Genitrix

Genitrix
83-08-00064-9
klasyka
Kasia

Niewiele ponad stustronicowa powieść przedstawia historię uczuciowego trójkąta. To zapis relacji pomiędzy zaborczą matką, ukochanym synem a jego żoną. Ta chora więź doprowadza wreszcie do dramatu, którego ofiarą pada synowa. Ta niewielka w swej formie powieść porusza szereg problemów, od manipulacji począwszy na złu drzemiącym w każdym z nas skończywszy.

nickela | 2016-08-11

Mauriac porusza w swojej mrocznej powieści problem samotności i trudnych relacji w rodzinie, a także ukazuje ciemną stronę ludzkiej duszy.

Matka ogarnięta obsesyjną miłością do syna, kontroluje go na każdym kroku, a on - zniewolony pięćdziesięciolatek, usiłuje wyzwolić się spod tej kurateli dopiero w obliczu tragedii. Ich nadmierne przywiązanie znacząco wpływa też na życie innych, także tych nienależących do rodziny.

Powieść zajmuje w polskim wydaniu (1959 r.) niespełna sto stron, napisana jest jednak w treściwy, gęsty sposób i obejmuje szereg przejmujących, sprawnie skreślonych wątków.

Uważam „Genitrix” za wartościowy utwór literacki nie tylko ze względu na zawarte w nim treści, ale także dzięki jakości języka oraz napięciu, utrzymującemu się przez całą opisaną historię.

Brunei0208 | 2016-09-22
Przeczytana: 24 września 2016