Książka Roku 2018

Tunele. Finał

Cykl: Tunele (tom 6)
Wydawnictwo: Wilga
raven

Szósta i ostatnia część bestsellerowej serii dla młodzieży TUNELE.

Styksowie opanowują Anglię, niosą za sobą śmierć i zniszczenie. Wydaje się, że nic ich nie powstrzyma, ale gdzieś głęboko w środku ziemi, Will i Elliot muszą znaleźć rozwiązanie.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/tunele-final-1.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/tunele-final-1.html

onika | 2014-01-22
Przeczytana: styczeń 2014

Ostatni tom "Tuneli" za mną...Wstrząśnięta raczej nie jestem, za to odrobinę zmieszana. Bo autor, moim zdaniem, dał się ponieść swoim pomysłom. Nie to, żeby mi się nie podobało to, co ostatecznie mi przedstawił. Dużą zaletą tej serii była dość spora doza realizmu. Tym razem zupełnie jej nie ma, a cały tom troszkę mi się z "Gwiezdnymi wrotami" kojarzy - jest to dość luźne skojarzenie, ale jednak jest. Zastanawiam się cały czas, czy zakończenie "Tuneli" było z góry zaplanowane, czy po prostu wyszło w trakcie pisania? Myślę, że bliższa prawdy jest chyba ta druga opcja, bo patrząc na "Tunele" jako na całość, dostrzegam zbyt wiele chaosu, zarzuconych wątków i nieciągłości przyczynowo-skutkowych. Nie przeszkadza to w odbiorze powieści, ale jednak troszkę mnie drażni.

Minusem całej serii jest zakończenie wątku Chestera - bardzo drastyczne, bardzo smutne i moim zdaniem niepotrzebne. To chyba jedyna rzecz, która autentycznie mi się nie podobała. Losy pozostałych bohaterów też nie kończą...

Will | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

No cóż... W swojej kolekcji posiadam wszystkie książki z serii Gordona, część w dwóch wersjach językowych. Długo czekałem na ostatnią część, które wyjaśni wszystkie zagadki i w fantastyczny sposób podsumuje całą serie. Sama książka jest bardzo dobra, ma takie same plusy jak poprzednie pięć książek.. niestety autor pomimo tylu lat robi ciągle te same błędy. Wiele wątków jest wpychanych na siłę, bohaterowie potrafią podejmować idiotyczne decyzje lub zmieniać swoje charaktery w ciągu paru minut(Chester'a witam w tym zacnym klubie i usadawiam na tronie), zdarza się, że zachowanie głównych postaci jest po prostu dziwne i niezrozumiałe(szczególnie jeśli chodzi o okazywanie uczuć). Mimo tych wad książki Gordona mają w sobie magiczną moc, która sprawia, że kiedy już zacznę je czytać jestem zgubiony.. odcięty od rzeczywistości do czasu "zdobycia" ostatniej strony. Nie chcę opisywać fabuły żeby nie psuć niespodzianki ale muszę przyznać, że tym razem Roderick poszedł na całość i spuścił ze...

Paweł | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Autor(rzy) zdecydowanie zaszaleli z wyobraźnią do granic możliwości…
Mimo przesadzonego zakończenia (które na szczęście jest konsekwentne - tylko jedna mała luka fabularna!), cykl zapamiętam jako jeden z niewielu kierowanych do młodzieży (chociaż czy napewno?), który traktuje czytelnika poważnie i nie "cacka się" z NAJWAŻNIEJSZYMI bohaterami.
Dużo zwrotów akcji, dramatyzmu, do pełnej opinii o cyklu zapraszam tutaj: > tu będzie link do materiału zbiorczego o Tunelach jak go w końcu przygotuję :P < :)

Po prostu puśćcie sobie "Arrival To Earth" Jablonsky'ego w tle i zapewniam niezapomniane wrażenia! :D

Yukiki | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

No cóż, wszystko kiedyś się kończy, niestety.
Kiedy skończyłam czytać Tunele nie mogłam się otrząsnąć z emocji, które nagromadziły się we mnie podczas ostatnich rozdziałów. Rozczarowanie, niepokój, smutek, zaskoczenie, rozbawienie oraz radość. Zakończenie nie jest oczywiste. Wbrew wszystkiemu co mówią inni o okropnej długości szczegółowych opisów, ja uważam, że ma to w sobie jakiś urok, który bardzo polubiłam. Jest to seria jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa.
Szkoda, że to już koniec tej niesamowitej podróży!

