ŻENSZCZINY ŁAZARIA
literatura rosyjska
joly_fh

Tęsknota za miłością, pragnienie domowego ciepła i rodzinnego szczęścia to najbardziej poruszające wątki tej rodzinnej sagi, której tło stanowi historia XX-wiecznej Rosji – od głodu i terroru wojen po przemiany kapitalistyczne. Marusia, Galina i Lidoczka, trzy kobiety, których losy skupione są wokół jednego mężczyzny – Łazarza Lindta. Genialny fizyk i twórca sowieckiej bomby atomowej został...

Marusia, Galina i Lidoczka, trzy kobiety, których losy skupione są wokół jednego mężczyzny – Łazarza Lindta. Genialny fizyk i twórca sowieckiej bomby atomowej został naznaczony przez nieodwzajemnioną miłość, przez co sam staje się przyczyną cierpienia, bólu i nienawiści. To twórca i niszczyciel.

„Kobiety Łazarza” to hipnotyzująca historia miłości, straty i ludzkiego geniuszu.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Alicja | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Obraz życia prominentnych rodzin w czasach przedwojennych i wojennych przesiedlonych na Syberię i okresu powojennego na tle przemian dziejowych Rosji.Różnice między klasami społecznymi rażąco pokazujące poziom życia każdej z nich. Różne odmiany miłości od tej nieodwzajemnionej,przez narzuconą do głębokiej i konsekwencje egzystencji w takich związkach. Początek skomplikowanych relacji partnerskich daje genialny samouk Łazarz Lindt wokół którego skupia się cała historia zawarta w książce.Jego pierwsza głęboka miłość trwająca do samego końca jego życia i poszukiwaniu wzorca będącego jego wierną kopią. W jak brutalny sposób młodej dziewczynie można odebrać marzenia, szczęście, ukochanego wpychając w ramiona starca i uczynić jej życie pustym, zgorzkniałym i nieszczęśliwym.Mamy także dramat 5-cio letniego dziecka, gdy z pięknego świata pełnego miłości rodzicielskiej trafia do drugiego pozbawionego uczucia, z ograniczeniami na każdym kroku, brakiem swobody i relacji z innymi.Poznajemy...

Pela | 2014-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

W książce przedstawiona została historia Łazarza Lindta, wybitnego fizyka, twórcy radzieckiej bomby atomowej i najbliższych mu kobiet. Marusia, kobieta niezwykle dobra i ciepła, która miłością i wielkim sercem otacza wszystkich wokół. Dla Łazarza kobieta idealna, wymarzona mimo iż znacznie starsza i do tego żona jego szefa. Druga z kobiet, Galina, którą poznajemy jako zwyczajną nastolatkę z marzeniami i nadziejami, po zamążpójściu, do którego zostaje zmuszona zmienia się w zgorzkniałą i bezwzględną kobietę, która nie pokochała nawet własnego syna. Lindt widział w niej jednak ciepłą i serdeczną Marusię. Trzecią kobietą jest Lidoczka, wnuczka Lindta, któremu nie było dane jej poznać. Lidoczka, po tragicznej śmierci matki, została przygarnięta przez Galinę. Od tej pory, ta pięcioletnia dziewczynka żyje bez miłości, przytulenia, rozmowy... Dla mnie "Kobiety Łazarza" to książka o tym, jaką krzywdę może wyrządzić, jak okaleczyć może brak miłości i czułości, a z drugiej strony ile może...

Pokrecona | 2016-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2016

Jest to smutna książka, nie ma tu żartów oraz śmiesznych dialogów.
Jest za to emocjonalna, gniewna, sarkastyczna i mądra. Życiowo mądra. Przynosi refleksje oraz przypomina nam ulotne chwile naszego życia. Szczęście nie będzie trwało wiecznie, tego musimy być świadomi.

Monika | 2015-05-10
Przeczytana: 06 maja 2015

Zaczęło się nieźle, ale później było już coraz gorzej. Książka z pewnością nie jest zła, ale kompletnie nie mogłam się na niej skupić, moje myśli odlatywały daleko i nie wiedziałam, o czym czytam.
Może "Kobiety Łazarza" przyszły do mnie w nieodpowiednim miejscu i czasie?

kasandra_85 | 2013-10-26
Przeczytana: październik 2013

szczypiorek5 | 2015-06-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Książka o miłości, ale nie romans. Napisana pięknym,złożonym językiem zawierającym wiele porównań,dygresji,opisów. Historie kobiet(i mężczyzn) które kochają bez wzajemności, kochają mimo wszystko, nie kochają tych którzy je kochają, kochają za bardzo lub nie wiedzą co to miłość.
Żadna z postaci nie jest jednowymiarowa, płaska.
Do tego tło -życie w Rosji,Związku Radzieckim,Federacji Rosyjskiej.
Polecam,choć mam wrażenie,że aby w pełni docenić kunszt autorki należałoby ją przeczytać dwa razy :)

