Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju

Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-642-8
historia
Łukasz Kuć

Fascynacja tajemnicami zamku Książ prowadzi autora do poszukiwań rozwiązań kolejnych zagadek: eksperymentów niemieckiego naukowca Hubertusa Strugholda, miejsca złożenia depozytu bezcennych dzieł sztuki z klasztoru na Monte Cassino, hitlerowskich badań nad bronią atomową, czy też kwatery Hitlera na Dolnym Śląsku. Swoje ustalenia weryfikuje dzięki zdobytym dokumentom oraz relacjom świadków.

leppakaklifoth | 2017-08-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka "Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju" to niewątpliwie znakomita pozycja dla wszystkich tych osób, które lubią zagłębiać się w odmęty historii. To fascynująca opowieść, która opisuje nam krainę tajemnic, jaką jest Dolny Śląsk. Z owej lektury czytelnik może dowiedzieć się o faktach historycznych, obiektach do dzisiaj skrzętnie chronionych przez tajemniczych strażników. Pozna szczegóły sekretów ukrytych, zamaskowanych i często zaminowanych obiektów, oraz całych podziemnych miast, o których chętnie opowiada nam autor książki. Jerzy Rostkowski poprzez swoje dzieło odpowiada czytającym na wiele pytań związanych z historią, ale dodaje także inne ciekawe informacje dotyczące Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, gdzie mieściło się laboratorium, w którym przeprowadzano eksperymenty na ludziach. Tą znakomitą pozycją zapewne chętnie zainteresują się osoby, które chcą poznać sekrety i tajemnice III Rzeszy.

Rafał | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Jakie tajemnice skrywa zamek w Książu?
Gdzie są ukryte skarby,dzieła sztuki,złoto...itd?
Czy Adolf Hitler był bliski posiadania bomby atomowej?
Kim są "strażnicy,obcy,oni"?
Dlaczego Hubertus Strughold uniknął procesu norymberskiego (zbrodniarz, który prowadził doświadczenia na ludziach),osiedlił się i został "Ojcem Medycyny Kosmicznej" w Stanach Zjednoczonych!?!?
W jakiej kwaterze nie chciał zamieszkać Hitler,gdyż byłaby nad wyraz przepełniona luksusem (w III Rzeszy panowała już "reglamentacja").

To wszystko znajdziecie w książce :)

Polecam.

szczypiorek5 | 2011-01-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Jerzy Rostkowski jest jednym z bardziej znanych eksplorerów czyli osób poszukujących i próbujących odkryć zasypane jaskinie, przejścia, podziemia i tunele na terenie Dolnego Śląska. Historyk- amator, z zacięciem i determinacją tropi zagadki, których pełno na Ziemiach Odzyskanych. Ta pozycja poświęcona jest tajemnicom okolic Wałbrzycha.Polecam każdemu kto interesuje się historią II wojnny . Wiele interesujących szczegółów i faktów , w tym, tak bulwersujący jak osoba Hubertusa Strugholda , nazywanego drugim Mengele, który przebywał w Szczawnie Zdroju.

Zielony | 2014-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2014

Na temat II Wojny Światowej napisano, i powiedziano już wiele słów. To temat bardzo obszerny i myślę, że dla wielu będzie gorącym tematem jeszcze długo. W końcu do dziś żyją ludzie, którzy ją pamiętają! Jako fan fantastyki otarłem się o temat kilkukrotnie, choć była to raczej fikcja czerpiąca pełnymi garściami z tamtego okresu (aczkolwiek w "Dziedzictwie Przodków" - najnowszej książce z Uniwersum Metro 2033 można spotkać odnośniki do autentycznych wydarzeń). I tylko co z sytuacją, w której książka oparta na faktach przypomina totalne S-F?

