Maria musi wszystko zmienić

Okładka książki Maria musi wszystko zmienić Danuta Awolusi
Okładka książki Maria musi wszystko zmienić
Danuta Awolusi Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura obyczajowa, romans
Czwarta Strona
2023-03-08
2023-03-08

Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...
Okładka książki Mam już dość. Jak pokonałam domowego hejtera Danuta Awolusi, Joanna Warpas
Mam już dość. ... Danuta Awolusi, Joa...

Lekka, feministyczna pozycja. Może skusić do refleksji, ale równie dobrze może zostać potraktowana jako kolejne „czytadło”. Zależy od odbiorcy czy będzie miał potrzebę w prostym i niewyszukanym języku z bardzo bezpośrednimi metaforami dotyczącymi ludzi polityki i spraw bieżących znaleźć coś więcej. Ja mam potrzebè sięgnąć po kolejne książki autorki, żeby sprawdzić czy mają one głębszą i trochę bardziej skomplikowaną fabułę.

W swoich książkach Danuta Awolusi przedstawia przede wszystkim normalne życie ,to lepsze i to gorsze. Bohaterowie rozmawiają normalnym językiem. Tak samo jest w książce "Maria...." Dlatego książkę czyta się bardzo dobrze, zżywa się z bohaterami jak z bliskimi znajomymi. Polecam

Główną bohaterką opowieści jest czterdziestosześcioletnia Maria, będąca inspicjentką w teatrze. Podczas prób do najnowszego spektaklu poznaje kontrowersyjnego włoskiego reżysera Luciana Piazzo. Mężczyzna jest despotyczny i nie znosi słów sprzeciwu. Dla Marii staje się on pierwszym partnerem seksualnym. Niespodziewanie jej łóżkowy debiut kończy się nieplanowaną ciążą. Rodzina jest w totalnym szoku, tym bardziej że Luciano po premierze spektaklu wyjeżdża i nie odpowiada na próby kontaktu ze strony Marii.
Drugą bohaterką jest znana nam z książki „Blisko, coraz bliżej” edukatorka seksualna – Gosia. Po warsztatach w liceum na temat chorób wenerycznych matka jednej z uczennic składa wobec niej pozew o naruszenie dóbr osobistych. Dodatkowo musi zmierzyć się z falą hejtu w internecie.
W pewnym momencie losy Marii i Gosi się przecinają. Jak kobiety poradzą sobie z problemami?

Książkę czyta się bardzo dobrze. Na początku miałam wrażenie déjà vu, że Gosia już wcześniej przewinęła mi się w jakiejś powieści. Dopiero później dotarło do mnie, że była ona wraz z siostrą Marii – Różą bohaterką poprzedniej powieści autorki. Czytanie ich dalszych losów sprawiło mi ogromną przyjemność. Maria podobnie jak wcześniej jej siostra Róża była totalnie zablokowana w sferze erotycznej. Wpajane przez lata słowa mamy, że dziewczyna winna się szanować cały czas brzęczały w jej głowie. Gosia była jej przeciwieństwem, a w jej głowie czaiło się masę pomysłów jak edukować seksualnie młodzież oraz dorosłych. Murem stoi za nią mąż oraz studiująca prawo córka.
Tytuł książki jest adekwatny do sytuacji w jakiej znalazła się Maria. Po pierwszym szoku na wiadomość o ciąży musi zacząć twardo stąpać po ziemi. Dotychczas nigdy nie interesowały ją małe dzieci, teraz zaś zdaje sobie sprawę, że musi totalnie przeszufladkować swoje dotychczasowe życie.
Opisana przez autorkę premiera teatralna skojarzyła mi się ze spektaklem „Klątwa” wystawianym w stołecznym Teatrze Powszechnym. Wówczas to na szali ważyła się swoboda artystyczna i ochrona uczuć religijnych.
Książkę mogę tylko polecić a oceniam ją na mocne 7 pkt.

