Jak rozmawiać z psem

Okładka książki Jak rozmawiać z psem Stanley Coren
Okładka książki Jak rozmawiać z psem
Stanley Coren Wydawnictwo: Galaktyka flora i fauna
2004-01-01
Anna Redlicka
pies

Okładka książki Zrozumieć zwierzęta Temple Grandin, Catherine Johnson
Zrozumieć zwie... Temple Grandin, Cat...
Okładka książki Ptaki. Przewodnik Collinsa Killian Mullarney, Lars Svensson, Dan Zetterström
Ptaki. Przewod... Killian Mullarney, ...
Okładka książki Zaklinacz psów Cesar Millan, Melissa Jo Peltier
Zaklinacz psów Cesar Millan, Melis...

Przyjemna i lekka w odbiorze książka. Bardzo dużo wyjaśnień odnośnie różnych zachowań psów i ich realcji na różne czynniki. Książka zdecydowanie pozwala lepiej zrozumieć tok rozumowania i myślenia psa, dzięki czemu wiemy co pies tak naprawdę próbuje przekazać albo zakomunikować. Naturalnie po przeczytaniu książki nie będzie nikt biegle mówił "psim" ale myślę, że dobra podstawa do dalszego zgłębiania tematu :)

Bardzo dobra ksiazka profesora psychologii. Wyjasnia obrazowo zachowanie nie tylko psow, ale tez innych zwierzat. I ludzi.
Na pewno bede miec teraz wiecej zrozumienia dla czworonogow. Warta uwagi.

Na pewno bede miec teraz wiecej zrozumienia dla czworonogow. Warta uwagi.

Druga książka Stanleya Corena jaką przeczytałem ale znacznie gorsza niż "Tajemnice psiego umysłu" (może dlatego, że starsza),ponieważ obydwie pozycje nie pierwsze w ogóle o psach jakie przeczytałem ale zapewne ostatnie tego autora po jakie sięgnąłem. Wiedza idzie do przodu, poszerzamy wiedzę o psach, więc pozycja jest już dość archaiczna w szczególności przewijające się notorycznie odniesienia do teorii dominacji, która przez naukę już dawno została obalona a nawet jej ostatni orędownik John Fisher przed śmiercią wycofał się z niej przyznając, że był w błędzie. Tutaj ta szkodliwa i zdawałoby się z kretesem wyrzucona do lamusa teoria przeżywa jakiś renesans, więc warto zwrócić uwagę, że pies to nie wilk (różni je od wspólnego przodka, co najmniej 12 tys. lat ewolucji w różnych kierunkach),także pies żyjący z ludźmi pod jednym dachem różni się w zachowaniu od zdziczałych psów żyjących w sforach, takich najwięcej znalazłoby się w Indiach więc z punktu widzenia praktycznego zasady według, których budują swoją społeczność nawet psy ale dziko żyjące, mają się nijak do tych z którymi mamy do czynienia. Kolejna jeszcze ważniejsza sprawa pies wie, że człowiek to nie jest łysy, bezogonowy, pocący się pies - psy doskonale wiedzą, że jesteśmy różnymi gatunkami więc i zachowania psów żyjących z ludźmi, są inne zwłaszcza w stosunku do człowieka ale także do innych zwierząt. Mając to na uwadze (archaiczna teoria dominacji, wilcza wataha itd.) cała próba rozkodowania systemu komunikacyjnego w większości okazuje się zupełnie niedokładna i obarczona dużym błędem. Dużo niekonsekwencji w wysuwanych tezach, natomiast jeżeli jest jakaś teza niezweryfikowana naukowo a autor ma jakiś swój pogląd to stara się ją ośmieszyć przytaczając skrajnie infantylne przykłady, nie jest to ani uczciwe, ani naukowe podejście (w poprzedniej książce były takie same nadinterpretacje). Ogólnie jestem zniesmaczony i uważam, że strata czasu - są nowsze pozycje i autorzy, którzy podchodzą do nauki z odpowiednią pokorą, jeśli tezy nie da się obalić lub potwierdzić nie starają się jej ośmieszyć za wszelką cenę.

Polecam. Interesujący poradnik dla osób, które chcą zrozumieć czworonoga
i nawiązać gruba nić porozumienia z psem.

Polecam. Interesujący poradnik dla osób, które chcą zrozumieć czworonoga
i nawiązać gruba nić porozumienia z psem.

Jak rozmawiać z psem? Podpowiem ludzka mowa jest przereklamowana. Może nie porozmawiamy też z psem zapachami (choć pies wywącha nasze emocje),ale mowa ciała, warto spróbować, nawet jeśli do końca się nie uda, to może więcej zrozumiemy z komunikatów które wysyła nam pies.

Bardzo ciekawa książka, dająca wiele cennych informacji dla aktualnych i przyszłych właścicieli psów.

Z czystym sercem mogę polecić tę książkę dla każdego obecnego lub przyszłego właściciela - kompendium wiedzy o psich zachowaniach, porozumiewaniu się z nimi, a w dodatku napisane bardzo lekko, zrozumiale, nierzadko z poczuciem humoru. Tego mi było trzeba przy szczeniaku w domu, jestem mądrzejsza o wiele cennych wskazówek jak postępować z moją suczką, byśmy obie dobrze się rozumiały.

Jak pokazuje Stanley Coren, najwięcej problemów behawioralnych wynika z niezrozumienia psiej mowy ciała. Książka zawiera ogrom informacji dotyczących komunikacji psów. Zawarte w niej przykłady, dokładne objaśnienia oraz ilustracje pozwalają wykorzystać wiedzę w praktyce. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania, pozwalająca inaczej spójrzeć na psy. Znacznie dokładniejsza niż popularne "Sygnały uspokajające" Truid Rugas. Polecam każdemu, kto chce nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez psa. Przeszkadzały mi niektóre wstawki autora, które były wyrwane z kontekstu lub nie poparte dowodami. Mimo to książkę uważam, za dobrą lekturę.

Wy nie wiecie, a ja wiem. Jak rozmaiwać trzeba z psem. Obowiązkowa pozycja dla każdego kto kocha psy.

Zapraszam na krótką wideo recenzję:

Zapraszam na krótką wideo recenzję: