Michał

Książka jest zbiorem esejów mieszczących się w pojemnej formule: antropologia przestrzeni. Wspólnym dla autorów punktem wyjścia była, dobrze obecna w humanistycznym dyskursie, kategoria nie-miejsca.W rozumieniu Marca Augé odnosi się ona do tych miejsc, które są antytezą przestrzeni domowej i oswojonej; to światy bez pamięci, bez imienia i bez historii, punkty tranzytowe i ziemie niczyje. Według francuskiego etnologa, nie-miejsca stały się wyrazistym emblematem i miarą naszej współczesności. Autorzy prezentowanych tekstów poddają wspomnianą kategorię znaczącej redefinicji: rozumiana jest ona nie tyle jako pojęcie obciążone negatywną treścią, ile raczej jako użyteczny instrument poznania, jako poszerzająca spojrzenie metafora, a czasem jako wielowartościowy symbol. Opisywane w książce inne przestrzenie oraz inne miejsca wymykają się ścisłym, zwłaszcza pejoratywnym, kwalifikacjom. Przywoływane w interpretacjach nie-miejsca przedstawiane są w całej ich wieloznaczności, bogactwie i skomplikowaniu. Poszczególne teksty rozumiane są jako poręczne m a p y, z którymi podróżować można po nieznanych (albo słabo znanych) realnych t e r y t o r i a c h. Autorzy szukają nie-miejsc w miejskiej zabudowie, wyprawiają się na przedmieścia i peryferie, odsłaniają drugie dno znajomych miejsc podróżnych, wchodzą na nieużytki, ruiny, ziemie niczyje, odnajdując w nich bogate pokłady znaczeń, wreszcie, śledzą różne formy żydowskiej (nie)obecności w powojennych topografiach. Tom ma charakter interdyscyplinarny, jego autorami są antropolodzy, literaturoznawcy, kulturoznawcy i filmoznawcy.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Joanna Przybylska | 2014-01-15
Przeczytana: 2013 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobre teksty, wymagające uwagi i wrażliwości. A także otwartego umysłu. Fragment mojej recenzji z blog http://niedopisanie.blogspot.com/2014/01/dariusz-czaja-red-inne-przestrzenia.html
"Inne przestrzenie, inne miejsca" to zbiór esejów napisanych przez antropologów kultury, filmoznawców, filologów, historyków, czy fotografów. Teksty zawarte w tomi nawiązują - mniej lub bardziej dosłownie - do koncepcji nie-miejsc (M.Auge), czy heterotopii (M.Foucault), których tu nie będę dokładnie tłumaczyć, ale które można rozumieć, jako miejsc, które zostały wyjęte z "porządku" - zapomniane, niechciane, trudne do zdefiniowanie, problematyczne białe plamy. Lub inaczej - miejsca, które powstają przez krzyżowanie się różnych dyskursów, tego co było, co jest, co zostało przejęte lub wykreowane.

Książka podzielona jest na cztery części: Topografie podróżne, Miasta i okolice, Ruiny, rany, pustki oraz Ślady (nie)obecności. Teksty są bardzo zróżnicowane i przedstawiają wiele punktów widzenia,...

lotosu_kwiat | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

W książce ,,Inne przestrzenie, inne miejsca" autorzy esejów zabierają nas w podróż, gdzie standardowo postrzegane terytoria przestają być określane przez pryzmat geografii, lecz opisują je terminy socjologiczne i antropologiczne. Te dziedziny wiedzy nadają miejscom - ,,nie-miejscom" nowych znaczeń, pozwalają spojrzeć szerzej z różnych punktów widzenia. Zarówno słowo pisane jak i zamieszczone zdjęcia tworzą nową przestrzeń, w której umiejscowienie staje się terminem zależnym od szeregu innych czynników, m.in. czasu, czy różnorodnych skojarzeń jakie potrafi wytworzyć ludzki umysł czy pamięć. Rewelacyjne reportaże z górnej półki zawierające szereg odniesień do innych dzieł kultury, a także do historii i kwestii społecznych. W książce pojawiają się zarówno miasta jak i ruiny, peryferia czy cmentarze, a każdy z esejów inspiruje i skłania do przemyśleń.

Robert Buciak | 2013-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2013

Pseudonaukowy bełkot. Autorzy przedstawiają własne i zaczerpnięte z literatury wyobrażenia, po czym uznają to za rzeczywiście istniejące zjawiska. Popełniają przy tym wiele błędów merytorycznych. Więcej na reportaze.blox.pl

| 2016-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Nierówny poziom tekstów, wstęp i pierwszy tekst bardzo dobre, a potem połowa to jakieś blogowe wpisy o oglądaniu Zakopanego przez internet. Ale warto. ;)

Freud_1987 | 2017-10-01
Przeczytana: 18 września 2017