Poznanie chorego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
psychiatria, psychologia
zdrowie, medycyna
joly_fh

Jedna z pierwszych większych prac Antoniego Kępińskiego, będąca pokłosiem jego praktyki lekarskiej, wprowadza w problematykę szczególnej roli lekarza-psychiatry i pokazuje odrębność metody badania psychiatrycznego. Podobnie jednak jak inne książki tego autora (Lęk, Schizofrenia, Melancholia) zakresem ujęcia tematu wykracza daleko poza ściśle medyczne zagadnienia. Kępińskiego interesuje bowiem poznawanie psychiki człowieka. Opisując specyficzny kontakt chorego z lekarzem podkreśla konieczność głęboko humanistycznego stosunku do pacjenta, rozumienia go i wczuwania się w jego cierpienie dla prawidłowo przeprowadzonego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Proces ten jest zresztą w książce pokazany po prostu jako spotkanie z człowiekiem.

Książka przekazuje treści, które zachowały aktualność dla obu stron tego swoistego dialogu. Pozostaje więc nadal pasjonującą lekturą dla lekarza i dla pacjenta oraz dla tych, którzy – nie będąc pacjentami – interesują się psychiką człowieka i jego stosunkiem do innych ludzi.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2599/P...»

Bożena | 2017-08-28
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Książka znakomita. Moim zdaniem powinni ją przeczytać wszyscy, a zwłaszcza Ci, którzy w pracy mają bezpośredni kontakt z ludźmi, dla których człowiek jest "przedmiotem" pracy. Natomiast lekarze powinni mieć po prostu egzamin ze znajomości tego opracowania. I nie ma znaczenia, że książka powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku, a autor nie żyje od ponad 40. lat. Wszystko w zasadzie jest aktualne, może nawet bardziej, bo: "Nawet przy największych osiągnięciach natury technicznej [...] istotą procesu diagnostyczno-terapeutycznego [...] pozostanie zawsze bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem." Profesor Antoni Kępiński pisał to z myślą o psychiatrii, ale sądzę, że można to rozciągnąć na całą medycynę i nie tylko.

skubasowa | 2015-05-25

Obowiązkowa pozycja dla osób związanych ze środowiskiem medycznym. Kępiński daje do myślenia. Gorąco polecam.

BookBasset | 2015-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2015

Tym razem Kępiński analizuje szczegółowo wszystkie elementy, które psychiatra powinien analizować u swojego pacjenta, by móc go zrozumieć i mu pomóc. Zaczynając od rzeczy tak oczywistych jak mimika, a na wystroju mieszkania kończąc. Dużą część książki poświęca też dywagacjom na temat psychiatrii jako nauka. Jej metody badań i dlaczego odbiegają one tak znacznie od tych przyjętych w innych naukach przyrodniczych.

Jednak myli się ten kto sądzi, że to swego rodzaju podręcznik, dzięki któremu będziemy potrafili jak z kluczem rozszyfrować wszystkich wokół. Jest to raczej pewien rodzaj eseju, w którym Kępiński wciąż przypomina, że najważniejszy w procesie terapeutycznym jest człowiek. Całość emanuje niezwykłym humanizmem i fascynacją ludzką naturą.

Książkę mogę polecić nie tylko psychiatrom, ale także lekarzom jako takim. Oczywiście osoby niezwiązane z medycyną także wiele się nauczą z niniejszej pozycji, jednak czasami autor wtrąca specjalistyczne słownictwo z zakresu neurologii i...

Majar | 2013-09-03

Książka świetna.Kępiński i Jung to do dziś dla mnie najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach.Jest coraz mniej takich ambitnych i pełnych pasji lekarzy ale przedewszystkim - ludzi będących lekarzami.To pozycja obowiązkowa na półce KAŻDEGO psychiatry,psychologa,psychoterapeuty,także socjologa czy humanisty.A nawet niezwiązani z medycyną mogą na niej wiele skorzystać - chorzy,opiekujący się chorymi,ci którzy chcą zrozumieć drugiego człowieka...Najlepszy ''podręcznik''poznania chorego w sposób humanitarny a nie przedmiotowy,schematyczny,podręcznikowy (tak,to jest ten inny,lepszy''podręcznik'').

Anna Koniec | 2015-08-25
Przeczytana: 2009 rok

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich pracujących z ludźmi, nie tylko dla psychologów.

Kępiński tak ciepło pisze o chorym, że aż się chce nim być. Przynajmniej u tego lekarza. Chce się być tak dobrze rozumianym I odbieranym z taka powagą.

I chce się tak ludzi traktować. Chory u Kępińskiego to Człowiek.

karinko | 2016-07-15

Wiele informacji zawartych w książce jest - a przynajmniej w tych czasach powinno już być - oczywiste. Jeśli jest jeszcze jakiś terapeuta lub osoba związana pracą z psychiką ludzi, która nie stosuje się do zawartych tam zaleceń (może nie wszystkich, ale stanowczej większości) to nie wróżę jej powodzenia. Dlatego dla wielu może być dość nudna, mimo to polecam ją przeczytać choć raz dla uporządkowania sobie informacji i wyciągnięcia paru najważniejszych cytatów. Dobry wstęp do książek Kępińskiego.

Anna Wadelska | 2015-08-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52 2015r.
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Kępiński jak zwykle zadziwia! Książka, która - choć dziś nie zadziwia, ponieważ dość często już można (na szczęścia!) spotkać podejście, jakie wyrażał Kępiński - na lata, w których została napisana stanowiłaby ogromny przełom. Warto przypomnieć, że były to czasy, w których badania naukowe albo jeszcze nie były zrobione, albo nie były dostępne, a jednak Kępiński zauważa to, co prawdziwy psychiatra zauważyć powinien.

Majak | 2015-11-07

Polecam każdemu pracującemu z pacjentem, rozbudowuje horyzonty postrzegania ludzi ;)

comafan | 2016-04-10

Książka jest genialna!!!