Psychopatie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
zdrowie, medycyna
joly_fh

Psychopatie Kępińskiego to ostatnia książka wielkiego lekarza-humanisty. Pisana w pierwszej połowie 1972 roku mówi o różnych typach osobowości człowieka: histerycznym, psychastenicznym, obsesyjnym, epileptoidalnym, impulsywnym, paranoidalnym i sadystyczno-masochistycznym. Kępiński nie klasyfikuje, lecz opisuje, nie mówi o modelach i wzorcach, lecz o ludziach, ich doznaniach, postawach, wzajemnych relacjach i zachowaniach. Ukazuje istotę różnic między poszczególnymi typami, zastanawia się nad problemem możliwości wpływania na zmianę osobowości człowieka. Stawiane przez niego pytania pozostają nadal aktualne i intrygują równie mocno, jak trzydzieści lat temu.
Lektura książki ułatwia czytelnikowi wgląd we własną osobowość i pozwala na lepsze zrozumienie motywów reagowania i postępowania ludzi w ich codziennym życiu. Książka adresowany jest zatem nie tylko do psychiatrów, psychologów czy socjologów, ale do szerokiego kręgu czytelników zainteresowanych tajemnicami psychiki człowieka.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2600/P...»

jatymyoni | 2018-05-31
Przeczytana: maj 2018

Kępiński rozszerza pojęcie psychopatii, określając nim wszelkie typu zaburzenia osobowości. Dla profesora psychopata, to człowiek który sam cierpi i (lub) wywołuje cierpienie u innych. Jest to człowiek posiadający jakby skostniały i nie podlegający zmianom „kolec” psychopatyczny, który rani siebie i innych. W pierwszej części skupia się na analizie wpływu zaburzeń systemu wartości na rozwój osobowości i jej patologie. Według niego na kształtowanie naszej osobowości mają wpływ trzy czynniki : genetyczne, środowiskowe i wolnej woli. W genezie psychopatii można doszukać się „silnych i utrwalonych negatywnych postaw emocjonalnych”. W drugiej części omawia różne typy zaburzeń osobowości, ich genezę, ale też skutki dla pacjenta i otoczenia. Przedstawia także możliwości terapeutyczne.
Jest to ostatnia książka napisana, a właściwie podyktowana przez profesora. Jak zwykle zachwyca język i podejście pełne empatii i szacunku dla człowieka. Pacjent nie jest dla profesora jednostką...

Marija | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Polecam,polecam i jeszcze raz polecam!
Świetnie napisana książka. Fenomenalnie prostym, zrozumiałym językiem, bez naukowej, słownej bufonady. Dzięki profesorowi Kępińskiemu wkraczamy w świat psychopatii, świat który nas otacza, świat niejednokrotnie nam znany w mniejszym czy większym stopniu. Warto przeczytać i spróbować poznać wiele skomplikowanych procesów zachodzących codziennie w naszych umysłach. Tym bardziej, że rzadko kiedy mamy ich pełną świadomość.

Madame Executioner | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Spodziewałam się czegoś innego. Otrzymałam spis osobowości, gdzie np na temat histeryków mamy 30 stron i później kolejne 10 nawiązania o nim w innym rodziale (irytujące), 20 stron o psychasteniku, 18 o osobach epileptoidalnych, dwie strony (!!!) o osobach impulsywnych, 24 o paranoikach i 8 o sadystach... Kępiński co to ma być? Napisałeś książkę bez wnikania w każdy typ osobowości, do tego powtarzając się tak uporczywie i nużąco... nie polecam...

Olaf | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Dobra lektura. Zwłaszcza w podróży na własną terapię. Autor opisuje różne przypadku zaburzeń z wielkim zaangażowaniem. Co ciekawe, w opinii autora pierwszoplanową rolą psychopaty jest obezwładniajacy stan wielkiego cierpienia, a nie wykrzywiona gęba oszołoma, który podcina żyletkami dziecięce gardła. Popkultura wytarła z naszej świadomości źródłosłów i adekwatne znaczenie, tylu ważnych i objaśniających rzeczywistość słów... Oprócz tego dopiero posłowie uzmysłowiło mi, że od napisania tej książki minęło 35 lat i że w jakiś pierdołach jest ona nieaktualna. Będę dalej szukał książek pana Kępińskiego. Teraz czas na własne poletko. Czas poszukać czegoś o lękach.

Joanna | 2010-12-12

Bardzo dobra i ważna książka dla każdego, kto interesuje się zaburzeniami osobowości i chce zrozumieć mechanizmy, przyczyny, przejawy tych zaburzeń. Napisane, jak to zwykle u Kępińskiego, przejrzyście, zrozumiale i ciekawie. Widać autentyczne zaangażowanie profesjonalisty w problematykę zaburzeń psychicznych.

