Oczami psa

Tłumaczenie: Magdalena Bugajska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Inside of a Dog. What Dogs See, Smell, and Know
psy, wychowanie
flora i fauna
Sara

O czym myślą psy? Jak postrzegają świat i to dziwne zwierzę – człowieka? Jak to jest czuć zapach ludzkiego smutku i mijającego czasu? Dlaczego nie da się nie pobiec za rowerzystą? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce dr Alexandra Horowitz. Autorka omija pułapkę antropomorfizacji, nie próbuje uczłowieczać psa na siłę, bada umysł zwierzęcia, które samo nie może o sobie niczego powiedzieć. Książka zawiera opisy najnowszych badań wskazujących na niezwykłe umiejętności czworonogów m.in. wyczuwania ludzkich nastrojów i wykrywania chorób, zanim zrobi to człowiek.

Zuba | 2016-12-03
Przeczytana: 30 listopada 2016

Od niedawna jestem "właścicielką" (bo kto tu kogo posiada, o ile w ogóle o posiadaniu może być mowa?) psa, pierwszy raz w życiu, staram się więc dowiedzieć o tych stworzeniach jak najwięcej. Fascynuje mnie jego ciało, zachowanie, nawyki trochę jakby przedstawiciel innej cywilizacji trafił do mnie do domu i chciał mi coś powiedzieć.
Ups, popełniłam już pierwszy błąd, na jaki zwraca uwagę autorka książki - antropomorfizujemy psy patrząc i oceniając je z ludzkiej perspektywy. Alexandra Horowitz stara się pokazać nam ten gatunek zwierząt w oparciu o badania naukowe, a nie same obserwacje zakochanych właścicieli psów.

Uważam odniesienia do badań naukowych za główną zaletę tej książki i jej najciekawszą część. Wyobraźcie sobie trudność ze stworzeniem wiarygodnego testu jakiejkolwiek cechy psa? Skąd wiadomo co oznacza jakie zachowanie? I na ile można uzyskane rezultaty uogólniać na cały gatunek? Przecież badane zwierzęta stanowiły ułamki populacji, statystycznie bez znaczenia. Mimo to...

Lillianna | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

"Oczami psa" to niezwykle interesująca książka na temat postrzegania świata przez psy. Rozwiewa wiele wątpliwości, pomaga zrozumieć wiele psich zachowań, umożliwia poznanie nowych informacji na temat codziennego życia czworonogów.

Alexandra Horowitz przytacza liczne badania naukowe oraz własne obserwacje na temat zachowania psa podczas konkretnych sytuacji. To na ich podstawie zostały wyciągnięte wnioski, które pozwalają poznać psi świat. Autorka zaznacza jednak, że wnioski dotyczą tylko i wyłącznie przebadanych osobników, a więc odnoszą się właśnie do nich a nie do wszystkich psów. Każdy pies jest indywidualnością, dlatego zachowanie jednego psa czy nawet kilku psów nie jest wcale normą dla całego gatunku. Autorka podczas całej książki wspomina o psich indywidualnościach.

Książka dzieli się na wiele rozdziałów. Informacje zostały przedstawione, można powiedzieć, w pigułce. Znaleźć tutaj można informacje na temat wilków i psów oraz rzeczach, które nie tylko łączą te podgatunki,...

Hennah | 2013-09-26

Ta książka wpadła mi w ręce całkiem przypadkowo, zaciekawiła mnie najpierw okładka. Bardzo ładne zdjęcie, pięknego psiaka. Na pierwszy rzut oka, widzimy dwa śliczne ślepka psa, które strasznie zachęcają i bardzo pasują do tytułu "Oczami psa". Na tylnej części okładki, widzimy tył głowy psiaka. Książka nie jest gruba, ale do chudych też nie należy, jest taka o, pośrednia. Gdy ją otworzymy, możemy się zagłębić w świat widziany oczyma naszych czworonogów.

