Uciekinierzy

Tłumaczenie: Bartłomej Ulatowski
Cykl: Agenci Hendersona (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The escape
Sela9030

Nowa seria książek dla młodzieży Roberta Muchamore’a ucieszy zwłaszcza fanów bestsellerowego cyklu„Cherub”, którego jest znakomitym dopełnieniem. Dla nich „Henderson’s Boys”, czyli Agenci Hendersona, to powrót do przeszłości, fascynująca historia początków CHERUBA, tajnej komórki brytyjskiego wywiadu szkolącej dzieci na profesjonalnych szpiegów. Ale ta nowa seria stanowi także odrębną całość, przeznaczoną nie tylko dla czytelników„Cheruba”. To wciągająca, miejscami wstrząsająca, a gdzie indziej pełna humoru historia dzieci, których wojenna zawierucha cisnęła w fascynujące, ale bynajmniej nie cukierkowe życie. Przeżywając pasjonujące przygody, młodzi uchodźcy przechodzą twardą szkołę, stając przed najzupełniej dorosłymi problemami, nieraz popełniając tragiczne błędy i wpadając w kłopoty przez swoje nieodpowiedzialne wybryki, ponieważ nawet przebrane za szpiegów i dywersantów dzieci są tylko dziećmi.

Armia Hitlera zmierza w kierunku Paryża, miliony francuskich cywilów uciekają.
Wśród chaosu, dwoje brytyjskich dzieci jest poszukiwanych przez niemieckich agentów.

Brytyjski szpieg Charles Henderson próbuje dotrzeć do nich jako pierwszy, ale może to osiągnąć, jedynie przy pomocy dwunastoletniego francuskiego sieroty.

Brytyjska agencja bezpieczeństwa jest blisko odkrycia, że dzieci pracujące w podziemiu mogą pomóc wygrać tę wojnę.

Grafitowa_ | 2011-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2011

Wracamy się do czasów II wojny światowej. Musisz uciekać przed armią niemiecką na południe. Czy poradziłbyś sobie w realiach hitlerowskich? Przenieś się wraz z bohaterami książki do czasów, gdy żyło się w strachu o swoje życie.

Akcja książki rozgrywa się we Francji podczas II wojny światowej. Armia Hitlera zmierza w stronę Paryża, a Francuzi uciekają na południe. Marc Kilgour mieszka w sierocińcu i musi pracować na największej w okolicy farmie. Pewnego dnia córka właściciela gospodarstwa wpada do dołu z łajnem. Podejrzany o wepchnięcie jest Marc. Bezwzględny dyrektor sierocińca, pan Tomas za karę wychłostał dwunastolatka. Chłopiec ma dosyć przebywania w ty miejscu. Podczas zamieszania powstałego w wyniku zawadzenia odach zastrzelonego niemieckiego bombowca, Marc ucieka z sierocińca. Poznajemy także Paula, Rosie i ich tatę. Muszą jak najszybciej uciec z Paryża. Pakując się, do ich domu wchodzi Niemiec i chce ich rozstrzelać. Pan Clarke jest w posiadaniu ważnych dokumentów, na...

marypoppins | 2011-10-17
Przeczytana: sierpień 2011

Już okładka wskazuje, że jest to książka dla młodzieży. Przeczytałam ją trochę z obowiązku, trochę z ciekawości. I nie żałuję.

Wartka akcja, zupełnie nie papierowe postaci, wiele zwrotów akcji. Dla młodego ( ale nie najmłodszego) czytelnika super !!
Akcja dzieje się pod Paryżem, skąd uciekają Francuzi na południe kraju. Właśnie Armia Hitlerowska wkracza do stolicy Francji. Kto żyw ucieka. Ucieka również pan Clark z dwójką dzieci.Przeżywają bombardowanie podparyskich miejscowości, podczas jednego z nich ojciec ginie, a dzieci muszą odszukać tajemniczego pana Hendersona.
Henderson, Anglik, poszukiwany przez Gestapo jest brytyjskim tajnym agentem, który w przede dniu wojny założył silną siatkę szpiegowską we Francji.
Rose i Paul Clark muszą mu oddać teczkę z tajemniczymi dokumentami. Złym zbiegiem okoliczności o tym, że ją posiadają dowiadują się niemieccy agenci.
Dzieciom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, a z opresji usiłuje ich wyciągnąć właśnie Henderson.W tym pomaga mu Marc,...

Kaskaderka016 | 2013-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2013

Nigdy nie myślałam że książka, która posiada wątek historyczny mnie zainteresuje. A jednak. Bardzo mi to pomoże w projekcie, który robię na histę :p

Marc nienawidzi swojego życia w sierocińcu i żmudnej pracy na gospodartwie. Chłopak kożysta z okazji i ucieka w stronę paryża, gdzie spotyka Hendersona. W tym samym czasie Rosie i Paul uciekają z ojcem z Paryża. Ich nadrzędnym celem jest dostarczenie Hendersonowi ważnych dokumentów, ale sprawy się trochę komplikują, a szwabi brną coraz dalej we Francję... .

