Dziecko śniegu

Wydawnictwo: Pascal
The Snow Child
Alaska
Ag2S

Opowieść o pragnieniu miłości i szczęścia inspirowana starą rosyjską baśnią. Jack i Mabel zawsze marzyli o dziecku. Szukając ukojenia, przeprowadzają się na Alaskę. Chcą rozpocząć życie od nowa, z dala od ludzi. W jednej niesamowitej chwili beztroski lepią ze śniegu postać dziewczynki. Kiedy budzą się następnego ranka, figurki już nie ma. Dostrzegają jedynie ślady niewielkich stóp oraz postać...

Opowieść o pragnieniu miłości i szczęścia inspirowana starą rosyjską baśnią.

Jack i Mabel zawsze marzyli o dziecku. Szukając ukojenia, przeprowadzają się na Alaskę. Chcą rozpocząć życie od nowa, z dala od ludzi. W jednej niesamowitej chwili beztroski lepią ze śniegu postać dziewczynki. Kiedy budzą się następnego ranka, figurki już nie ma. Dostrzegają jedynie ślady niewielkich stóp oraz postać dziecka znikającą między drzewami.

Gdy dziewczynka pojawia się w ich domu, oboje pragną poznać jej tajemnicę i obdarzają ją gorącym uczuciem. To spotkanie odmienia ich życie na zawsze.

Subtelna i niepokojąca książka, w której rzeczywistość przeplata się z baśnią, a niepewność z wiarą w cuda.

To ten rodzaj powieści, która natychmiast w ciebie wrasta, i chcesz, by twój najlepszy przyjaciel ją przeczytał, byście mogli o niej porozmawiać.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pascal.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2343_Dziecko_sniegu

Mała-Mi | 2018-01-22
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2018

CUDOWNA, MAGICZNA POWIEŚĆ!

Uwielbiam takie niepozorne, nie do końca popularne książki.
Książki, bez nachalnej reklamy bronią się treścią, stając się tym samym przysłowiową perełką.

„Dziecko śniegu” to niezwykle klimatyczna i tajemnicza książka osadzona w mroźnym i surowym krajobrazie Alaski.
Autorka, zainspirowana piękną rosyjską baśnią stworzyła pełną niepokoju powieść, w której nie wiadomo co jest rzeczywistością a co fikcją.

Jack i Mabel całe życie marzyli o dziecku, jednak los nie był dla nich łaskawy. Kobieta nie radzi sobie z brakiem potomstwa, nie potrafi przebywać pośród innych rodzin z dziećmi. Szukając ukojenia, małżonkowie decydują się rozpocząć nowe życie i przeprowadzają się na mroźną Alaskę.

Pewnego śnieżnego dnia Jack i Mabel lepią ze śniegu postać dziewczynki. Kiedy budzą się następnego ranka, figurki już nie ma. Dostrzegają jedynie ślady niewielkich stóp oraz postać dziecka znikającą między drzewami...

Po kilku dniach, dziewczynka niespodziewanie pojawia się...

Joanna | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oryginalna i poetycka powieść , w której przeplatają się realia życia na Alasce lat 1920. z elementami rosyjskiej baśni " Śnieżynka".
Dla starszego małżeństwa Mabel i Jacka decyzja o wyjeździe z ojczystej Pensylwanii do małej osady na Alasce miała być zapomnieniem o śmierci ich dziecka i pogodzeniem się z brakiem upragnionego dziecka .
Jednak, gdy podczas zamieci śnieżnej ulepili śniegową figurkę małej dziewczynki , a potem odnaleźli ślady dziecięcych stóp prowadzące do lasu ich życie odmieniło się.
Jest to powieść o trudach przetrwania w trudnych, nieprzychylnych człowiekowi warunkach , w których surowe mroźne zimy i ograniczone światło powodują depresję i stany zwane przez miejscową ludność " gorączką śnieżną". Rytm życia określają pory roku i dzika przyroda z bogactwem różnych gatunków dzikich zwierząt : niedźwiedzi, lisów, kun, łosi i innych. Podstawą egzystencji jest uprawa roślin, głównie ziemniaków i upolowanych zwierząt. Zdani wyłącznie na siebie i sąsiedzką pomoc w...

vampireheart | 2016-03-26
Przeczytana: 25 marca 2016

"Dziecko śniegu" Eowyn Ivey przykuło moją uwagę przepiękną okładką, utrzymaną w typowej dla zimy kolorystyce- bieli i niebieskawych odcieniach. Znajduje się na niej dziewczynka, która z rozłożonymi rękoma i wzrokiem wbitym w zaśnieżoną ziemię. Ta mała istotka w granatowej sukience wzruszyła mnie do głębi swoją bezbronną fascynacją śniegiem, którą sama podzielam. Zamieszczony na froncie cytat, odnoszący się już do samej zawartość książki, przekonał mnie do tej pozycji, choć wcześniej ewentualne motywy odrobinę mnie zniechęcały.

