Faza szósta: Światło

Light
9788376862033
gone, etap, Faza Szósta: Światło
Accio

Od chwili, gdy wszyscy dorośli zniknęli z Perdido Beach, minął już prawie rok. Pozbawieni kontroli i opieki młodzi ludzie przeżyli głód, zarazę, bezpardonową walkę o władzę. Przetrwali. Przynajmniej część z nich. Powrót do normalności był ich marzeniem.Teraz to marzenie może się ziścić i nagle zewnętrzny świat napawa mieszkańców ETAPu lękiem. W obrębie bariery wydarzyło się wiele rzeczy, które nie znajdą usprawiedliwienia w nieświadomym niczego społeczeństwie. Śmierć, okrucieństwo, błędne decyzje, złe wybory... Co czeka na tych, którzy złamali wszystkie prawa rządzące w normalnym społeczeństwie? Może ETAP jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się bezpieczni?

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/

Martyna | 2012-08-30
Przeczytana: 26 grudnia 2010

NIEPOKÓJ samoświadomości

Nie chciałam czytać tej książki. Nawet nie tyle, co nie chciałam, ile się bałam. Bałam się końca. Bałam się finału przygody z ETAPem. Bałam się rozstania z bohaterami, do których zdążyłam się przywiązać. Dlatego nie rzuciłam się na "Światło" zaraz po premierze amerykańskiej. Dlatego nie przekartkowałam go zaraz po premierze polskiej. Stało sobie grzecznie na mojej półce i czekało na odpowiedni moment. Wreszcie ten moment nadszedł.

GŁÓD wrażeń

Bariera stała się przezroczysta. Wszyscy spodziewają się końca. Spodziewają się najgorszego. Ale jednocześnie wciąż tli się w nich nadzieja na lepsze jutro. Podświadomie wyobrażają sobie siebie w objęciach rodziców, w restauracji, w parku. Tymczasem Gaia rośnie. Jest głodna i spragniona. Spragniona ludzkiej krwi. Spragniona śmierci. I istnieje tylko jedna osoba, która jest w stanie ją powstrzymać.

białe KŁAMSTWA

Przez cały czas trwania lektury, powtarzałam sobie, że to nie może jeszcze się skończyć. Przecież...

enigmatique | 2013-11-22
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 22 listopada 2013

Światło jest szóstą i ostatnią częścią serii Gone. Wydawałoby się, że wszystko, co mogłoby się wydarzyć już się wydarzyło w ciągu tych pięciu części. Nasi bohaterowie przetrwali już wojny, zabijanie, potwory, głód i zarazę. Kochali, zdradzali, walczyli o władzę. Byłam więc niezmiernie ciekawa, co też autor wymyślił na szóstą, ostatnią część. I szczerze? Jestem pod wrażeniem.

Bariera ETAPU staje się przezroczysta i teraz cały świat widzi, co tak naprawdę dzieje się poza nią. A dzieje się bardzo dużo. Dzieciaki głodują i rodzice nic nie mogą na to poradzić. Sam, jak dotąd największy bohater ETAPU nagle zdaje sobie sprawę, że nie nadaje się do sprawowania władzy. Caine, mimo swojej arogancji, okrucieństwa i ogromnej mocy telekinezy musi stwierdzić, że jest bezsilny wobec największego zagrożenia ETAPU Gai, córki jego i Diany, która jest ludzkim wcieleniem Gaiaphage.
Teraz wszyscy, nawet najwięksi wrogowie łączą siły by pokonać potwora, i zabić ją, zanim ona zabije ich.
Ta część jest...

Cały cykl już za mną i będąc szczerą muszę powiedzieć, że cieszy mnie, iż to ostatni tom. Nie wiem, czy dałabym radę dokończyć serię, gdyby było ich więcej. Ostatnia część była jednak lepsza od swoich ostatnich poprzedników - krótsza, interesował mnie los dzieciaków i tak dalej. Jednak 3/4 powieści znacznie mnie znudziła. Skoro "Faza szósta: Światło" jest zakończeniem historii to pozwolę sobie w mojej opinii podsumować całą serię "Gone". Pierwsze części była naprawdę w porządku, ciekawe i wciągające, mimo że nie należały do ambitnej literatury. Były dobrą rozrywką na leniwe popołudnia. Jednak im dalej, tym autor zaczął obniżać loty i już nawet nie potrafił wciągnąć mnie wirem dziwnych wydarzeń panujących w ETAP-ie. Nie będę nikomu stanowczo odradzać czytania tej serii. Wiem, że wielu czytelnikom bardzo się podoba i wielu jeszcze spodoba. Polecam przede wszystkim czytelnikom młodszym ode mnie, którzy zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem.