Korzystając z ferii zimowych książkę przeczyctałam w 10 godzin z przerwami. Przez ilość akcji nie można się oderwać! Tylko jedno zastrzeżenie: okładka mogłaby być... bardziej zachecająca :p

| 2011-04-08

super

Nadeine | 2011-08-24

„Agenci na ratunek Francji!”

Nigdy jeszcze nie czytałam żadnej książki autorstwa Roberta Muchamore'a – ani bestsellerowej serii „Cherub”, ani „Agentów Hendersona” – do teraz. „Uciekinierzy” zachwycili mnie wspaniałą, pomysłową okładką i bardzo tajemniczym opisem, który praktycznie nic nie zdradzał. Po przeczytaniu tej pozycji wiem jedno – uwielbiam Muchamore'a i chcę poznać więcej jego twórczości.

Czasy II wojny światowej, Francja. Marc to francuski sierota, mieszkający w miejscowym sierocińcu, gdzie dyrektor jest istnym tyranem. Dopiero kiedy decyduje się uciec, czuje, że żyje, czuje wolność. Dość chłosty, bicia, wyczerpującej pracy... Zatrzymuje się w opuszczonym na pierwszy rzut oka domu, a tam po kilku niekoniecznie miłych przygodach poznaje Charlesa Hendersona, brytyjskiego agenta specjalnego. To dopiero początek walki z Hitlerem. Tymczasem Brytyjczyk musi ocalić dwójkę dzieci, mających ważne dokumenty – które chcą zdobyć także Niemcy.

Paul i Rosie stracili ojca, ale według...

zephyr | 2012-01-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2011
Przeczytana: 29 października 2011

Jest to pierwszy tom nowej (a może już nie tak nowej) serii autora cyklu Cherub - Roberta Muchamore'a. Początkowo można zauważyć dwa wątki dotyczące ludzi, którzy wcale się nie znają i pochodzą z innych warstw społecznych.

Ogólnie akcja toczy się we Francji podbijaniej przez Niemców w czerwcu 1940 roku. Jeden z głównych bohaterów - Marc Kilgour jest sierotą mieszkającym w prowadzonym surową ręką dyrektora Tomasa sierocińcu w wiosce niedaleko Beauvais. Porzucony 12 lat wcześniej na pobliskiej stacji kolejowej chłopiec w rządzonym własnymi zasadami ośrodku wyrósł na twardego i silnego zabijakę. Pewnego dnia, po dostaniu ostrego lania od dyrektora znajduje sposobność w zamieszaniu po bombardowaniu wioski, z chatki Tomasa zabiera wszystko co mu potrzebne, kradnie rower i wyrusza w drogę do Paryża, w poszukiwaniu lepszego życia.

Kolejna para bohaterów to Paul i Rosie Clarke'owie, dzieci dobrze zarabiającego sprzedawcy, uciekają z ojcem z Paryża przed Niemcami z bardzo ważnymi...

Muniette | 2013-05-02
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe, 2013
Przeczytana: 02 maja 2013

Pozycja niesłychanie lekka, ale zarazem wciągająca. Czyta się szybko jak inne książki pana Muchamore. Prostym językiem kreśli on nam obraz pogrążonej w chaosie Francji, gdzie nagle życie trójki dzieciaków raptownie się komplikuje. Rosie i Paul po początkowych przygodach z ojcem, zostają zupełnie sami, a Marc... Marc odkrywa Paryż. A wszystkiemu towarzyszy nadchodząca wojna i niemieccy szpiedzy, który nie będą mięć litości dla dzieci chcących pokrzyżować im plany.

AgnElsha | 2015-04-01
Na półkach: Inne, Ulubione, Przeczytane

Książka bardzo ciekawa, interesująca i trzymająca w napięciu. Akcja jest fajnie rozbudowana, a jej częste zwroty powodują, że nie chce się przerywać czytania. Po skończeniu książki miałam odruch: "idę do biblioteki i zaczynam następną część",
a ponieważ takie odruchy zdarzają mi się rzadko daję jej 8

Adggamma | 2012-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Bardzo przyjemna lektura, szybko się czyta. Zdecydowanie bardziej brutalna od CHERUBA. Na początku trochę brakowało mi Jamesa, ale nowi bohaterzy również dali się lubić.

Amy392 | 2011-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2011

Pierwsza część serii Agenci Hendersona. Poznajemy początki grupy nastoletnich agentów.
Francja, początek czerwca 1940 roku. Podczas jednego z bombardowań dwunastoletni Marc Kilgour ucieka z sierocińca i starta się dostać na bezpieczniejsze południe kraju. Z resztą nie tylko on. Mnóstwo uchodźców porzuciło swe domy i wyruszyło w drogę z obawy przed Niemcami. Wśród uciekinierów jest też rodzina Clarke’ów - ojciec z dwójką dzieci. Pan Clarke cały czas próbuje skontaktować się z tajemniczym Hendersonem, któremu ma oddać niezwykle ważne dokumenty. Jednak podczas bombardowania mężczyzna ginie. Przed śmiercią poleca dzieciom, by odnalazły Charles'a Hendersona i przekazały mu dokumenty. Trzynastoletnia Rosie i jej jedenastoletni brat Paul są teraz zdani tylko na siebie. Czy uda im się spełnić wolę ojca?
Świetna powieść. Dużo akcji i napięcia. Bardzo gorąco polecam!