Powieść osnuta jest na bazie rosyjskiej legendzie o Śnieżynce. Tak, o Śnieżynce, a nie o Królewnie Śnieżce. Niezorientowani w temacie mogą spokojnie odpuścić sobie poszerzanie wiedzy na ten temat przed lekturą "Dziecka śniegu", gdyż autorka często odwołuje się do różnych wersji tej legendy. Poznawanie jej razem z opcją zaproponowaną przez Eowyn Ivey zapewnia...

Aleksandra | 2016-01-06
Na półkach: Przeczytane, 📖 2015
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Recenzja pochodzi z bloga: zperspektywyczytelnika.blogspot.com

W książce poznajemy małżeństwo po pięćdziesiątce - Mabel i Jacka. Ich ogromnym pragnieniem było dziecko, którego nigdy nie mieli. Mabel co prawda była kiedyś w ciąży, ale maleństwo umarło przy porodzie. Zdecydowali się wyjechać na Alaskę, by zacząć tam nowe życie.
Pewnego dnia Mabel i Jack ulepili ze śniegu dziewczynkę, ubrali jej rękawiczki i szalik. Następnego ranka ubrania zniknęły, a wokół pozostałej górki śniegu małżeństwo dostrzegło ślady dziecka.
Mabel od razu przypomniała sobie o rosyjskiej baśni, w której ulepione ze śniegu przez staruszków dziecko ożyło. Ale czy tak samo stało się w ich przypadku?

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszych dwóch częściach akcja rozgrywa się bardzo powoli i jest to opis pierwszych dwóch lat, odkąd pojawiała się dziewczynka. Natomiast w trzeciej części dostajemy coś zupełnie innego - są to wydarzenia, które mają miejsce sześć lat później.

Bohaterów poznajemy w...

książek: 1951

Dawno temu uwielbiałam czytać baśnie i to właśnie na nich się wychowałam. H.Ch. Andersen, bracia W. i J. Grimm, większość baśni tych mistrzów pióra znałam niemalże na pamięć, bowiem obcowałam z nimi prawie każdego dnia, czytając je z ogromną pasją i zaciekawieniem. A później? Dorosłam i przestałam po nie sięgać. Całe szczęście w moje ręce trafiło „Dziecko śniegu” debiutującej pisarki Eowyn Ivey. Kiedy przeczytałam opinie innych czytelników na temat tej książki pomyślałam sobie, czemu nie? Mogę spróbować, chociaż już dawno nie sięgałam po książki, w których brak autentyzmu. Ale okładka tak mocno mnie zachwyciła, że bez zastanowienia ją kupiłam, postawiłam na półce i spoglądałam cały czas z zaciekawieniem, aż pewnego dnia nie wytrzymałam i zdecydowałam się odłożyć wszelkie inne książki na bok, aby przeczytać właśnie tę. Teraz nie mam innego wyjścia, jak tylko przyznać się, że ta powieść mnie oczarowała i na jakiś czas poszybowałam do innej, magicznej, i jakże urzekającej krainy. Po...

boziaczek | 2014-07-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziecko śniegu to niesamowita opowieść, wręcz magiczna i niezwykle wciągająca. Opowieść o tęsknocie, sile miłości, poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na ziemi, o tęsknocie za macierzyństwem i sile człowieka. Czyta się ją z niesłabnącym zainteresowaniem. Bardzo podoba mi się aura tajemnicy, która otacza jedną z bohaterek Fainę. Bohaterowie są świetnie skonstruowani, tacy prawdziwi. A samo zakończenie pozostaje otwarte, to czytelnik musi sobie go dopowiedzieć.
Polecam, szczególnie dla pań! Jest to książka inna niż wszystkie:)

onika | 2014-09-29
Przeczytana: wrzesień 2014

Po pierwsze: nie powinnam czytać „Dziecka śniegu” w momencie, gdy każdego dnia robi się coraz zimniej i wiatr przenika człowieka aż do kości. Bo z kart powieści Eowyn Ivey po prostu wieje chłodem i mróz szczypie w niecierpliwe palce, które chcą jak najszybciej przerzucić kolejną stronę. Może w skwar lata książka ujęłaby mnie obietnicą chłodu i podobałaby mi się bardziej.