Paulina | 2013-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2013

Świetna książka!!!Tylko szkoda,że ostatnia:( Chociaż po zakończeniu jakie zgotowali nam autorzy,spodziewałabym się jeszcze jednej części.

paulin1 | 2013-11-18
Przeczytana: 09 listopada 2013
Olencja | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Styksowie opanowują Wielką Brytanię. Armagi pustoszą państwo, niosą za sobą śmierć i zniszczenie. Wydaje się, że nic ich nie powstrzyma. Jednak gdzieś głęboko w środku Ziemi Will i Elliott próbują znaleźć rozwiązanie i ocalić świat. tykają się z tajemniczą siłą, której nie potrafią się oprzeć. Poznają starożytne tajemnice, które mają fundamentalne znaczenie dla życia wszystkich ludzi oraz Styksów. Elliott odkrywa w sobie niezwykłą moc i doprowadza do ostatecznego starcia Górnoziemców ze Styksami. Jego skutki odczuwają wszyscy. I to na skalę kosmiczną.
Poznaj sekret Armagów i dalsze losy bohaterów serii. Kto przeżył wybuch bomby atomowej we wnętrzu Ziemi? Jak na wieść o inwazji Styków zareagują wilcy tego świata? Jakie jeszcze tajemnice skrywają podziemne krainy? I czym naprawdę jest cały świat?
Już od pierwszej strony się w niej zakochałam. Nie raz mnie szokowała, ale najgorszy był koniec. Nie spodziewałam się tego co się zdarzyło, szczególnie z Elliott. Nie wiedziałam że tak...

Maria_K_M | 2014-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Byłam fanką "Tuneli" jednak ta część mnie zawiodła. Nie chodzi mi tutaj o niedokończone wątki, bo to akurat daje czytelnikowi wolną rękę jeśli chodzi o domysły, każdy może mieć inną wizję i wymyślić dla siebie dalszą historię. Chodzi mi tutaj raczej o kompletne spłycenie wątków. Podczas gdy poprzednie tomy pełne były szalonych akcji, ciekawych dialogów i wciąż odkrywanych tajemnic, a wersy nasycone były barwnymi opisami, tak w "Finale" wszystko to runęło na łeb, na szyję. Kilka wątków zostało tak doszczętnie wykastrowanych, że szkoda gadać.
To nie było to na co czekałam. Książka wydaje mi się napisana trochę na siłę, jakby autorowi brakło dobrych pomysłów i postanowił wszystko uciąć o połowę, by jak najszybciej to skończyć, nawet najważniejsze sceny zostały ograniczone w słowach do minimum!
Powiem tak - drugi raz już po nią nie sięgnę, nie zachęca do tego. Takie moje zdanie.

Sojczix | 2018-07-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lipca 2018

Po wielu latach, odkąd sięgnęłam pierwszy raz po "Tunele", dopiero sięgnęłam po ostatnią część. I niestety jestem bardzo mocno rozczarowana. Mniej więcej pierwsza połowa książki była dość ciekawą kontynuacją poprzedniej części. Jednak im dalej tym gorzej. Akcja zaczęła mieć takie szybkie tępo, że ciężko było nadążyć. Jakieś ważne wydarzenie potrafiło rozegrać się raptem w dwóch zdaniach. O czym świadczy też grubość książki - najcieńsza cześć ze wszystkich, a ma rozwiązać wszystko. Same dialogi ubogie, bardzo krótkie. Postaci, które były niepokonane przez dziesiątki razy, tutaj nagle niespodziewanie padają jak muchy. W dodatku, mi bardzo nie podobał się pomysł z tym, że Styksowie to kosmici, którzy przylecieli nie na Ziemię, a na ZIemi - że całą planeta to, nie wiem statek czy coś w tym rodzaju. Wydawało mi się to głupie i nijak pasujące co całych poprzednich pięciu części. Bohaterowie mówiący o swoich uczuciach stali się jacyś niezwykle rozleźli. W dodatku zachowania niemal...

Vilsa | 2018-09-20
Na półkach: 2018, Posiadamy, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2018

Można powiedzieć, że wróciliśmy do punktu wyjścia. Pierwsza część serii w ogóle nie przypadła mi do gustu, dałam jej jednak szansę i nie zrażając się, zaczęłam kolejne tomy. Ze zdziwieniem, ale i zadowoleniem stwierdziłam, że wszystko się rozkręca i warto było przebrnąć przez słaby początek. Od 3 tomu było naprawdę dobrze, a Spirala zachwycała, a potem nadszedł Finał... I zepsuło to wszystko. Po tych 6 tomach zauważyłam, że w ogóle nie obchodzą mnie takie postaci jak Will i Chester. A to oni przecież ciągle byli w centrum. Byli tak źle skonstruowani, że był mi obojętny ich los. Drake'a lubiłam najbardziej, a potem ten Drake, którego znam, zostawił Willa na rzeź. W dupie mu się poprzewracało, czy to skutek choroby popromiennej?
Chester i Marta - masakra. Rozumiem nieco jego pobudki powrotu do niej, ale... Już naprawdę wolałabym iść gdziekolwiek sama niż z nią.
Elliot - tak udziwnili jej wątek, że jeszcze Jezusa i Maryi wychodzących z jej serca brakowało... Na początku mnie to...