokojnie i z pełną koncentracją wytrzymać obowiązkowe 45 minut. Stąd młodzież nie zapamiętuje nazwisk, myli wydarzenia. Do tematu liźniętego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    4
  • Do zdobycia - biblioteka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Skrawek piekła


Podobne książki

Przeczytaj także