Na wysokim niebie

Wydawnictwo: Sol
literatura polska
Ag2S

Pamiętacie, jak w dzieciństwie wasza matka chciała trzymać was blisko siebie, zachowując się przy tym, jak kwoka? Przypominacie sobie chwile, gdy wasz ojciec chciał wiedzieć o was wszystko, a wy tak bardzo pragnęliście swobody i prywatności? Poznajcie zatem Anię, dziewczynkę z "wolnego chowu", zmuszoną do uwicia własnego gniazda z książek, fantazji i trudów młodzieńczej codzienności. Czy...

Poznajcie zatem Anię, dziewczynkę z "wolnego chowu", zmuszoną do uwicia własnego gniazda z książek, fantazji i trudów młodzieńczej codzienności. Czy życie wolne od nakazów i rodzicielskich uwag niesie ze sobą same przyjemności? Historia Ani stanowi wzruszającą odpowiedź na to pytanie, będącą jednocześnie opowiadaniem o zmaganiu się młodej osoby z wielką samotnością, problemami ludzi dorosłych, o odkrywaniu przyjaźni i znaczeniu autorytetów.

Powieść "Na wysokim niebie", to nie tylko historia pełna pasji i emocji, to także propozycja dla tych, którzy chcieliby oderwać się od ziemi i poszybować w stronę słońca zwanego nadzieją.

źródło opisu: www.wydawnictwosol.pl

źródło okładki: www.wydawnictwosol.pl

Kiwi | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Powieść ujmująca szczerością i prostolinijnością, która aż bije od głównej bohaterki.

Książka jest ciepła, serdeczna i optymistyczna, pomimo trudnej i smutnej tematyki.
Ciekawe opisy i łatwo przyswajalny język.

Niemniej jednak owa pozycja nie rzuciła mnie na kolana.

Madi | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Piękna i życiowa historia.
Historia z pozoru błaha,zwykła jakich mało,a jednak...
Historia ,która odmieniła nie tylko życie Ani, ale i dobrych ludzi wokół niej.
Chyba każdy z nas spotkał na swojej drodze taką "Anię" osobę biedną ,zamkniętą w sobie ,odizolowaną od świata, wyśmiewaną i poniżana przez wszystkich-ja osobiście miałam taką osobę w klasie i czytając tą książkę miałam cały czas ją przed oczami.
Powieść wzruszająca, pełna emocji ,a zarazem ciepła i optymistyczna.

książek: 1937

"Trzeba się trzymać kurczowo tego, co dobre, bo możemy stracić nawet to". Str. 179

Sięgając po debiutancką powieść Danuty Awolusi nie przypuszczałam, że będzie to lektura, która tak bardzo pochłonie moją uwagę, już od pierwszych stron zupełnie zatraciłam się w tej książce. Ta publikacja wyciągnęła ze mnie całych wachlarz emocji, bowiem na przemian smuciła mnie, szokowała, ale dawała mi także poczucie nadziei, radości oraz ogromnego wzruszenia.

Każdemu z nas dzieciństwo powinno kojarzyć się z okresem beztroskiej zabawy, miłością oraz poczuciem bezpieczeństwa. Niestety życie pisze różne scenariusze i nie każde dziecko ma to szczęście, aby przeżywać tak sielskie i pełne radości chwile. Ania, mała bohaterka tejże książki odkąd sięga pamięcią jest zmuszona, aby sama zadbać o własne bezpieczeństwo i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Odrzucona przez rówieśników, bez wsparcia rodziców oraz grona nauczycielskiego, zagubiona i zupełnie oderwana od rzeczywistości odnajduje spokój i...

Iwona | 2015-08-30
Na półkach: Ulubione 📚, Przeczytane

Danuta Awolusi jest doskonałą obserwatorką rzeczywistości, dlatego stworzone przez nią postaci i wydarzenia, których są świadkami, wydają się być bardzo realne.

