Kat

Pär Lagerkvist Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC Cykl: Zło [Lagerkvist Pär Fabian] (tom 2) klasyka
Bödeln
Zygmunt Łanowski
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
literatura szwedzka
Bödeln
Zło [Lagerkvist Pär Fabian] (tom 2)
klasyka
Zygmunt Łanowski
literatura szwedzka

Książka do przeczytania zdecydowanie na raz, by wejść w całą historię. Poza samym istotnym i ponadczasowym przekazem, jest też przede wszystkim ujęta w ciekawą kompozycję. Z perspektywy znajomości historii, aż trudno nie odnieść tego do wydarzeń z Monachium. Sama postać Kata na pewno nietuzinkowa, pierwszy raz napotkałem się z taką właśnie personą.

Takie książki zawsze będą ważne.

Piętno kainowe

Czym jest zło? Czy ludzie rodzą się obarczeni tą skazą? Jakże często życie dobitnie pokazuje nam, że zło ma dziwną siłę przyciągania. Wydawać by się mogło, że ludzkość nie może istnieć bez zła. Natura zła tak bardzo zafascynowała szwedzkiego pisarza, Para Lagerkvista, ze poświęcił jej cały cykl powieściowy. Powieść, a raczej nowelka „Kat” jest pełna...

Chyba najbardziej mi podeszła z trzech (Zło, Kat i Karzeł, wydane zbiorczo) które czytałam.

Przeszłość odległa i zapomniana oraz nieco bliższa, o której chcielibyśmy zapomnieć, splecione w jedno. Przyznam, że ta dalsza przeszłość podobała mi się bardziej, jej złowroga atmosfera tchnęła większą baśniowością. Skandynawowie nieco inaczej, nie tacy bezkrwiści, wygładzeni, choć znacznie bardziej aryjscy, niż byśmy chcieli. I kat. Bardzo dobra książka.

Ta książka leżała troszkę na moich półkach i w końcu zdecydowałam się ją przeczytać, i nie żałuję. Cieniutka, zaledwie 80 stron ale ile treści i sensu. Dla mnie tytułowy kat to ludzkość, która ściera z powierzchni ziemi całe narody, pustoszy i obraca w perzynę całe kraje. Obok kata jest kobieta, która czeka na niego przed domem, gdy przychodzi "chwiejąc się na nogach...

Dająca dużo do myślenia przemowa kata to najlepsza część owej, książeczki. Mówię książeczki, bo jest to dzieło naprawdę krótkie. Uważam jednak, że naprawdę warte uwagi.

Pär Lagerkvist to szwedzki dramaturg i prozaik, który w swojej twórczości często poruszał filozoficzne i psychologiczne zagadnienia. W 1951 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Wydany w latach trzydziestych „Kat” to jeden z najważniejszych utworów w dorobku pisarskim autora, który zapewnił mu wysoką pozycję wśród szwedzkich literatów. Do tej pory nie miałam jeszcze okazji zapoznać...

• Nobliści
  • 2019