shamankaah | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Miałam wielkie opory przed zabraniem się za ostatnia część serii Gone. Bałam się tego, co tam przeczytam, bałam się tego, co tym razem autor wymyślił, jakie piekło zgotował bohaterom. Ale koniec końców moja nieposkromiona ciekawość i szacunek do serii zwyciężyły ze strachem.

Czytało mi się niesamowicie szybko. Tak szybko, ze musiałam zwalniać sama siebie, żeby nie połknąć całej książki przy jednym podejściu. Spijałam każde słowo i się nimi delektowałam. Nie dopuszczałam do siebie myśli, ze te słowa się w końcu skończą, a wraz z nimi moja historia w ETAP-ie. Akcja pędziła szybko, trzymała w okrutnym napięciu. 60 stron przed końcem myślałam, że nie wytrzymam i się poddam i po prostu przeczytam ostatnie zdanie. Ale wytrwałam. Jakoś.

Bohaterowie-co tu dużo mówić? Niektórych kochałam, innych nienawidziłam. W tej części nie zmieniłam mojego nastawienia do żadnego z nich. Astrid tylko mi udowodniła, że istnieją wyższe poziomy irytacji, niż dotąd odkryłam. Podobało mi się to, że autor...

Shemmer | 2013-06-28

'Możecie już opuścić ETAP'
Sama nie wiem co mam powiedzieć. Tak strasznie mi żal, że to już koniec tej ekstremalnie wciągającej historii. ETAP to coś, przez co każdy musi przejść. Zobacz światło w tunelu, sięgnij po serię GONE. Faza szósta to idealne zakończenie całości. I niestety, stanowczo za szybko czyta się te książki.
Będę tęsknić za Samem, Ediliem, Quinnem, Deccą, Bryzą... Nie. Będę tęsknić za nimi wszystkimi.
Cainie Soren, chory popaprańcu, zyskałeś pod koniec moją miłość!

Fantasmagoria | 2013-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, Ulubione
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Miliony wspomnień, tysiące przeczytanych kartek, kilka lat życia. Bardzo częste zastanawianie się, co będzie dalej, gdy kolejna część się skończyła i trzeba czekać następny rok.
I to już koniec.
"Możecie już opuścić ETAP."*
Czuję się, jakbym straciła dobrego przyjaciela, jakby kończył się jakiś ważny czas w moim życiu. Kiedy zamknęłam "Światło" i pomyślałam, że to już naprawdę koniec, rozpłakałam się.
Nie ukrywam, że seria GONE była moją ulubioną. Chwalić tą książkę mogłabym godzinami. Za wspaniałe kreacje bohaterów i to, że jest ich tak dużo, a każdy jest inny - zawsze można znaleźć kogoś, z kim łatwo nam się utożsamiać. Za świat ETAPu, w którym działy się rzeczy straszne, ale także piękne. Za tempo akcji, które nie zwolniło ani na moment. Za wzrastające ciągle napięcie, które z tomu na tom kumulowało się, by doprowadzić do tak pięknego zakończenia.
Snułam liczne spekulacje dotyczące zakończenia losów dzieci z Perdido Beach.
Żadna nie okazała się prawdziwa.
Michael Grant...