Po drugie: nie powinnam czytać „Dziecka śniegu”, gdy do tej pory mam na półce książkę z rosyjskimi bajkami, w której strony ze „Śnieżynką” wciąż noszą ślady moich dziecięcych łez wylanych z żalu nad zmienioną w parę wodną śniegową dziewczynką i jej rodzicami. Bo smutek, który zapuścił korzenie we mnie, gdy byłam dzieckiem, potrzebuje tylko muśnięcia wspomnieniem, by wepchnąć w melancholię mnie dorosłą. Niestety, a może i stety, melancholia bardzo łatwo u mnie w irytację się przeradza.

Po trzecie: nie powinnam czytać „Dziecka śniegu”, skoro dla bólu po stracie dziecka mam tylko współczucie, ale nie umiem...

grażyna | 2014-01-31
Przeczytana: 2014 rok

Rzeczywiście istna baśniowa powieść. Kiedy Mabel i Jack nie mający dzieci postanawiają zamieszkać na Alasce czytamy o ich mordędze, ciągłej pracy i małych efektach. Zastanawiamy się czy przeżyją srogą zimę. Wtedy z pomocą przychodzą im najbliżsi sasiedzi. Mabel rozżalona brakiem dziecka staje się milcząca i oddala się od męża ale kiedy pewnego zimowego dnia pojawia się nie wiadomo skąd mała Faina wszystko się zmienia.
Sama do tej pory nie zastanawiałam się nad tym, że można tak pięknie opisać zimę, śnieg, mróz. Moje opisy zimy składały by sie być może z kilkunastu zdań, natomiast czytając ta własnie książkę ma się wrażenie, że zima ma tak mnóstwo zalet. Piękno jej jest tak świetnie opisane i ma się wrażenie, że jest się tam pośród gór, lasów i czujesz na twarzy płatki śniegu nie odczuwając jednocześnie zimna.
Polecam serdecznie.

korcia | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 07 marca 2014

Książka "Dziecko śniegu" to debiut pisarski Eowyn Ivey i to bardzo udany. Autorka za tę powieść otrzymała nominację do nagrody Pulitzera, nagrodę 2013 Indies Choice w kategorii powieść debiutancka, 2012 UK National Book Aword w kategorii Autor Roku oraz 2013 Pacific Northwest Booksellers Aword. Przyznacie, że jest to świetny początek kariery pisarskiej. Zastanawiacie się pewnie czym ujęła jurorów i czytelników ta książka? Na początek jednak przybliżę Wam fabułę tej powieści.

Jack i Mabel mieszkają od niedawna na Alasce. Cisza tego miejsca i samotność mają ukoić ich ból po stracie dziecka, które urodziło się martwe. Oboje zawsze marzyli o gromadce dzieci, ale niestety życie nie było dla nich w tym względzie łaskawe, bo nie doczekali się potomka. Ta zmiana otoczenia miała im pomóc, jednak tak nie jest. Mabel czuje się bardzo nieszczęśliwa, spędza dnie na oczekiwaniu na męża, który próbuje przygotować pola pod przyszłe zasiewy, narasta w niej frustracja. Nie rozmawiają z Jackiem o...

Ania | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Piękna opowieść o miłości, nadziei, przyjaźni, rodzinie, walce z przeciwnościami losu. Książka urzekająca, wciągająca, magiczna, całkowicie mnie oczarowała.
Jack i Mabel wyjeżdżają na Alaskę, gdzie chcą zacząć wszystko od nowa. Alaska okazuje się nie lada wyzwaniem - jest to ziemia mroźna, trudna, nieprzyjazna i niewdzięczna. Jednakże ciężka rzeczywistość to nie jedyne wyzwanie dla małżonków. Zdani właściwie tylko na siebie muszą na nowo odnaleźć siebie nawzajem. W tej mroźnej krainie zdarzają się również i niesamowite zdarzenia, które całkowicie odmienią życie pary. Autorka zainspirowała się rosyjską baśnią tworząc niezwykłą, bardzo klimatyczną powieść. To jedna z tych książek, która pochłania bez reszty.