Tak właśnie czytało mi się "Podziemia III Rzeszy" Jerzego Rostkowskiego - "eksploratora", czyli osoby, która na własną rękę docieka prawdy o czasach przeszłych. Przeszukuje archiwa, bada stare budowle, kopie w ziemi, rozmawia z ludźmi, docieka. Jerzy Rostkowski jest wyjątkowo zainteresowany tematem właśnie II Wojny Światowej, w "Podziemiach III Rzeszy" pisze głównie o Dolnym Śląsku. A czyta się to momentami jak dobrą fantastykę! O ile o ukrytych...

| 2012-07-14
Przeczytana: 2011 rok

Książka Jerzego Rostkowskiego jest rzetelnym studium podziemi Dolnego Śląska. Ilość osób, miejsc i źródeł, do których dotarł autor jest imponująca. W książce odkrywa wiedzę o wielu miejscach. Nie o wszystkich ta wiedza jest pełna - prowadzi jednak wówczas przekonywującą argumentację opierając się na zgromadzonych materiałach i ogólnej bogatej wiedzy o czasach, miejscach i funkcjonowaniu organizacji III Rzeszy. Nareszcie książka dobrze zredagowana, przez co dojrzalsza - porównując do wcześniejszych pozycji autora. Szczerze polecam.

Fantomas | 2014-04-01

Ciekawy materiał, warto znać, ale są momenty, w których wydaję mi się, że autora ponosi troszeczkę fantazja. Nie mniej, wszystkie przedstawione informacje i relacje są zestawione bardzo sprawnie. Książka przemyślana, nie ma tu chaosu i - jak to zwykle bywa w literaturze tego typu - natłoku faktów, zdarzeń i spekulacji, atakujących czytelnika z każdej strony, składających się na "kleistą papkę". Każdy mieszkaniec opisywanych przez Jerzego Rostkowskiego okolic, powinien sięgnąć po ten tytuł.

Igor | 2015-07-09
Na półkach: Przeczytane, II WŚ

Autor ma "lekkie pióro" więc książkę czyta się dość swobodnie. Jest trochę rysu historycznego, relacje wydarzeń i próby ich analizy. Może trochę autor się emocjonuje ukrytymi skarbami, ale któż to wie co jeszcze jest ukryte w zasypanych korytarzach.

Dominik | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Ciekawa opowieść. Niestety, nie sposób przeoczyć ewidentnych braków warsztatowych autora (jeśli teoria p. Rostkowskiego nie znajduje potwierdzenia w dowodach, wszystko jasne - dowody zostały ukryte/wysadzone/wywiezione). Oddając jednocześnie honor ciekawemu stylowi pisania i tematyce, muszę wystawić książce niską ocenę. Nieweryfikowalność większości tez powoduje, że ma się wrażenie czytania literatury fantasy.

Marta | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

Rewelacyjna pozycja.
Napisana ciekawie, logicznie, rzetelnie. Duża konsekwencja w prowadzeniu tematu, bez zbędnego zanudzania. Dla mieszkańców Dolnego Śląska i Wałbrzycha - obowiązkowa. Książka właściwie dla każdego, nawet dla tych, u których wiedza historyczna ogranicza się tylko do znajomości daty Bitwy pod Grunwaldem.
Bardzo polecam;)

Vincent | 2015-01-22
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2015
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Zbiór hipotez i domysłów około-historycznych porównywalny do programu "Było, nie minęło". Równie mało konkretny, i podobnie pozostawiający wrażenie niedosytu, rozpoczętego, ale w żaden sposób nie zamkniętego wątku. Trudno zresztą wierzyć, że można ustalić cokolwiek nowego z historii mającej 70 i więcej lat jeśli dotąd nic takiego się nie udało. Jeśli na Dolnym Śląsku są jakieś skarby, to jedyne rzeczowe dane na ten temat znajdziemy w archiwach Moskwy czy Berlina, nie zaś w Szczawnie Zdroju...

Niestety, dla osoby interesującej się historią II Wojny Światowej, ale nie będącą biegającym po lesie z łopatą "eksploratorem" wszystko to słabe i mało przekonujące...