Sectumsempra | 2015-06-28
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Rewelacyjne zakończenie fenomenalnej serii Gone Zniknęli autorstwa Michaela Granta! Podczas czytania targały mną silne emocje, ponieważ akcja pędziła w zawrotnym tempie przyprawiając o dreszcze, a wydarzenia wydawały się być wręcz szokujące i wstrząsające. Były też chwile wzruszenia - wyznania miłości, a także żałoba po poległych. Po zakończeniu tej serii pojawił się na mej twarzy uśmiech i łezka wzruszenia. Nie mogłam uwierzyć, że ta porywająca przygoda się skończyła.
Pomimo że bariera stała się przezroczysta to nadal trwa walka o przetrwanie, koniec gry wydaje się być tak blisko - to niestety jednak złudzenie w oczach dzieci z Perdido Beach. Ciemność przybiera postać córki Caine'a i Diany, czyli Gai, która rośnie w niezwykle krótkim czasie. Posiada ogromną moc, która może zniszczyć całą populację ludzką, a zapobiec mogą temu przede wszystkim mutanci. Aczkolwiek muszą się wszyscy zjednoczyć, znaleźć w sobie siłę, odwagę i wiarę. Będą musieli stoczyć bitwę z Gaiaphage, a...

KatiaBlue | 2013-11-23
Przeczytana: 14 listopada 2013

ETAP kiedyś się skończy - mówiłam sobie niejednokrotnie, czytając serię GONE. - Albo kopuła zniknie, albo nikt w środku nie przeżyje...
Z każdą kolejną książką, z każdym kolejnym nieszczęściem, martwym dzieckiem, byłam coraz bardziej przekonana, która z moich teorii się sprawdzi. Trzymając w dłoniach "Światło" naprawdę nie wiedziałam, czy chcę poznać zakończenie cyklu Michaela Granta. Dawno tak bardzo nie bałam się przeczytania ostatniej części serii.

Trzysta trzydzieścioro dwoje dzieci rok temu zostało więźniami Ekstremalnego Terytorium Alei Promieniotwórczej, czyli ETAPu - terenu zamkniętego kopułą o średnicy 30 kilometrów z elektrownią atomową w jej centrum. Od tej pory zmieniło się wszystko. Gdy kopuła zaczęła ciemnieć, a w całym ETAPie zapadł mrok, myślano, że to już naprawdę koniec. Przeżyli głód, plagę, ale w ciemności nie da się funkcjonować. Jednak pod koniec piątej części bariera stała się przeźroczysta i cały świat dowiedział się, że Perdido Beach i okolice nie...

Kinia | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Nie spodziewałam się, że ostatnia część jakiejkolwiek serii może być najlepsza. Zazwyczaj jest tak, że końcowa książka jest pisana na siłę, powtarzają się wszystkie schematy z poprzednich części, a fabuła jest mocno naciągana. Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu w przypadku ,,Gone: Zniknęli'' tak nie było. Autor świetnie zakończył te serię. Każda strona była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, śmierć wielu bohaterów z którym zdążyłam się zżyć była dla mnie prawdziwym szokiem. W ostatniej części płakałam, śmiałam się i byłam przerażona razem ze swoimi ulubionymi postaciami. ,,Światło'' jest naprawdę niesamowite i jeżeli ktokolwiek zastanawia się, czy warto zaczynać pierwszą część tej serii to uważam, że warto, choćby tylko po to, aby móc przeczytać tę ostatnią. Zdecydowanie polecam!

Justilla | 2013-06-27
Przeczytana: 23 czerwca 2013

"Toto rzadziej niż kiedyś rozmawiał ze Spidermanem [...] Czasami jednak Toto wracał do dawnych przyzwyczajeń. Na nikim nie robiło to wrażenia: żaden z mieszkańców ETAP-u nie był całkiem zdrowy na umyśle."

Czy zgodzicie się ze mną, że słowo "światło" brzmi bardzo optymistycznie? Światło, a więc słońce, ogień, jakaś żarówka, coś jasnego, co dodaje otuchy, rozjaśnia mrok, daje nadzieję... Ale nie wtedy, gdy dotyczy serii Gone. Bo to ETAP. Ostatni etap tej serii, ale nie najlżejszy, najbardziej optymistyczny. Nie ma tak, że pyk! i bariery nie ma, o nie. To ETAP. Tu od dawna nie ma już miejsca na optymizm.

Od momentu, gdy bariera stała się przezroczysta ETAP ujrzał świat zewnętrzny, a tenże świat zerknął do ETAP-u. Wszyscy po drugiej strony są przerażeni, ale i zafascynowani tym, co się dzieje w środku. A dzieci? A dzieci siedzą tłumnie przed barierą, porozumiewają się z rodzicami czy dziennikarzami pisząc na kartkach czy piasku. Ale bariera nie znika. O nie. I wygłodzone...