Psychologia miłości. Intymność. Namiętność. Zobowiązanie

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Ania

Zupełnie nowe poszerzone wydanie najlepiej sprzedającej się książki psychologicznej o miłości od lat. Wybitny psycholog profesor Bogdan Wojciszke po raz kolejny wprowadza nas w świat wielkich uczuć widzianych z perspektywy psychologii społecznej. To książka, której nie można przegapić. Każdy z nas przeżywa miłość inaczej, zgodnie z powiedzeniem „miłość niejedno ma imię”. Trudno jednak...

Każdy z nas przeżywa miłość inaczej, zgodnie z powiedzeniem „miłość niejedno ma imię”. Trudno jednak wyobrazić ją sobie bez namiętności, intymności i zobowiązania (choć ten ostatni składnik nie dla wszystkich jest oczywisty). Źródłem niniejszej książki są odkrycia współczesnej psychologii, odsłaniające mechanizmy rządzące naszymi zachowaniami, myśleniem i emocjami. Autor przedstawia kolejne etapy miłości, ilustrując je wynikami badań, które nie zawsze są w zgodzie z potocznymi opiniami na temat miłości i jej przejawów. Ukazuje też różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w sposobie odczuwania, komunikowania się i oczekiwań, a także różnice międzykulturowe.

źródło opisu: http://www.gwp.pl/316,psychologia-milosci.html

źródło okładki: http://www.gwp.pl/316,psychologia-milosci.html

Opinie czytelników (1952)
Dia | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Bardzo fajna pozycja, która tłumaczy jakimi generalnymi zasadami kieruje się miłość. Napisana przystępnym językiem wciąga i zachęca do przemyślenia wielu spraw. Odpowiada na niezadawane pytani i tłumaczy zachowania partnerów. Od sposobu doboru się w pary poprzez wszystkie fazy związku. Od namiętności, w której idealizujemy partnera i głównie koncentrujemy się na sobie po rozpad związku i wpływ na rozwój dzieci.
Podobno nie jest to najlepsza książka autora ale stała się bardzo popularna bo skierowana jest do każdego i myślę,że każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie.

Papusza | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Książka „Psychologia miłości. Intymność. Namiętność. Zobowiązanie” Bogdana Wojciszke stara się pokazać wszystkie fazy miłości jakie przechodzimy od zakochania do pustego związku i rozpadu.

Bo tak jak nasze życie rozpoczyna się od narodzin a kończy na śmierci, tak i uczucie miłości zaczyna się od zakochania aż do rozpadu. Różnica polega jedynie na tym, że niektórzy przechodzą przez wszystkie fazy miłości i ta miłość musi się zakończyć poprzez śmierć ukochanej osoby lub rozwodem. Inni również przechodzą przez kolejne fazy miłości lecz do którego etapu dojdą, różnie to bywa. Każdy zawierając związek małżeński zakłada, że jedynym momentem rozstania, tym co rozłączy, będzie śmierć, że ślubują miłość aż po grób. Praktyka pokazuje jednak co innego.

Aby jednak dotrzeć do ostatniej fazy miłości, należy zrozumieć, co właściwie jest rzeczą normalną a co robimy źle i sami popadamy w kłopoty. Nie zawsze dobre intencje mają odzwierciedlenie w lepszym przeżywaniu miłości. Nie zawsze to co...

Zuba | 2014-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2014

"Psychologię miłości" (z kluczowym podtytułem:Intymność, namiętność, zaangażowanie) uważam za świetną pozycję popularno-naukową, która na szczęście nie jest poradnikiem, a tym bardziej amerykańskim poradnikiem.
W wielkim skrócie - autor przedstawia badania naukowe nad fazami przez które przechodzą związki romantyczne - od początków do fazy schyłkowej. Podane jest mnóstwo danych, kwestionariuszy, analiz, dla mnie fascynujących, bo badanie tak mało uchwytnych spraw jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać.
Główną tezą książki jest, że o satysfakcjonującym związku decyduje na dłuższą metę intymność (bliskość) między partnerami i zaangażowanie a namiętność stanowi specjalny bonus. Rozłożenie na elementy pierwsze elementu namiętności może irytować, bo chcemy wierzyć, że to sami dokonujemy wyborów obiektu zainteresowania, a nie rządzą nami jakieś podświadome procesy. Trudno, do tego przecież dochodzą hormony, namiętność pozostaje poza strefą kontroli. Autor skupia się bardziej na...

cymelium | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Myślę sobie, że to bardzo dobra książka o czymś co dotyka większość z nas. Całe szczęście - nie jest to poradnik. Mam swój małżeński staż i swoje doświadczenie, a mimo tego pojaśniało mi troszkę w głowie, poukładało się, popatrzyłam z innej strony na pewne sprawy, nabrałam dystansu na inne kwestie.... Oprócz lekkości czytania, wielu rzeczy się dowiedziałam.
A zatem polecam:
- dla tych, którzy są w związkach, mniej lub bardziej udanych
- dla samotnych, bo może zwrócą uwagę na inne aspekty tego uczucia
- dla młodych
- dla starszych i dojrzałych
- dla tych w związkach z małym stażem
- i dla tych z duuuużym doświadczeniem

bardzo przyjemna lektura, która może wnieść odrobinę wiedzy i innego spojrzenia na miłość
Polecam