BookBasset | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Medycyna, 2015
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Naprawdę interesująca książka, w której to jeden z czołowych polskich psychiatrów - Antoni Kępiński - opisuje z niezwykłą erudycją i ciepłem, jego zdaniem, podstawowe typy ludzkiej osobowości.

Nie jest to książka stricte naukowa, lecz raczej zbiór esejów, w których przedstawia swoje teorie i spostrzeżenia. Jeśli autor używa terminów naukowych to najpierw je wyjaśnia czytelnikowi, tak więc książka jest przystępna także dla laika.

Każdy rozdział poświęcony jest innemu wyszczególnionemu przez Kępińskiego typowi osobowości, a więc i psychopatii (które autor traktuje jako nasilenie cech danego typu). Przy czym szczególną uwagę poświęca dwóm pierwszym, które najczęściej występują w polskim społeczeństwie.

Jeśli chodzi o mnie to przy lekturze miałem nadzieję, że wydawnictwo pokusiło się o uzupełnienie tego leciwego już poniekąd dzieła (jako że autor mógł jeszcze osobiście poznać Freuda, a książka powstała w latach 70') komentarzem współczesnego psychiatry. I nie rozczarowałem się. Jest...

Leesec | 2017-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2017

Ostatnia z książek profesora Kępińskiego i jak zwykle napisana ciekawym, interesującym i wciągającym stylem. Przybliża tym razem kilka typów osobowości, choć nieco nierównomiernie przykłada uwagę do niektórych, traktując je marginesowo w stosunku do np. osobowości histerycznej (czy raczej histrionicznej wg nowszej nomenklatury). Na kartach "Psychopatii" kryją się niezmiernie ciekawe spostrzeżenia, zawsze warte wzięcia pod uwagę w naszym życiu, zmieniające często pogląd na nasze zachowanie i próbujące naprowadzić nas na lepsze tory, zarówno w stosunku do siebie samego, jak i innych. Kępiński jest zawsze aktualny i warty poczytania, by poszerzyć swoje horyzonty, jako humanisty i nie tylko.

Stron w 2017: 3490

Paweł | 2017-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Bardzo ciekawa książka. Czytając ją trudno mi było uwierzyć że była napisana w 1972. Bardzo szeroka wiedza autora który w inny sposób traktuje psychopatie niż to teraz widzimy. Autor określa tym terminem osoby cierpiące psychicznie (patiens -cierpienie).

W książce opisany jest podział na typy osobowości oraz możliwe ich wypaczenia które właśnie prowadzą najpierw do zaburzeń a potem do chorób psychicznych.
Świetne jest ujęcie w kontekście jednostki jak i społecznym -niektóre zachowania mogą być psychopatiami (Horney by napisała że neurozami) w jednym społeczeństwie a w innym mogą być zupełnie normalne.

Opis sposobów postępowania z poszczególnymi typami w psychoterapii jest szczątkowy. Autor podkreśla znaczenie typu osobowości terapeuty/psychiatry w diagnozie i leczeniu pacjenta. Książka ułatwia rozpoznanie najczęściej występujących typów osobowości (psychopatii).

Dodatkowo pisana bardzo przystępnym językiem. Bardzo przyjemnie i szybko się ją czyta. Kępiński miał wspaniały dar...

Edyta | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

opinię zaczęłam wyrabiać dopiero w drugiej połowie książki. wcześniej byłam po prostu oczarowana.
czytając należy skupić się wyłącznie na książce. najlepiej ze świeżym, wyspanym umysłem.

ta książka wpływa na postrzeganie ludzi. na to jak się najkorzystniej zachowywać - dla nas i dla innych. być dobrym, akceptującym i cierpliwym. Antoni bardzo dobrze pokazał wnętrza ludzi. i to jak zewnętrznie ich rozpoznać. często w milczeniu przyglądam się zachowaniom. nie znałam wielu powodów ich zachowań. teraz to się zmieniło :)
momentami aż byłam zdumiona jak samemu można psychicznie ograniczyć się w realnym życiu.

bardzo dobra pozycja. polecam każdemu.
język nie jest trudny, a jeśli jest coś trudniejszego - od razu jest wyjaśnione i przełożone na życie codzienne. nie ma co się bać mądrych książek :)

Dotka76 | 2010-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2010

Bardzo lubię książki profesora Kępińskiego. Nie umiem ocenić ich wartości merytorycznej, lecz czytam je zawsze z ogromnym zaciekawieniem, wciągają mnie niczym kryminały. No i meandry ludzkiej psychiki są nieprawdopodobne! To coś dla mnie!