Muszę przyznać, że nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po tej książce i po piórze autorki. Wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością Danuty Awolusi.

Jeżeli chodzi o "Maria musi wszystko zmienić" to jest to bardzo feministyczna książka, w której znajdziecie wątek edukacji seksualnej oraz motyw toksycznego rodzica. Autorka sprawiła, że poczułam się dobrze podczas lektury. Nie zraziła mnie ta tematyka, a nawet pobudziła moją kobiecą intuicję.

Tak naprawdę w tej powieści poznajemy dwie skrajnie różne bohaterki.
Maria jest osobą, która zdecydowanie nie ma doświadczenia zarówno w życiu związkowym jak i seksualnym. Kocha swoją pracę w teatrze, ale wie że zabiera jej ona zdecydowanie za dużo czasu. W jej życiu uczuciowym nie pomaga również fakt, że ma bardzo zaborczą matkę, która kontroluje swoje dzieci na każdej płaszczyźnie. Tak naprawdę wpadka Marii oraz seria niefortunnych zdarzeń sprawiają, że fabuła nabiera dynamiki.
Pracę w teatrze na stanowisku inspicjentki traktuje bardzo poważnie, samo miejsce jest jej drugim domem. Daje się również wplątać w romans z niesamowitym włochem, co jest ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich. W końcu Maria jest po czterdziestce i do tej pory nie brała nawet pod uwagę zajścia w ciążę! Czy uda jej się wychować dziecko? Jakie emocje będą jej towarzyszyć po kontrowersyjnym spektaklu?

Gosia jest edukatorką seksualną. Zawiera wiele współprac z firmami gadżetów erotycznych, co pozwala jej na polecenie świetnych rzeczy dla kobiet. Sama staje się bardzo rozpoznawalną osobą, ale ma to również minusy. Kobieta dostaje pozew od jednej z mam, po tym jak przeprowadziła lekcje w jednym z warszawskich liceów. Zostaje oskarżona o naruszenie dóbr osobistych, co jest dla niej ciosem poniżej pasa...

Losy Marii i Gosi splatają się w kluczowym momencie. Tylko, czy te dwie tak różne od siebie kobiety zdołają wesprzeć się nawzajem?

Polecam! Bardzo kobieca, pouczająca i na czasie historia! Zdecydowanie umili Wam wieczór i sprawi, że tematy tabu odejdą w zapomnienie!

Książka o silnych kobietach które mogą zrewolucjonizować świat. O przyjaźnu osób które na pierwszy rzut oka różnią się wszystkim . O silnym wsparciu męża które daje siłę by podnieść się z najgorszego kryzysu i o tym że gdy jedne drzwi się zamykają otwierają się inne. A także o tym że nigdy nie jest tak źle jakby się mogło wydawać.

Książka petarda czyta się jak by działo się tuż obok , to mogłam być ja moja sąsiadka.Polecam

Jest to książka o kobiecej solidarności, wsparciu, ich walce z problemami, jakie stawia na drodze los. Czyli, wydawać by się mogło, kolejna z wielu podobnych do siebie „obyczajówka”... Nic bardziej mylnego, jest to książka wyjątkowa, w której Danuta Awolusi nie boi się podejmować tematów uważanych za tabu. Autorka, poprzez swoje bohaterki, odważnie wypowiada się na temat intrmności i przyjemności, którą możemy czerpać dzięki naszemu ciału. Pani Danuta porusza również temat edukacji seksualnej oraz prawa wyboru i samostanowienia w życiu kobiety.
Głównymi bohaterkami powieści są Maria i Gosia. W pewnym momencie życia ich losy się skrzyżują. I chociaż obie kobiety są całkowicie od siebie odmiennie, będą one dla siebie ogromnym wsparciem w trudnych chwilach. Zrodzi się między nimi przyjaźń, która pozwoli im pokonać chwilową złą passę i nieoczekiwane problemy.