Przewracając kolejne kartki książki, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że w niektórych momentach, życie Ani przypomina moje własne. To niezwykłe uczucie towarzyszyło mi do samego końca. Sądzę, że wielu ludzi może utożsamić się, jeśli nie z główną bohaterką, to z jedną z pozostałych postaci, bowiem ich różnorodność charakterologiczna jak najbardziej stwarza takie możliwości.

Na szczególną uwagę zasługuje w mojej ocenie wyłaniający się z powieści dydaktyzm i niewątpliwie, tak potrzebny młodej osobie, poznającej dopiero uroki życia – autorytet.

Zagubiona, odtrącona przez wielu Ania, znalazła go w osobach Pani Sabiny i Pana Maksymiliana, którzy otwierając przed nią swoje serca, drzwi biblioteki oraz domu, ukształtowali jej osobowość, wskazując właściwe wzorce i ścieżki, a tym samym diametralnie zmieniając jej sposób...

Ewa-Książkówka | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Usłyszałam kiedyś, że dobrej książki nie poznaje się po wartkiej akcji, która nie daje chwili wytchnienia od pierwszych stron. Nie poznaje się jej także po zakończeniu. Kluczem do sukcesu książki jest ponoć jej pierwsze zdanie. Nie mogę się z tym do końca zgodzić, bowiem przeczytałam już naprawdę dużo dobrych powieści, których pierwsze zdania były mało atrakcyjne albo w najlepszym razie… nijakie. Jednak nie da się zaprzeczyć, że odrobina (lub więcej) prawdy w tym stwierdzeniu jest. W ostatnich dniach czas wolny spędzałam przy lekturze powieści, której pierwsze zdanie porządnie mną wstrząsnęło. A brzmi ono:

Niemalże przez całą podstawówkę cuchnęłam.

Gdy rozpoczynałam zapoznawanie się z debiutem Danuty Awolusi, „Na wysokim niebie”, nie zastanawiałam się, czy przytoczone przeze mnie pierwsze zdanie zwiastuje mi spotkanie z bardzo dobrą książką – na przemyślenia przyszedł czas później. Jednak po takim początku wiedziałam, że czeka mnie lektura emocjonalnie wymagająca. I nie...

Anna | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Niemal każdemu z nas dzieciństwo kojarzy się z ciepłem, miłością, troską kochających rodziców, zabawą i szczęściem. Wprawdzie czasem złościły nas ograniczenia, nadopiekuńczość czy brak zaufania ze strony bliskich, ale tak powinno być w kochającej rodzinie.
Ania nie miała takiego szczęścia. Jej rodzice nie byli przystosowani do takiej roli; od jej najmłodszych lat nie przejmowali się tym co robi ona oraz jej dwaj młodsi bracia, nie dbali o higienę dzieci, ani o ich ubiór. Ania nie myła się całymi dniami, chodziła brudna i śmierdząca. W szkole była z tego powodu poniżana, szykanowana, a niekiedy i bita.
I może tak wyglądałoby jej dalsze życie, gdyby na swej drodze nie spotkała ludzi, którzy ją wsparli, którzy potrafili bez względu na jej wygląd dostrzec w niej zagubioną, samotną dziewczynkę. Takim człowiekiem okazała się pani Sabina - miejscowa bibliotekarka, jej dziadek, a potem także Tobiasz - nowy kolega z klasy, chorujący w przeszłości na białaczkę oraz jego rodzice,...

malineczka74 | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

Naprawdę porywający debiut!

Tym razem w tytule zdradziłam w sumie bardzo wiele. Ale z pełnym przekonaniem twierdzę, że książka na to zasługuje. Jest świetna i bardzo mi zależy, by zachęcić Was do jej lektury.

