Wskazówki na dobre i złe czasy

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
978-83-7554-086-4
samopoznanie, samorealizacja
poradniki
Asiula

Od autora: Postanowiłem napisać jeszcze jedną książkę, bo słuchacze wykładów, warsztatów w firmach a czasem dosłownie spotkani na ulicy czytelnicy proszą o syntezę i "coś bardzo praktycznego". Zebrałem więc myśli i notatki na temat tego co "naprawdę działa", przynajmniej w moim własnym doświadczeniu, co odnosi się i do sfery miłości, domu, rodziny, i do pracy, biznesu, firmy- bo integrowanie...

Od autora:
Postanowiłem napisać jeszcze jedną książkę, bo słuchacze wykładów, warsztatów w firmach a czasem dosłownie spotkani na ulicy czytelnicy proszą o syntezę i "coś bardzo praktycznego". Zebrałem więc myśli i notatki na temat tego co "naprawdę działa", przynajmniej w moim własnym doświadczeniu, co odnosi się i do sfery miłości, domu, rodziny, i do pracy, biznesu, firmy- bo integrowanie tych światów fascynuje mnie od dawna- i zacząłem szukać... pomocy. Przeanalizowałem wywiady prasowe, jakich udzieliłem w ostatnich latach. Szukałem redaktora/redaktorki, która najlepiej "ściągnie mnie (niepoprawnego idealistę) na ziemię", dopyta o konkrety i realia, a z drugiej strony wniesie swoją refleksję, swoją mądrość życiową. I w ten sposób wybrałem Karolinę. Samodzielnie pracująca dziennikarka, mama dwojga dzieci (zaczęliśmy książkę gdy była w ciąży z trzecim, a skończyliśmy na 10 dni zanim synek się urodził), szczęśliwa żona uzdolnionego przedsiębiorcy, z własnymi, unikalnymi pasjami i pełna gracji (to dla mnie bardzo ważne w doborze partnerów do współpracy, bo gracja- znaczy także łaska...).

Szybko skonstatowaliśmy, że chociaż śledzę najnowsze badania neurobiologii mózgu, modele psychologii ewolucyjnej i nowatorskich strategii, źródła na których się opieram i w życiu i w pracy są bardziej "klasyczne". Praktyka zen i tao- kilka tysięcy lat tradycji, "Jak zyskać przyjaciół i zjednać sobie ludzi"- bestseller z lat 30-tych, wreszcie Desiderata, piękny jednostronicowy poemat, który odkryliśmy w środowisku pionierów polskiej psychoterapii na początku lat 70-tych. Myśleliśmy, że to utwór religijny, kilkusetletni. Potem okazało się, że jego autorem był Max Ehrmann- prawnik, przedsiębiorca i poeta, napisał kilka takich "esencji mądrego życia" w latach 20 XX wieku, czyli około sto lat temu. Każdy rozdział, zestaw wskazówek odnosi się do kolejnych wskazań tej właśnie Desideraty. Możecie znaleźć jej tekst w internecie, na przykład na: http://dezyderata.ovh.org czy http://www.piwnicapodbaranami.krakow.pl, lub sięgnąć po polskie wydanie: "Dezyderata. Życie - instrukcja obsługi", Media Rodzina. Posłuchajcie też jej pierwszego muzyczno wokalnego wykonania- szukając na www.youtube.com pod hasłem "Les Crane - Desiderata". Ten właśnie utwór, w mojej intencji, oddaje klimat naszej książki.

I jeszcze jedno. Skończyliśmy pisać Wskazówki we wrześniu 2008. Kilka tygodni temu na świat przyszedł "kryzys na Wall Street" zamykający erę "kreatywnej bankowości", którego konsekwencje dla naszego życia zawodowego i osobistego odczuwać będziemy jeszcze przez kilka lat.

Jacek Santorski

Riwona | 2016-01-19
Na półkach: Zawodowo, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Przypomniałam sobie o tej publikacji, na kanwie wczorajszej rozmowy prof. Wiktora Osiatyńskiego i dra Jacka Santorskiego.

W S K A Z Ó W K A
Dbajmy o miłość i odkrywajmy dla siebie sens naszej drogi.

To, co dla mnie jest wartościowe, co lubię tropić w tego typu książkach do samorozwoju, ;-) to elementy mądrości z kultury wschodu wtapiane do kultury zachodniej po to, aby pełniej żyć.
A w tej materii, każda wskazówka może być na wagę złota.

AgMa | 2012-02-03

W gronie moich znajomych po fachu postać Jacka Santorskiego budzi spore emocje: znajdują się w nim jego gorący zwolennicy, spijający każde słowo z jego ust, jak również rozgrzani przeciwnicy, uważający, że głosi on wciąż te same "psychopierdy". Ja - o dziwo! - nie opowiadam się po żadnej ze stron.

Santorski jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej psychologii. Ma niekwestionowaną pozycję w tym gronie - współtworzył jeden z pierwszych w Polsce ośrodków psychoterapii, na początku lat 90. założył wydawnictwo specjalizujące się w literaturze psychologicznej; popularyzuje psychologię w mediach.

Jestem pełna uznania dla niego za umiejętność stworzenia i wykreowania własnej marki (bo dziś nazwisko Santorski to już marka). Jednak sięgając po każdą kolejną napisaną przez niego książkę, zastanawiam się z powątpiewaniem, czy dowiem się z niej czegoś ponad to, co już w dotychczasowych książkach powiedział.

Sądząc po wynikach sprzedaży - książka jest już dziś na rynku...

monika | 2013-11-07
Przeczytana: 2011 rok