Maria, to 46- letnia singielka. Całe swoje życie poświęciła pracy, którą kocha. Teatr, w którym pracuje jako inspicjentka, jest właściwie jej domem. Mieszka, a właściwie tylko śpi, w dużym domu rodziców, gdzie zamieszkuje także jej siostra z rodziną. Z powodu trudnych relacji pracownicy teatru z matką, stara się ona jak najmniej przebywać w rodzinnym gnieździe. Maria, mimo dojrzałego już wieku, nie była do tej pory w poważnej relacji z mężczyzną, nigdy też nie współżyła seksualnie, ale chciałaby to zmienić. Do jej pierwszego kontaktu fizycznego z mężczyzną dochodzi, kiedy w teatrze zostaje zatrudniony nowy reżyser, niezwykle charyzmatyczny Włoch. Dzięki intensywnej współpracy nad spektaklem ich relacja zawodowa przeobraziła się w bliższą znajomość. A jest to dopiero początek zmian w życiu Marii, to właściwie teraz wszystko w jej życiu obraca się o 180 stopni. Zachodzący przewrót przeraża ją, musi podjąć wiele ważnych decyzji oraz odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Gosia to szczęśliwa mężatka i matka dorosłej córki. Jest jak kolorowy ptak, ubiera się oryginalnie, jest żywiołowa i pełna pozytywnej energii. Zawodowo pracuje jako edukatorka seksualna, spełnia się pomagając kobietom w każdym wieku w problemach dotyczących intymności i cielesności. Podczas prelekcji, jaką prowadziła w jednej ze szkół średnich, młodzież przyjęła ją bardzo serdecznie. Zadawano jej wiele pytań, radzono się jej, widać było, że młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać na tematy dotyczące wchodzenia w dorosłe życie. Jednak matka jednej z uczennic otwarcie wyraziła swoje niezadowolenie ze spotkania z edukatorką seksualną przeprowadzonego w szkole. Konflikt między matką nastolatki, a edukatorką zaostrza się do tego stopnia, że sprawa trafia do sądu. W tym samym czasie Gosia musi się zmierzyć z ogromną falą hejtu, która zalewa ją ze wszystkich stron. A to jeszcze nie koniec ataków kierowanych w jej stronę...
Książka, moim zdaniem, niezwykle ważna. Pokazuje, jakie następstwa może mieć brak rozmów rodziców z dziećmi o sprawach intymnych. Autorka porusza też dużo miejsca trudnym relacjom rodzinnym, szczególnie relacjom matka – córka.
Ogromne brawa należą się Pani Danucie za odwagę i otwartość w poruszaniu tematów natury intymnej.
Polecam

Maria jest singielką w średnim wieku. Ma uporządkowane życie, które toczy się wokół pracy w teatrze i przyjaciół. Pewnego dnia, w teatrze pojawia się intrygujący reżyser, który porusza w Marii nieznane dla niej dotychczas odczucia. To z nim decyduje się na debiut sek3ualny, czego konsekwencją jest ciąża. W tej sytuacji życie Marii musi się zmienić…
Drugą bohaterką powieści jest Gosia, która pracuje jako edukatorka sek3ualna. Kobieta osiąga sukcesy, a praca daje jej niesamowitą satysfakcję. Jednak nie wszystkim podoba się jej zajęcie, z tego powodu Gosię czeka nieprzyjemny proces.
Niezmiernie cieszę się, że miałam możliwość przeczytania tej powieści. Chciałabym, żeby powstawało więcej takich historii, które burzą przestarzałe stereotypy. Szczególne te, dotyczące kobiet. Postawa Marii momentami mnie irytowała, ale wychowanie przez tak konserwatywną matkę tłumaczyło wiele jej decyzji. Spotkanie Gosi i Marii, było jak spotkanie dwóch różnych światów. Maria zaimponowała mi w tym momencie, otwierając się na to co oferowała jej Gosia. Takich osób jak ona powinno być zdecydowanie więcej, a ich głos powinien docierać do szerszego grona odbiorców.
Gorąco polecam tę pozycję, a ja sama zabieram się za nadrobienie pierwszej części 

Drugą bohaterką powieści...

