Tajemnice psiego umysłu

Tłumaczenie: Anna Redlicka
Wydawnictwo: Galaktyka
How Dogs Think
978-83-7579-014-6
psi umysł, psy, pies, psychologia psa
flora i fauna

Większość wielbicieli psów traktuje swoich czworonożnych przyjaciółjak członków rodziny, a co za tym idzie, uważa, że psy czują, rozumieją i myślą, tak jak ludzie. Podobnie sądzi profesor psychologii Stanley Coren. Autor odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących słuchu, węchu, czucia, smaku, a także osobowości, świadomości i umiejętności psów. Opowiada o tym, przytaczając wiele ciekawych anegdot, przedstawia wyniki swoich badań, często mówi o zachowaniach swoich własnych podopiecznych.

tajgula | 2015-06-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Bardzo ciekawa książka, która dostarczyła mi masę istotnych informacji na temat psów, tego jak postrzegają świat, uczą się i wiele innych. Po lekturze lepiej rozumiem niektóre zachowania mojego czworonożnego pupila, a zdobytą wiedzę mam zamiar wykorzystać aby nawiązać z nim jeszcze lepszy kontakt. Godna polecenia książka dla wszystkich miłośników psów :)

hemulen | 2015-09-29
Przeczytana: grudzień 2014

Książka nasycona faktami i ciekawostkami na temat psów.

Bardzo wartościowa, ponieważ opisuje to, jak działa pies - jakie zmysły stanowią fundament jego jestestwa i jak bardzo różni się od nas.

Zaletą tej pracy jest uzmysłowienie, że pies - jak najbardziej rozumna istota - skonstruowany jest inaczej niż człowiek. S. Coren uświadamia, że zbyt często tłumaczymy psie zachowanie swoim językiem i wynika z tego wiele nieporozumień.

W pracach Corena cenię rzetelne, naukowe podejście. Jak przystało na Amerykanina w trudnej tematyce porusza się ze zręcznością baletnicy, pisząc w sposób ciekawy i przystępny. Zdecydowanie polecam.

MLB | 2014-02-28
Przeczytana: 2011 rok

Mapa emocjonalna psa. Osobowość. To wszystko Stanley Coren:)
Pomimo, że brak grantów na badania zwierzęcych umysłów, gdyż jest to "niepolityczne". Obowiązuje wszak paradygmat antropocentryczny i wyrosły na jego gruncie, mocno zakorzeniony szowinizm gatunkowy.
Wiedza na temat psów, ich zachowania i motywacji nimi kierujących, mechanizmów uczenia się, widzenia świata, odbioru bodźców, przebija się z trudem nawet do ludzi, którzy darzą psy sympatią i uznaniem, mają je w swoim otoczeniu i dbają o nie najlepiej, jak potrafią.
Jestem przekonana, za Stanleyem Corenem, że każdy pies posiada własną niepowtarzalną osobowość, będącą wynikiem odziedziczonej po przodkach puli genów i osobistych doświadczeń życiowych.
Panie Coren, dziękuję!

ANetka | 2010-10-27
Przeczytana: kwiecień 2009

Książka godna polecenia dla każdego kto chce zrozumieć zachowania i zwyczaje psów. Stanley Coren doskonale zna się na psychologii psa i w prosty i przejrzysty sposób, podając konkretne z życia wzięte przykłady, wyjaśnia tajniki psich zachowań. Myślę, że dzięki tej lekturze każdy laik zrozumie dlaczego jego pies zachowuje się w taki a nie inny sposób. Gorąco polecam!

Dobra, dogłębnie opisująca i podająca prawie na talerzu psa psychikę i instynkty książka. Pozwala zrozumieć zachowanie psa. Szczególnie wskazana dla tych, którzy maja male doświadczenie z tymi zwierzętami a marzy im się większy i bardziej dominujący psiak.

Chihiro | 2013-12-04
Przeczytana: wrzesień 2012

Idealna książka dla każdego, kto pragnie dowiedzieć się co nieco o zachowaniu czworonogów. Stanley Coren pisząc książkę opisuje również wiele sytuacji z życia jego psów, dzięki czemu książka również staje się ciekawsza.

Raisa | 2016-03-04
Na półkach: Kynologia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2016

Dosłownie kilka minut temu skończyłam lekturę tego tytułu. Odłożyłam go na półkę i natychmiast zostałam zalana przez poczucie, że żadne, nawet najstaranniej dobrane słowa, nie będą w stanie oddać tego, jak wiele autor zrobił dla psów i ich opiekunów publikując tę książkę.

Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z książek, która uświadamia, uczy i rozszerza horyzonty myślowe. Stanley Coren prowadzi nas za rękę przez prawdziwie psi świat ukazując nam, czym dla psa są jego zmysły, odkrywając tajemnice jego umysłowości, ucząc nas w jaki sposób działają psie procesy poznawcze, czym dla psa jest ból i dlaczego tak często mamy problemy z jego dostrzeżeniem, a także przedstawia nam szkice psiej osobowości i otwiera oczy na całkiem nową perspektywę. Perspektywę postrzegania psa, jako istoty myślącej, świadomej i targanej przez emocje, które sami dobrze znamy, a przy tym robi to tak zręcznie, że nawet największym sceptykom ciężko będzie zarzucić autorowi, że wpadł w pułapkę...

aronia | 2015-09-19

Podobnie jak "Jak rozmawiać z psem" ciekawa i pouczająca, bardzo przydatna dla poczatkujących i nie tylko właścicieli czworonogów.

Dunya | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Chociaż tajemnice psiego umysłu nadal pozostają dla ludzi niezgłębione to całkiem dobra książka ;)

vivarto | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Dla każdego człowieka kochającego swojego psa miłością bezwarunkową - pozycja obowiązkowa.