Płaszcz

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Szyniel
literatura piękna
scarabas

Bohaterem opowiadania jest Akakiusz Kamaszkin, nędzny urzędnik pracujący w „pewnym departamencie” – tak też określa to miejsce sam narrator. Akcja rozgrywa się w rosyjskim Petersburgu. Poznajemy główną postać w niezbyt przełomowym momencie jej życia, bowiem Akakiusz od samego początku swej kariery zawodowej tkwi na tym samym stanowisku, jakim jest przepisywanie dokumentów i nic nie wskazuje na jakąkolwiek poprawę jego położenia.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

PoMojemu | 2017-06-15

Po mojemu na świecie jest cała masa wybitnych twórców literatury. Ale jak to jest, że literatura rosyjska pociąga mnie jednak najbardziej? Porusza kwestie, które mnie najbardziej interesują? Jest niejednoznaczna i łączy zawsze elementy sobie przeciwstawne, jak śmiech i płacz, radość i smutek. Mikołaj Gogol, kolejny rosyjski pisarz, który mnie oczarowuje swoją prozą, dramatem również.

W ogóle zawsze mnie dziwi, dlaczego taka masa młodych ludzi często odrzuca klasykę. Jako główny powód podaje się, że to wina szkoły, edukacji, która męczy takimi dziełami i zraża do siebie czytelników. Ale przecież na zajęciach w szkole całej klasyki się nie omawia. Trzeba do niej dotrzeć osobiście, poznać ją i tylko wtedy możną ją naprawdę docenić.

Wcale niedługie opowiadanie "Płaszcz", w innych tłumaczeniach "Szynel", to kolejna kropla w morzu pięknej klasycznej literatury światowej. Pochodzi z cyklu opowiadań petersburskich, bo tam rozgrywa się akcja. Głównego bohatera poznajemy jako urzędnika w...

Natka | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Bardzo spodobał mi się język literacki Gogola. Główny bohater wzbudza śmiech jak i współczucie. Jest poruszona uniwersalna tematyka sprawiedliwości na tym ziemskim padole łez, której biedny urzędnik nie doświadczył za życia. Otuchy dodaje zakończenie i sprawiedliwość dopiero po śmierci, ale lepiej późno niż wcale.

Medellin | 2016-03-03
Przeczytana: 02 marca 2016

Niedawno czytałem książkę o podobnym bohaterze - "Fryga, czyli człowiek, któremu się nie udało" węgierskiego autora Endre Fejesa. To jest typ ludzi, przeciwko którym wszystko się sprzysięga i którzy wiodą smutne, pełne udręki życie. Taki właśnie jest bohater "Płaszcza", i mimo tego, że jego życie jest przepełnione nędzą i upokorzeniami, ma on w sobie dużo ciepła, co z pewnością jest wielką zasługą autora. Niezmiernie ucieszyło mnie zakończenie... Polecam wszystkim to krótkie opowiadanie.

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najsłynniejsza na świecie romantyczna groteska, (jak kto woli tragikomedia), ma mało polskich recenzji i opracowań. Dziesięciokrotnie filmowana, wielokrotnie wystawiana, również jako pantomima i balet, nie wiem czemu jest słabo obecna w języku polskim w internecie. Brak nawet porządnej wzmianki w polskojęzycznej Wikipedii, i właśnie dlatego kopiuję z angielskiej:
Nieszczęsny właściciel płaszcza nazywa się Baszmaczkin, choć w polskich tłumaczeniach pojawia się również Kamaszkin. Niesłusznie, bo nazwisko Baszmaczkin charakteryzuje jego "nosiciela", bo..
"His surname Bashmachkin, meanwhile, comes from the word 'bashmak', a type of shoe. It is used in an expression "быть под башмаком" which means to be "under someone's thumb" or to "be henpecked" ."

Próbuję znależć polski odpowiednik, bądż tłumaczenie: "być pod pantoflem", "być zdominowanym", "być zgnojonym" ?
Treść wszyscy znają, a ...

ash-nazg | 2014-11-29

Gogol - punktowanie rzeczywistosci i tresc która ciagle jest aktualna.

redsuperdry | 2014-01-29

Krótka, ale jakże treściwa w pozorze. Pamiętam o niej nawet po tych 4 latach, czemu? To proste, wzruszała, przejmowała i rozweselała w jednym.