Tajemnice psiego umysłu

2008-01-01
2008-01-01
978-83-7579-014-6
Anna Redlicka
psi umysł psy pies psychologia psa

Świetna książka o psach. Doskonała dla każdego psiarza -bo pokazuje świat psa, i jego umysł, bardzo wszechstronnie trójwymiarowo, a jednocześnie lekko i ciekawie.

Autor stara się pokazać jak widzi świat pies, to znaczy jak go czuje nosem, widzi oczami i słyszy uszami, jak postrzega ludzi i kontakty z ludźmi, jak się zmienia gdy dorasta i gdy się starzeje.
I co my, jako właściciele psów, możemy zrobić żeby nasze wspólne życie było jak najbardziej fascynujące i dla nas i dla naszych psów.

I co my, jako...

Informacje w książce - w większości - wciąż aktualne. Osoby posiadające psa i ciekawe niektórych jego zachowań, mogą znaleźć tutaj sporo odpowiedzi. Również hodowcy psów mogą znaleźć tutaj sporo informacji.

Świetna książka kompleksowo traktująca o psach. Bardzo przystępnie opisana fizjologia psów i to w jaki sposób odbierają świat. Nie wszystkie zawarte informacje będą przydatne dla typowego właściciela czworonoga, który po prostu chce zdobyć trochę więcej wiedzy o swym najlepszym przyjacielu. Część informacji przyda się bardziej hodowcom, weterynarzom lub osobom zajmującym się psami w sposób zawodowy. Traktowałbym to jednak jako plus. Lepiej mieć za dużo informacji i skupić się tylko na tych, które nas interesują, niż mieć ich za mało.

Pozycja ma już swoje lata i to widać. Od czasu jej napisania pojawiło się mnóstwo nowych badań poświęconych psom. Dziś wiemy już choćby, że to co autor opisuje jako sygnały uległości powinno być raczej nazwane sygnałami uspokajającymi i są używane przez psy w wielu sytuacjach.

Nie zmienia to faktu, że książkę czyta się dość lekko i jest to świetna pozycja dla właścicieli psów i nie tylko.

Według mnie to obowiązkowa pozycja na półce każdego właściciela psa. Pozwala nam odpowiedzieć na pytanie cóż to za stworzenie jest ten pies :) Począwszy od jego fizjologii po świadomość.
Minus to mnóstwo odwołań do nazwisk, badań przeprowadzonych na takim i takim uniwersytecie co wprowadza zamęt.

Ogólnie całkiem dobra pozycja. Niestety nie uniknął autor paru "naciągnięć" chyba najbardziej zaskakujące, bo infantylne to dotyczące "jasnowidzki", która określa miejsce przebywania zagubionego psa "łącząc" się z psem telepatycznie i określając to co "widzi" pies - takiej szarlatanerii i naciągania nawet nie przystoi przytaczać naukowcowi bardziej obszernie niż jako żart. Przecież kilka rozdziałów wcześniej bardzo naukowo, rzetelnie i zgodnie z rzeczywistym stanem wiedzy autor wykazał jak zupełnie inaczej odbiera (postrzega) świat pies więc nawet gdyby ta "dobra wróżka" łączyła się telepatycznie z psem nie wiedziałaby co pies jej przekazuje, no bo co by jej przekazywał? Zapach kundelka, myszki i jeża, zdenerwowanego dobermana i pudla który ma zaparcie... proszę bardzo teraz namierzyć to miejsce - dla pani wróżki jest już szach i mat, chociaż nie zmienia to faktu, że jeśli już istnieje rodzaj percepcji pozazmysłowej to bardziej psy będą jej doświadczać niż ludzie (ale to inne zagadnienia i mogłyby być inne badania). Zabrakło mi także jasnego i negatywnego stosunku do chowu wsobnego, co gorsze bardziej wyczułem pewnego rodzaju przyjazne przyzwolenie - trzeba powiedzieć to jasno chów wsobny czyli krzyżowanie zwierząt bardzo blisko spokrewnionych to jest zbrodnia, najwyższy poziom braku hamulców etycznych, jeśli ludzie mają ochotę na takie eksperymenty niech robią je na sobie a nie znęcają się nad zwierzętami tylko dlatego, że nie grozi im za to kara.
Poza tymi uwagami całkiem przyzwoita książka, dużo ciekawych informacji o uczeniu i procesie przyswajania wiedzy, socjalizacji a nawet liczeniu czy określaniu mniej i więcej, także komunikacji z psem.
Pamiętać też należy, że nauka idzie do przodu, nasz stan wiedzy się powiększa i nadrabiamy, to czego nie nauczyliśmy się o psach przez te 14000 lat bycia razem (psy zdaje się, że cały czas uczyły się człowieka),my jak na razie cały czas przesuwamy linię odgraniczającą zwierzęcość od człowieczeństwa, oczywiście w kierunku człowieczeństwa - ustępujemy ciągle pola i niewątpliwie jest to jedna z tych pozycji, która daje do myślenia. Ja osobiście wolę przecenić intelekt mojego psa i psów w ogóle niż później się wstydzić, że byłem tak zadufany w sobie, że nie byłem w stanie docenić.

Świetna książka pozwalająca zrozumieć jak psy postrzegają świat

Świetna książka pozwalająca zrozumieć jak psy postrzegają świat

Przez wieki odmawiano zwierzętom inteligencji, ale może to nie problem psiej inteligencji tylko braku wiarygodnego miernika ją mierzącego. Stanley Coren zadał sobie trud by badać psi umysł bez ludzkich uprzedzeń. Odpowiednio skonstruowane badanie i voila okazuje się że pies potrafi wiele (co i bez badań wiedzą ich opiekunowie).

Książka zawiera wiele cennych informacji na temat czworonogów. Jednak jak dla mnie, jest tu trochę za dużo nazwisk, danych, badań, tak że czasem w trakcie czytania nie sposób wszystkiego ogarnąć. Aczkolwiek nie sposób zaprzeczyć, że jest to bogate źródło wiedzy dla posiadaczy psów.

Bomba informacji o zwięzłej i przystępnej konstrukcji. Niestety nie sposób wszystkiego zapamiętać, czytając sobie w łóżku czy autobusie. W głowie pozostaje jednak ogólne poczucie zrozumienia dla psiego umysłu i wyraźny szkic podejścia, jakiego należy nabrać w kontaktach ze swoim futrzastym członkiem rodziny.

• Psy
  • Kynologia
  • Zwierzęta
  • Pies

Dodaj cytat z książki Tajemnice psiego umysłu