Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria

Okładka książki Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria Łukasz Baksik, Justyna Chmielewska, Dariusz Czaja, Małgorzata Czapiga, Paweł Próchniak, Roma Sendyka, Monika Sznajderman, Adam Wodnicki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Magdalena Zych
Okładka książki Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria
Łukasz BaksikJustyna Chmielewska Wydawnictwo: Czarne Seria: Tropiki publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Tropiki
Czarne
2013-11-04
2013-11-04
przestrzeń literatura mapa terytorium

Bełkocz piórem, gdy każą ci mówić, a do powiedzenia nie masz nic. Pisz rozwlekle, strony same się nie zapełnią. Forma musi przyćmić treść, wtedy posypią się wzniosłe "ochy" i "achy". Nieoduczona do tej pory polska maniera nadawania tekstom na siłę sztucznej pozy akademickości.

Jest to zbior esejow, luzno zorganizowanych wokol konceptu "nie-miejsca" opisanego przez Dariusza Czaje (redaktora tomu) we wstepie. Jak to w tego typu publikacjach bywa, teksty roznia sie miedzy soba stylem, jakoscia i przedmiotem zainteresowania i nie nalezy spodziewac sie, ze lektura doprowadzi nas to zarwanej nocy. Mam wrazenie, ze drugim wspolnym mianownikiem dla wiekszosci tekstow ze zbioru jest specyficzny styl narracji - zbyt "liryczny" aby umiescic je w zbiorze stricte naukowym a jednoczesnie zbyt naukowy aby dac przyjenosc z lektury czytelnikowi bez podstawowego zaplecza humanistycznego. Osobiscie czytalem "Inne przestrzenie" z doskoku, dawkujac sobie poszczegolne eseje jako rodzaj erudycyjnej przerwy, ekwiwalentu ciekawego artykulu w tygodniku i mysle, ze taki sposob obcowania z nimi pozwolil mi (jako nie-antropologowi) uniknac rozczarowania, ktore widze w innych opiniah.

Usredniajac, poziom calosci oceniam na szkolna czworke - z calym dobrodziejstwem sredniej jako wartosci arytmetycznej, gdzie czworka ta jest usrednieniem kilku szostek, czworek oraz jednej czy dwoch dwojek. Zainteresowanym tematami przestrzeni oraz pamieci polecam jednak bez wahania.

W książce ,,Inne przestrzenie, inne miejsca" autorzy esejów zabierają nas w podróż, gdzie standardowo postrzegane terytoria przestają być określane przez pryzmat geografii, lecz opisują je terminy socjologiczne i antropologiczne. Te dziedziny wiedzy nadają miejscom - ,,nie-miejscom" nowych znaczeń, pozwalają spojrzeć szerzej z różnych punktów widzenia. Zarówno słowo pisane jak i zamieszczone zdjęcia tworzą nową przestrzeń, w której umiejscowienie staje się terminem zależnym od szeregu innych czynników, m.in. czasu, czy różnorodnych skojarzeń jakie potrafi wytworzyć ludzki umysł czy pamięć. Rewelacyjne reportaże z górnej półki zawierające szereg odniesień do innych dzieł kultury, a także do historii i kwestii społecznych. W książce pojawiają się zarówno miasta jak i ruiny, peryferia czy cmentarze, a każdy z esejów inspiruje i skłania do przemyśleń.

Bardzo dobre teksty, wymagające uwagi i wrażliwości. A także otwartego umysłu. Fragment mojej recenzji z blog http://niedopisanie.blogspot.com/2014/01/dariusz-czaja-red-inne-przestrzenia.html
"Inne przestrzenie, inne miejsca" to zbiór esejów napisanych przez antropologów kultury, filmoznawców, filologów, historyków, czy fotografów. Teksty zawarte w tomi nawiązują - mniej lub bardziej dosłownie - do koncepcji nie-miejsc (M.Auge),czy heterotopii (M.Foucault),których tu nie będę dokładnie tłumaczyć, ale które można rozumieć, jako miejsc, które zostały wyjęte z "porządku" - zapomniane, niechciane, trudne do zdefiniowanie, problematyczne białe plamy. Lub inaczej - miejsca, które powstają przez krzyżowanie się różnych dyskursów, tego co było, co jest, co zostało przejęte lub wykreowane.

Książka podzielona jest na cztery części: Topografie podróżne, Miasta i okolice, Ruiny, rany, pustki oraz Ślady (nie)obecności. Teksty są bardzo zróżnicowane i przedstawiają wiele punktów widzenia, często nieoczywistych i bardzo odmiennych jeśli chodzi o sposób pisania. Dotyczą różnych zakątków świata i Polski, a ich wspólnych mianownikiem jest świeżość spojrzenia. Każdy z tekstów zachęca do analizowania przestrzeni, uświadamia, że obecnie nie można mówić o oczywistościach, czy o prostych liniach rozwoju, że przestrzeń jest palimpsestowa i nigdy nie funkcjonuje tylko w jednym kontekście.

Pseudonaukowy bełkot. Autorzy przedstawiają własne i zaczerpnięte z literatury wyobrażenia, po czym uznają to za rzeczywiście istniejące zjawiska. Popełniają przy tym wiele błędów merytorycznych. Więcej na reportaze.blox.pl

• Esej
  • Urbanistyka
  • Miasto
  • K.materialna/dizajn/architektura/sztuka/k.masowa
  • Urbanistyka, architektura, gp
  • Architektura, GP

Dodaj cytat z książki Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria