W cieniu wiązów

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

UWAGA! WYSZUKIWARKA "LUBIMY CZYTAĆ" NIE REAGUJE NA ANATOLE; TYLKO NA ANATOL
Anatole FRANCE - “W cieniu wiązów”
Anatole France /1844-1924/ wg Wikipedii:
„W swojej twórczości, zarówno literackiej, jak i eseistycznej, głośno krytykował konwenanse religijno-obyczajowo-społeczne we Francji przełomu XIX i XX wieku. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1921”
Najpopularniejsze jego utwory to „Zbrodnia Sylwestra Bonnard” /1881/ oraz „Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką” /1892/. A ja odkryłem genialne, bo jakże aktualne, „W cieniu wiązów” /1897/, ktorego akcja dzieje się we Francji w roku 1897. W parku, w cieniu tytułowych wiązów prowadzą swoje dysputy: uczony Bergeret i ksiądz Lantaigne, który marzy o nominacji na biskupa. Drugim kandydatem na to stanowisko jest ks. Guitrel, a w intrydze ważną postacią jest również Żyd i mason, Worms-Clavelin. Nadzieje „naszych” księży okazują się płonne, bo kandyduje...

Voudini | 2013-07-29

Z dwóch wcieleń France'a wyżej cenię to, które popełnia dzieła o tematyce bardziej uniwersalnej. Ten France jest bardziej zdystansowany, tymczasem tutaj czytamy pisarza zaangażowanego w sprawy swej ojczyzny. Nadal jednak jest to humanista i mistrz, którego twórczość dostarcza najwyższej intelektualnej rozkoszy, nawet jeśli, jak w tym wypadku, traktuje pozornie jedynie o zakulisowej rywalizacji, której przedmiotem jest stanowisko prowincjonalnego biskupa.

| 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

Pomimo braku jakiejś głębszej intrygi, trudno oderwać się od książki

Prez | 2018-01-02
Przeczytana: 2016 rok

Może ktoś to może czytać. Ja się poddałem jakieś 30 stron przed końcem. Moja opinia o literaturze francuskiej nie jest najwyższa (na tle literatur słowiańskich). Zdania nie zmieniam.

gorofil | 2018-01-19
Przeczytana: październik 2017