W swoim gatunku naprawdę bardzo dobra!
Atuty "Marii"? Przede wszystkim główna bohaterka — bardzo dobrze nakreślona, prawdziwa. Z kolejnymi stronami stopniowo niknął fakt, że to tylko wykreowana postać, a nie rzeczywisty człowiek i gdy skończyłam książkę, pojawił się autentyczny smutek, że to już koniec towarzyszenia Marii. Nie spotkałam jeszcze w lit. obyczajowej takiej kobiety — mam wrażenie, że nie wpisuje się w kanon tego gatunku. Maria jest po prostu... normalna, wręcz przeciętna, chociaż gdyby zajrzeć w statystykę, to w jednej kwestii pewnie się wyróżnia. Losy kobiety autorka wplotła w wątek dot. edukacji seksualnej, samoświadomości, wychodzenia ze sztywnych społecznych ram i spełniania cudzych oczekiwań. Jest to więc na jednym poziomie opowieść o kobiecie w średnim wieku i jej życiowej rewolucji, a na drugim historia z morałem, która pokazuje jak wiele mamy jeszcze przed sobą nauki jako społeczeństwo. Bałam się, że z biegiem stron autorka skręci ku wyidealizowanej bajeczce, a zakończenie przyprawi mnie o zgrzytanie zębów z nadmiaru cukru. Nic z tych rzeczy. Z czystym sumieniem polecam Wam ten tytuł — także osobom nieco bardziej sceptycznym, jeśli chodzi o ten gatunek, które rzadko sięgają po obyczajówki :)

W swoim gatunku naprawdę bardzo dobra!

Danuta Awolusi - Maria musi wszystko zmienić
✨✨✨
Najnowsza powieść obyczajowa autorki Danuty Awolusi jest niczym emocjonalna petarda.
Robi wielki huk, który jest tak bardzo potrzebny w naszym społeczeństwie.
Nam Kobietom od zawsze wpaja się wstyd, co nam wolno, czego nie wypada. To My jesteśmy winne swojemu losowi, to My sprowokowałyśmy spojrzeniem, gestem, słowem. Jak mantrę wpaja się, że to My musimy się poświęcić dla rodziny, to My mamy zostawić wszytko dla Nich, to My mamy być posłuszne i ustępliwe.
A ja tylko chcę mieć swój wolny wybór jak każdy i nic nikomu do tego. Chcę żyć dla siebie.
Tak nie wiele, a jednak…
Przerażajace jest to, że często kobieta, kobiecie życzy źle, dobija, zamiast wspierać.
Historia przedstawiona przez autorkę jest wręcz autentyczna, każdy z nas może w bohaterach książki odnaleźć cząstkę siebie. Kto wie, może właśnie ktoś przeżywa to, co Maria, Gosia, czy Magdalena.
W tej książce czuć moc kobiet, która jest tak skutecznie i dobitnie tłamszona przez społeczeństwo. A zwłaszcza teraz i z przerażeniem patrzę w przyszłość.
Bardzo wartościowa powieść, polecam z całego serca. Historia, która jednemu pomoże inaczej spojrzeć na świat, a drugiemu da nadzieję, że są wśród nas ludzie, którzy nie podążają za utartymi schematami. Podobnie mocno polecam ,,Blisko coraz bliżej”. Warto przeczytać obie książki!

Danuta Awolusi - Maria musi wszystko zmienić
✨✨✨
Robi wielki huk, który jest tak bardzo potrzebny w naszym społeczeństwie.

• Przeczytane 2023
  • Współpraca z wydawnictwem
  • Papier
  • E-Booki

Dodaj cytat z książki Maria musi wszystko zmienić