Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej

Okładka książki Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej Kacper Śledziński
Okładka książki Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej
Kacper Śledziński Wydawnictwo: Znak powieść historyczna
powieść historyczna
Znak
2013-10-07
2013-10-07

Wprowadza w tematykę owianą mitem, dynamiczna narracja ukazuje ludzi,którzy w sposób realny mierzyli się z wojenną rzeczywistością. Autor podaje obszerną bibliografię, na bazie której napisał tekst. Sam tekst w zależności od dotychczasowej wiedzy czytelnika może stanowić albo swoiste podsumowanie tematyki albo wprowadzenie wskazujące dalsze tropy czytelniczej wędrówki.

Na półkach: , , , , , ,

"Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej." (Kacper Śledziński)

Książka całkiem szczegółowo (biorąc pod uwagę jej objętość) opisuje działania wojenne polskich okrętów podwodnych oraz związanych z nimi oficerów. Czytamy więc o działaniach Orła, Sępa, Wilka, Rysia, Żbika, Jastrzębia, Dzika i Sokoła oczywiście na tle sytuacji na frontach II Wojny Światowej.
Ciężko mi ocenić tę książkę.
Wydaje mi się, że problemem jest zbyt duża ilość cytatów, odwołań i przypisów. Pełno w niej "op.cit", "ibidem" itd. Nie żebym nie był zadowolony- książka ta jest kopalnią literatury traktującej o tematyce podwodniaków ale z drugiej strony mam wrażenie czytania pracy magisterskiej. Czasami trudno się zorientować ile jest tutaj tekstu autora a ile zapożyczeń.
Język jest wprawdzie zrozumiały, a tekst łatwo przyswajalny, jak przystało na pracę, której celem jest popularyzowanie wiedzy o historii. Natomiast jej układ mnie nie do końca przekonał. Niby jest chronologiczny jednak przeskoki pomiędzy opisami działań jednostek polskich, niemieckich czy alianckich czasami bywają męczące.
Pomimo wszystkich tych, niewielkich w sumie, minusów czy niedociągnięć na pewno nie żałuję, że książkę tę kupiłem i przeczytałem.
Przypuszczam, że jeszcze nie raz do niej wrócę.
Polecam wszystkim tym, którzy szukają kompendium wiedzy o polskich podwodniakach.

"Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej." (Kacper Śledziński)

Mógłbym streścić cytatem z książki:
"Orzeł zrobił wielką wrzawę,
Zaginął, ale zyskał sławę.
Wilk nareszcie jest w remoncie,
Opuszczony stoi w kącie.
Na Śródziemnym Italianie
Od Sokoła biorą lanie.
Pod biegunem wielka głębia,
Tam jest zimny grób Jastrzębia.
Bari, Palermo, Korsyka
To jest szlak zwycięski Dzika."
(Komandor podporucznik Bolesław Romanowski, zapis z Księgi pamiątkowej ORP Jastrząb)

Mógłbym streścić cytatem z książki:
"Orzeł zrobił wielką wrzawę,
Zaginął, ale zyskał sławę.
Wilk nareszcie jest w remoncie,
Opuszczony stoi w kącie.
Na Śródziemnym Italianie
Od Sokoła biorą lanie.
Pod biegunem wielka głębia,
Tam jest zimny grób Jastrzębia.
Bari, Palermo, Korsyka
To jest szlak zwycięski Dzika."
(Komandor podporucznik Bolesław Romanowski, zapis z Księgi...

"Odwaga Straceńców" jest drugą książką K. Śledzińskiego, którą miałem przyjemność przeczytać. Książkę czyta się lekko i szybko. Dzięki tej książce powróciło do mnie dawne zainteresowanie losami załogi ORP Orzeł, a także pozostałym polskim marynarzom, którzy walczyli w II Wojnie Światowej. Polecam książkę wszystkim pasjonatom historii.

Po książkę sięgnąłem z racji zainteresowania, naszymi marynarzami, dzielnie walczącymi w okresie II wojny światowej a także historią ORP Orzeł. Była to miła lektura, sporo się dowiedziałem, ponieważ dotychczas moja wiedza w tym temacie była dość skąpa.

Śledziński pisze "takie książki jakie sam chciałby przeczytać"- tak brzmi slogan reklamowy tej pozycji widziany na tylnej okładce.
Nie jest to pierwsza pozycja autora jaką przeczytałem, ale jest to pierwsza zła pozycja. Dlaczego?
Po pierwsze autor chyba nie za bardzo miał pomysł na książkę. Czyżby chciał napisać o polskich podwodniakach i ich walce (Tak wnioskuję z tytułu)...?
Więc zupełnie niezrozumiałym jest fakt przedstawienia dokonań niektórych załóg u-bootwaffe. Nie wiem czemu miał służyć ten zabieg. Czytając historię polskich okrętów podwodnych przeplataną wspomnieniami o u-bootach człowiek czuje się nieco zagubiony. Owszem wszystko dzieje się w tym samym czasie i nawet mianownik w postaci okrętu podwodnego jest wspólny, tylko dlaczego spięte jest to klamrą mylnego tytułu?
Po drugie książka miała ujawniać nowe nieznane fakty. Niestety jest jak zdemaskowany agent kiepskiego formatu - mówi o tym o czym wszyscy wiedzą.
Przeczytałem wszystkie pozycja na które które powołuje się autor i niestety poza odtwórczym czerpaniem z nich, niczego więcej nie doświadczyłem.
Książka jest po prostu barwnym streszczeniem kilku znanych opracowań, a przede wszystkim Mariusza Borowiaka, J Pertka, B. Romanowskiego i serii z kotwiczką.
Dla kogo jest ta pozycja - dla osób nie znających tematu. Reszta spokojnie może sobie tą pozycję odpuścić.
Za co trzy gwiazdki ? Za barwny język autora. Dużym plusem i jedynym zresztą publikacji jest narracja. Ona jest na wysokim poziomie i gdybym nie wiedział nic, czytałbym książkę z wielkim zainteresowaniem. A czytałem jak streszczenie... Książka nie zostaje a zasili bazarek pomocy dla bezdomnych kotów. Przynajmniej z mojego punktu widzenia do czegoś się przyda.

Książka napisana bez cienia fałszu, oparta jedynie na relacjach świadków i zachowanych dokumentach. Stylizowana na powieść fabularną non fiction.

Historia polskich okrętów podwodnych w okresie II w.ś. zebrana w jedną książkę. Dla zainteresowanych takie kompendium pozwala poznać dzieje wszystkich naszych okrętów. Historia jest lekko fabularyzowana. Czyta się ją bardzo dobrze. Polecam.

Pasjonująca historia tworzenia polskiej floty podwodnej przed wojną i zmagań polskich podwodników w czasie II w ś. Pozycja godna polecenia.

• Historyczne
  • II wojna światowa