Kasiulek | 2013-10-24
Przeczytana: 22 października 2013

Marina Stepnova jest uznaną i wielokrotnie nagradzaną autorką dwóch powieści oraz tłumaczką z języka rumuńskiego. Sztuka Mihaila Sebastiana „Bezimienna gwiazda” w jej przekładzie jest wystawiana w Rosji w wielu teatrach. Uzyskała nagrodę czytelników i jury rosyjskiej nagrody Big Book Award 2012 oraz National Bestseller 2012.
„Kobiety Łazarza” należą do najnowszej Szmaragdowej Serii, wydawnictwa Czarna Owca. Seria ta, to dzieje rodzin w trudnych czasach. Perypetie miłosne i dramaty historii splatają się, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści.
Jednak przejdźmy do fabuły. Opisana historia dzieje się w przeciągu kilkunastu lat w Rosji XX wieku, naznaczonej klęskami, przemianami, wysiedleniami na drugi koniec państwa.
Poznajemy losy trzech kobiet, których życie przeplatane jest osobą Łazarza Josifowicza Lindta. Historia podzielona jest na sześć rozdziałów, pięć określone imieniem kobiet, jeden imieniem Łazarza. Może być to trochę mylące, gdyż historia jak wspomniałam jest o trzech...

Anepor | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Moje ulubione, 2014
Przeczytana: 14 lipca 2014

Piękna książka. Trzy kobiety życia genialnego radzieckiego fizyka Łazarza. Każda inna i wyjątkowa....autorka to mądra i wnikliwa obserwatorka. Jej sposób narracji przypomina mi książki Ludmiły Ulickiej. Trzeba zapamiętać to nazwisko.

aleksnadra | 2013-12-21
Przeczytana: 14 grudnia 2013

„Kobiety Łazarza” to druga już powieść Szmaragdowej serii, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Marina Stepnova jest uznaną i wielokrotnie nagradzaną autorką dwóch powieści oraz tłumaczką z języka rumuńskiego. Sztuka Mihaila Sebastiana „Bezimienna gwiazda” w jej przekładzie jest wystawiana w Rosji w wielu teatrach. Uzyskała nagrodę czytelników i jury rosyjskiej nagrody Big Book Award 2012. Jest też finalistką Russian Booker Award 2012 oraz National Bestseller 2012. Takie wyróżnienie i nagrody zobowiązują, a autorka udowodniła swoją najnowszą książką, że zasługuje na nie w 100 %. Dojrzały styl, specyficzne słownictwo i dobór słów oraz otwartość na złożoną ludzką naturę z każdym jej dziwactwem i ułomnością jest godny podziwu.

Tytułowy Łazarz Lindt to genialny fizyk i jeden z twórców sowieckiej bomby atomowej. Jako młody człowiek pojawił się znikąd, ale trafił w odpowiedni czas i miejsce. Obszarpany, zawszony, zagłodzony nędzarz, u którego dostrzeżono talent do nauk...

nieidentyczna | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Historie rodzin na przestrzeni wieków - jeśli tylko dobrze napisane - mogą być niebywale pasjonującymi lekturami. Pełnymi rodzinnych sekretów, niedopowiedzeń, intryg, ale też często sprzecznych uczuć i namiętności. Opowiadają niezwykłe historie zwykłych ludzi – często do nas podobnych, przez co ze zdwojoną siła trafiają w nasze serca.

Tak przynajmniej czułam ja, czytając książkę rosyjskiej pisarki Mariny Stepnovej - książkę niezwykłą, barwną, wielowątkową, wciągającą, doskonale skonstruowaną, przemyślaną i niebywale oddziałującą na psychikę i wyobraźnię czytelnika. „Kobiety Łazarza” to historia trzech całkowicie różnych kobiet, których łączy tęsknota za miłością, pragnienie domowego ciepła i rodzinnego szczęścia oraz tytułowy bohater – Łazarz Josifowicz Lindt. Mężczyzna błyskotliwy, inteligentny, wygadany, ambitny, przystojny... Zresztą, po co mnożyć kolejne przymiotniki – po prostu ideał, a do tego jeszcze geniusz fizyki i jeden z twórców sowieckiej bomby atomowej.

Powieść pod...