Uciekinierzy

Okładka książki Uciekinierzy Robert Muchamore
Okładka książki Uciekinierzy
Robert Muchamore Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Agenci Hendersona (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Agenci Hendersona (tom 1)
The escape
Egmont Polska
2010-05-19
2010-05-19
Bartłomej Ulatowski
ucieczinierzy handerson's boys Agenci Hendersona cherub

CHERUB podobał mi się jednak bardziej, ale miło jest wrócić do książek Muchamore'a. Jako nastolatka zakochałam się w tym piórze i typowo "chłopięcych" książkach - napakowanej akcją serii o młodzieżowych szpiegach i kiedy wróciłam do tej serii po latach, wciąż kochałam ją równie mocno. Przy Uciekinierach nie jestem do końca zachwycona, ale też nie mogę powiedzieć, że się zawiodłam, bo książka wchodziłam naprawdę gładko i szybko się ją czytało. Jest też pierwszą książka od wieków, która przeczytałam na czytniku, więc radość podwójna.

Nie do końca jest to mój klimat - nie przepadam za akcją osadzoną w czasach wojny, a końcówka wybrzmiała jak żywcem ściągnięta z Titanica ale bez góry lodowej. Mam też więcej pytań, niż odpowiedzi i pierwszy tom absolutnie niczego mi nie wyjaśnił. Może i nie jest to minus, ale chciałabym poznać chociaż zarys, kim są ci tytułowi agenci Hendersona. Mam swoje podejrzenia, ale też poczucie, że tu nic nie zostało wyjaśnione. Ogólnie było bardzo dobrze, ale oczekiwałam więcej i widzimy się w drugim tomie.

Książka bardzo ciekawa, interesująca i trzymająca w napięciu. Akcja jest fajnie rozbudowana, a jej częste zwroty powodują, że nie chce się przerywać czytania. Po skończeniu książki miałam odruch: "idę do biblioteki i zaczynam następną część",
a ponieważ takie odruchy zdarzają mi się rzadko daję jej 8

a ponieważ takie odruchy zdarzają mi się rzadko daję jej 8

Pozycja niesłychanie lekka, ale zarazem wciągająca. Czyta się szybko jak inne książki pana Muchamore. Prostym językiem kreśli on nam obraz pogrążonej w chaosie Francji, gdzie nagle życie trójki dzieciaków raptownie się komplikuje. Rosie i Paul po początkowych przygodach z ojcem, zostają zupełnie sami, a Marc... Marc odkrywa Paryż. A wszystkiemu towarzyszy nadchodząca wojna i niemieccy szpiedzy, który nie będą mięć litości dla dzieci chcących pokrzyżować im plany.

Nigdy nie myślałam że książka, która posiada wątek historyczny mnie zainteresuje. A jednak. Bardzo mi to pomoże w projekcie, który robię na histę :p

Marc nienawidzi swojego życia w sierocińcu i żmudnej pracy na gospodartwie. Chłopak kożysta z okazji i ucieka w stronę paryża, gdzie spotyka Hendersona. W tym samym czasie Rosie i Paul uciekają z ojcem z Paryża. Ich nadrzędnym celem jest dostarczenie Hendersonowi ważnych dokumentów, ale sprawy się trochę komplikują, a szwabi brną coraz dalej we Francję... .

Korzystając z ferii zimowych książkę przeczyctałam w 10 godzin z przerwami. Przez ilość akcji nie można się oderwać! Tylko jedno zastrzeżenie: okładka mogłaby być... bardziej zachecająca :p

Jest to pierwszy tom nowej (a może już nie tak nowej) serii autora cyklu Cherub - Roberta Muchamore'a. Początkowo można zauważyć dwa wątki dotyczące ludzi, którzy wcale się nie znają i pochodzą z innych warstw społecznych.

Ogólnie akcja toczy się we Francji podbijaniej przez Niemców w czerwcu 1940 roku. Jeden z głównych bohaterów - Marc Kilgour jest sierotą mieszkającym w prowadzonym surową ręką dyrektora Tomasa sierocińcu w wiosce niedaleko Beauvais. Porzucony 12 lat wcześniej na pobliskiej stacji kolejowej chłopiec w rządzonym własnymi zasadami ośrodku wyrósł na twardego i silnego zabijakę. Pewnego dnia, po dostaniu ostrego lania od dyrektora znajduje sposobność w zamieszaniu po bombardowaniu wioski, z chatki Tomasa zabiera wszystko co mu potrzebne, kradnie rower i wyrusza w drogę do Paryża, w poszukiwaniu lepszego życia.

Kolejna para bohaterów to Paul i Rosie Clarke'owie, dzieci dobrze zarabiającego sprzedawcy, uciekają z ojcem z Paryża przed Niemcami z bardzo ważnymi dokumentami, które mogą pomóc Francji zwyciężyć wojnę. Niespodziewany zbieg okoliczności, że muszą to zrobić tylko we dwoje, mając na karku Hitlerowców.

Los troje dzieci łączy z brytyjskim agentem Hendersonem - przyjacielem pana Clarke'a. Nie raz zwodzą Niemców w ślepą uliczkę i udają się z dokumentami na południe, aby załapać się na statek do Wielkiej Brytanii.

Efektowne zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Książka bardzo ciekawa (pochłonęłam ją w 2 dni) i teraz sama sobie się dziwię, dlaczego nie ciągnęło mnie do niej przez ponad 2 miesiące. Polecam dla fanów przygód i II wojny światowej. Dzięki tej książce zainteresowały mnie takie tematy.

Niby bombowa, mnie się też tak wydaje!!! ;)

Niby bombowa, mnie się też tak wydaje!!! ;)

super

super

Każda książka tego autora jest BOSKA. Jego książki przeczytałem w wieku 11 lat. Polecam z całego serca.

Nowa seria Cheruba powala na kolana. Początki tej organizacji stają się czasem większą frajdą niż czasy pana Adamsa. Charles Henderson to prawdziwie ciekawa postać.

Myślę, że cykl ma większy potencjał niż cherub. Ze względu na czasy, w których się dzieje autor nie oddał typowej dla siebie zdrady w związkach itp.

• Sensacja
  • 2011