Książka napisana jest bardzo przyjemnie, z tzw. jajem. Czytając ją mamy wrażenie że czytamy czysty poradnik (co mnie trochę boli i odbiera jedną z gwiazdek) kolejną z gwiazdek odebrałam, ponieważ w niektórych fragmentach jest strasznie nie zrozumiała, nie wiem może tylko mnie się wydaje że pani Horowitz, opiera się głownie na obserwacji badaczy, a swoją opinię tylko opiera o ich założenia. Kolejną ostatnią gwiazdkę odebrałam, za to że nie znalazłam w niej konkretnych porad jak odpowiednio spojrzeć owemu psu w oczy, by zrozumieć jego...

Natalia | 2014-12-22

ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA!

Książka jest przeznaczona dla zaawansowanych ale chociaż trudna, bardzo wiele uczy. Są w niej zawarte przeżycia psa bohaterki od najmłodszych lat aż do śmierci ukochanego pupila. Autorka wzruszyła mnie wiele razy, ale gdy przeczytałam ostatnie zdania książki płakałam przez kilka dni. Dopiero w tedy dostrzegłam że pies nie jest psem, jest człowiekiem który mimo wszystko kocha najbardziej na świecie i pójdzie za nami w przepaść.

Cudownie było by gdyby autorka zawarła w swojej książce trochę zdjęć lub rysunków bo niektóre rzeczy ciężko mi było zrozumieć. Dałam jednak radę mimo wielu ciężkich słów których nie mogłam zrozumieć ale książkę czytałam trzy razy :P

Właściwie to tą lekturę schwytałam w biegu - wpadłam tylko do księgarni, pobiegłam na dział z książkami o zwierzętach i wzięłam pierwszą z brzegu, tak by mieć co czytać w pociągu. Ale cieszę się bo ta książka nauczyła mnie naprawdę wiele.

ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA - to właśnie dzięki niej wreszcie...

Zetsumei | 2012-01-07
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Genialne! Pies z zupełnie innej perspektywy, mojej perspektywy. Bez tworzenia z człowiekiem hierarchii, praktycznie bez porównywania naszego domowego czworonoga do wilka, którym nie jest. W końcu dokładnie wiem jak pies widzi, słyszy, czuje. Dla każdego właściciela tego wspaniałego stworzenia, powinna to być lektura obowiązkowa. Zupełnie odmienny styl widzenia psa, niż u Millana i chyba za to cenię ją sobie najbardziej. To dzięki tej książce można tak naprawdę pojąć, a może przede wszystkim zobaczyć, to, o czym się wcześniej nie miało zielonego pojęcia (jeśli nasz kontakt z psem ograniczał się do 10-15 minutowych spacerów na skwerek). Moje osobiste spojrzenie na psa nie zmieniło się znacznie, ale dla osób uważających, że Cesar Millan zna się na tych stworzeniach, rzuca nowe światło na te fascynujące istoty.

Patrycja | 2015-08-20
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Muszę przyznać, że ta książka znacząco wpłynęła na postrzeganie mojego zwierzaka! Spojrzenie na zachowanie psa oraz czynniki je powodujące w rzetelny, naukowy sposób (na końcu książki wymienione jest wiele źródeł!). Przy czym, książka lekka do czytania i przystępna dla każdego. Zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, miła odmiana od innych książek o psiej tematyce (w większości "fakty" w nich są subiektywnymi odczuciami autora, w "Oczami psa" autorka także wyjawia swoje opinie lecz zawsze to zastrzega!). Mocne 8/10 :)

liaguszka | 2016-08-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Dość długo szukałam tej pozycji w bibliotekach, ale niestety troszkę mnie rozczarowała.

Sahara9 | 2011-04-23
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Wielki plus za podejście do psa jako do osoby,nie przedmiotu.

Jula | 2011-05-23
Przeczytana: 21 maja 2011

Bardzo pożyteczna książka, napisana przez osobę o zacięciu naukowym, zajmującą się psychologią ludzi i psim behawioryzmem. Książka ta, którą czyta się jak zbiór ciekawych opowiadań, powinna byc obowiązkową lekturą dla towarzyszy / właścicieli psów, obecnych, byłych i przyszłych, bo na pewno przyczyni się do zrozumienia psa, pomoże dobrze go wychować i może być pomocna w rozwiazywaniu problemów wychowawczych.

Monika Nowak | 2012-02-04

Najlepsza książka o postrzeganiu świata przez psy, jaką czytałam.