| 2016-07-21

Dla wielu ludzi miłość, a zwłaszcza ta Miłość przez duże "M" jest celem i sensem życia. Warto więc jak najlepiej poznać specyfikę i dynamikę (owszem, ma ona swoją dynamikę) tego zjawiska, by mieć lepsze podejście do tego nieraz ulotnego uczucia. Bogdan Wojcieszke obrazuje nam miłość pod wieloma różnymi względami i z mnogości wszelakich punktów widzenia. Zwłaszcza zastanawia jej budowa w jego ujęciu, na którą składają się znane wielu namiętność + intymność + zaangażowanie. Z tych trzech składników powstać może naprawdę dużo kombinacji. Poza tym miłość ma swoje fazy i ku naszej uciesze psycholog naukowo rozprawia się również z nimi. Może dla niektórych ta pozycja jest za mało romantyczna, ale polecam im zapoznać się z psychologią ewolucji i taką "Ewolucją pożądania" Davida Bussa - tutaj jest jeszcze więcej romantyzmu ;).

violabu | 2013-01-13
Przeczytana: grudzień 2003

"Psychologia miłości" to naukowe podejście do tak trudnych do skonktretyzowania zjawisk jak uczucia pomiędzy dwojgiem ludzi. Wydaje się to niezmiernie trudne, ponieważ temat ten przewija się niemal w każdej powieści - głównie jako fakt, aczkolwiek niezrozumiały. Okazuje się, iż można wyjaśnić go bez zawiłości. Profesor Bogdan Wojciszke w przystępny sposób rozkłada na czynniki pierwsze różne partnerskie relacje. Wiele wyjaśnia i pomaga nazwać to, co pomiędzy ludźmi, podając konkretne przykłady i powołując się na badania.
Nie wiesz "czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie"? Przeczytaj "Psychologię miłości".
Podtytuł "Intymność, namiętność, zaangażowanie" - to trzy czynniki, które występując łącznie powodują relację nazywaną miłością.
"Psychologia miłości" to nietypowa pozycja na naszym rynku księgarskim. Naprawdę godna polecenia.

mts | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Książka ciekawa, bo i tematyka jest ciekawa, a mamy do czynienia z ujęciem jej w sposób naukowy, a nie romantyczny.

Znajdziemy tu następujące po sobie fazy "średniego" związku i jakie procesy psychologiczne w nich zachodzą. Każdy rozdział obfituje w wyniki licznych badań, co jest plusem, ale jednocześnie znacznie utrudnia lekturę. Autor stara się łagodzić to dość lekkim językiem, ale jego żarty w wielu miejscach są po prostu nieśmieszne i wzbudzają jedynie wzruszenie ramion i westchnięcie.

Wydaje się, że wiedza zawarta w tej książce powinna dotrzeć do każdego, bo - jak pisze autor - ludzie masowo uważają, że dobry związek to taki, który "sam się dzieje", bo taka jest "prawdziwa miłość". Kiedy spojrzeć na sprawę realistycznie - dobry związek to taki, który trzeba sobie zrobić i taki który z definicji ma również minusy, a także charakterystyczne cechy. Co smutne - np. zanik namiętności, który jest naturalny.

W omawianej publikacji najbardziej zabrakło mi swoistego "programu...

Emotionless | 2017-04-06

Moim zdaniem to całkiem dobry poradnik dla osób będących w związku więc na chwilę obecną nie byłam w stanie racjonalnie do niej podejść i móc ją rozpatrzeć pod kątem bohatera nie obserwatora.. Może jeszcze kiedyś po nią sięgnę i okaże się idealnym krokiem do zdrowszej relacji w związku.

Przydatne źródło informacji dla osób dojrzałych emocjonalnie.

'Krzywda doznawana ze strony partnera jest doświadczeniem nieuchronnym w związku dwojga ludzi. '

Marek Dikta | 2016-02-15
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

W dzisiejszych czasach, kultura masowa poprzez nieustanne uszczęśliwianie nas poważnymi romansidłami, romantycznymi komediami i całą masą innych baśniowych historii miłosnych, promuje najbardziej nośne i chwytliwe etapy związku miłosnego, jakimi są zakochanie i miłość romantyczna.
Tym samym, tworzy i utrwala w naszej świadomości zniekształcony obraz tegoż związku - jakoby "motyle w brzuchu" i "chóry anielskie" towarzyszyły partnerom dozgonnie i bezwarunkowo - niejako z mocy łączącej ich przeogromnej namiętności. Do tego, od momentu, kiedy pokonali już wszystkie przeciwności jakie mogły ich spotkać i stanęli w końcu na upragnionym ślubnym kobiercu, wiemy już tylko tyle, że "...żyli długo i szczęśliwie". Zostajemy z finalnym obrazem księżniczki i księcia, połączonych w nierozerwalnym uścisku szalonej namiętności, niemogących oderwać od siebie wzroku.

Wszystko to powoduje, że analizując własny związek (zwłaszcza długoletni), przyrównując go to tego, czego doświadczamy oglądając,...

Grażyna | 2012-10-21
Przeczytana: październik 2012

Nie, to książka nie dla mnie ;)
Podpisuję się pod opinią Meg.

zobacz kolejne z 1942