Debiuty bywają różne. Mniej lub bardziej udane. Zdarza się, że wydanie pierwszej powieści jest furtką do sławy, popularności i zdobycia grona wiernych czytelników. Tego życzę Autorce "Na wysokim niebie".
No to dość zachwytów, a czas na konkrety. Do przeczytania skusiła mnie dająca do myślenia okładka i opis. Autorką książki jest absolwentka Wydziału Filologicznego i gospodyni bloga krytycznoliterackiego. Swoje teksty na nim pisze naprawdę świetnie. Książka też się Jej udała. Przepisem na sukces jest doskonale wymyślona fabuła. Ciekawie wykreowana postać głównej bohaterki, która nie jest kimś szczególnym. Ot nieszczęśliwą dziewczynką z patologicznej rodziny, która od małego pokochała książki. Były do pewnego czasu jej jedynymi przyjaciółmi. Otoczenie, rówieśnicy w szkole...

Herbi | 2013-10-28
Przeczytana: 27 października 2013

Czytało mi się rewelacyjnie, dlatego daję rewelacyjną ósemeczkę. Super debiut. Autorka ma dar pisania w sposób prosty, a jednocześnie bardzo sugestywny i rytmiczny. Książkę świetnie się czyta na głos.

Słyszałem opinię, że powinna się stać lekturą - może to i trafne, jednak autorce bardziej życzyłbym nie wymuszonej szkolną atmosferą popularności, a popularności prawdziwej, bo na to zasługuje.

Jest to powieść bardzo filmowa i myślę, że na jej podstawie dałoby się napisać świetny scenariusz do filmu nie tylko dla młodzieży, choć główna bohaterka to dziewczynka na pograniczu podstawówki i gimnazjum.

Ciekawa historia o tym, że krewni nie zawsze stanowią prawdziwą rodzinę, że często tzw. obcy ludzie mogą stać się kimś najbliższym, postawić na nogi i nadać sens życiu.

Przyznaj szczerze - ile razy zdarzało Ci się w dzieciństwie narzekać na brak swobody i zbyt duże ograniczenia ze strony rodziców? Jak często myślałaś/eś sobie "Dlaczego nic mi nie wolno?" i marzyłaś/eś o byciu dorosłym i zdanym wyłącznie na swoją łaskę?
Jestem pewna, że większość z nas przez to przechodziła, ale czy naprawdę o to nam chodziło? Czy właśnie tego pragnęliśmy?

Ania jest wolnym ptakiem. Robi co chce, wychodzi gdzie i kiedy chce, a jej rodzice nawet nie zauważają jej nieobecności. Jest zaniedbana, biedna i nie chce jej się nawet zatroszczyć o własną higienę, przez co narażona jest na nieustanne docinki ze strony rówieśników.
Jedynym miejscem, które daje jej wytchnienie i pozwala poczuć się wyjątkową, jest świat fantazji i bohaterów literackich.
Dziewczynka spędza cały swój czas w samotności, z nosem w książkach, jednak nadchodzi dzień, w którym wszystko się zmienia, bo do sąsiedztwa wprowadza się Tobiasz...

Ogromna wrażliwość, niewyobrażalne emocje i najszczersza...

Anna-mojeksiążki | 2013-11-14
Przeczytana: listopad 2013

Kiedy wzięłam tę książkę do rąk nie wiedziałam, że zupełnie przepadnę. Pochłonęła mnie tak, że wyłączyłam się i trwałam tak przejęta losem Ani do zakończenia książki. Niesamowite! Trzeba przyznać, że pani Danuta Awolusi potrafi pisać! Znakomity debiut –miałam wrażenie jakbym siedziała obok Ani, która snuła swoją opowieść. Opowieść małej, gnębionej i spragnionej uczuć dziewczynki, która znalazła swój świat w książkach. Książki to jej życie i oderwanie od rzeczywistości, własny świat, bezpieczny i piękny. To dzięki książkom poznała wartościowych ludzi.

„Na wysokim niebie” to wzruszająca opowieść o samotności, odkrywaniu siebie, walce o akceptację, o przyjaźni i udręce. Niezwykła historia zwykłej dziewczynki, Ani, biednej i „cuchnącej”. Ania była dzieckiem, które od maleńkości dbało samo o siebie. Dom był biedny, a matka skupiała się na jej młodszych braciach, i to było dla niej wyczynem. Jedzenie, choć liche, zawsze w domu było. Ubrania pochodziły z lumpeksów, były zniszczone,...