Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak?

Tłumaczenie: Agata Bielik-Robson
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
The new peronality self-portrait : why you think, work, love, and act the way you do
978-83-89763-65-6
psychologia, portret, osobowość
Cathhhy

Jest to jedna z najwartościowszych i najbardziej pomocnych książek psychologicznych, pozwalająca na sporządzenie własnego psychologicznego autoportretu, uchwycenie unikalnego profilu swoich cech, skłonności i nawyków. Osoba, która zgłębi zawarte w niej wiadomości i samodzielnie lub z pomocą specjalisty podejmie dostosowany do siebie program treningu, osiągnie sukces w miłości i w pracy, a jeśli ma problemy, znajdzie klucz do ich rozwiązania. Tym kluczem jest zrozumienie własnego charakteru i schematów myślenia, a także uczuć i postępowania innych ludzi, co umożliwi twórcze dostosowanie się do nich z uwzględnieniem stylu swojej osobowości.

Agnieszka | 2012-04-25
Przeczytana: marzec 2012

Dzieki jedynej tu opinii, ktora dodala Ania (DZIEKUJE Aniu!) skusilam sie,aby kupic te ksiazke. Musze przyznac,ze test jest rewelacyjny! Dla kogos, kto interesuje sie psychologia to unikalna wiedza! Zreszta nie tylko. POLECAM w 100% wszystkim bez wyjatku!!!

Serendipity | 2015-02-21

Kiedy trafiłam na tą książkę zastanawiałam się, czy warto ją kupić. Obawiałam się, że może to być poradnik w amerykańskim stylu, czyli "przypadek Staśka, przypadek Cześka, przypadek Mietka" ;) W książce są umieszczone historyjki z życia wzięte, ale są one wplecione w treść i trafnie użyte, aby przybliżyć czytelnikowi charakterystykę typów osobowości.

Drugą rzeczą, która budziła moje wątpliwości, był test ,za pomocą którego tworzy się swój psychologiczny autoportret. Pomyślałam o szklanej kuli, talii kart, fusach na dnie mojego kubka oraz testach z gazet dla Pań :) Okazało się, że test jest znacznie bardziej rzetelny niż sądziłam. Jest oparty na klasyfikacji DSM IV, czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Na jej podstawie wyróżniono czternaście typów osobowości. Dobry test psychologiczny to taki, którego wynik Cię zaskoczy, który ukazuje takie cechy osobowości, które chce się zamieść pod dywan (wrzucić do nieświadomości).

W książce podoba mi się również to, że wynik testu nie...

Besia | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Obszerna książka o znamionach popularno-naukowych, z rzetelnym, bardzo ciekawym testem. Byłam zaskoczona trafnością wyniku, zrozumiałam lepiej samą siebie, jak też moich najbliższych.
I co bardzo cenne - książka pokazuje zagrożenia, jakie niesie w sobie posiadanie dominacji konkretnej cechy, jak też autorzy podają zestawy ćwiczeń pomagających w pracy nad sobą.
Myślę, że będę często wracać do tej publikacji.

Klasyfikacja typów osobowości wg autorów:
Typ sumienny ("Perfekcjonista")
Typ pewny siebie ("Gwiazda")
Typ oddany ("Wierna żona")
Typ dramatyczny ("Primadonna")
Typ czujny ("Tropiciel")
Typ wrażliwy ("Domator")
Typ wygodny ("Kalifornijczyk")
Typ awanturniczy ("Poszukiwacz przygód")
Typ nie-zwyczajny ("Oryginał)
Typ samotniczy ("Pustelnik")
Typ zmienny emocjonalnie ("Ogień i lód")
Typ ofiarny ("Altruista")
Typ władczy ("Przywódca stada")
Typ poważny...

Lillianna | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Książka pozwoli nam lepiej zrozumieć własną osobowość a więc samego siebie. Na początku mamy do rozwiązania test, dzięki któremu otrzymamy wykres naszej osobowości.

Prezentowane w książce typy osobowości są świetnie przedstawione z każdej strony. Możemy zobaczyć jak dana osobowość zachowuje się na co dzień, w pracy, w domu, wobec swoich współpracowników, podwładnych czy wobec swojej rodziny. Dominujące u mnie typy osobowości zgodziły się z tym, co napisane jest w książce. Dzięki czemu czytało się ją bardzo dobrze. Momentami na mojej twarzy pojawiał się uśmiech gdy czytałam o czymś, co sama przed sobą niejednokrotnie chciałam zakamuflować.

Oprócz sprawdzenia swoich dominujących typów osobowości możemy również przeczytać o tych, które nas nie dotyczą ale dotyczą bliskich nam osób. Dzięki dokładnemu scharakteryzowaniu poszczególnych typów osobowości łatwo jest nam podpiąć kogoś pod dany typ.

Plusem jest to, że książka zawiera porady dotyczące każdego typu osobowości. Pod każdym ...

Katarzyna | 2015-03-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2015

Interesuję się psychologią (jednak z pozycji typowego Janusza Kowalskiego, który z ciekawością zajrzy do jakiegoś poradnika, ale nie ma szerszej wiedzy z tej dziedziny). Po tę pozycję sięgnęłam, gdy kręciłam się z nudów po bibliotece. W domu wykonałam rzetelnie przygotowany test psychologiczny i muszę przyznać, że wynik był dla mnie nieco zaskakujący, ale odpowiadający temu jak siebie postrzegam (choć niektóre rzeczy wyszły na jaw dopiero w trakcie czytania charakterystyk osobowości). Na początku byłam zawiedziona, że nie wyszedł mi jeden super-dominujący typ, dzięki któremu przeczytałabym w opisie "jak żyć", ale po przeczytaniu i przeanalizowaniu wszystkich typów, myślę że to w jakim stopniu do nich się "zakwalifikowałam" odpowiada mniej więcej procentowi cech, które są dla nich charakterystyczne i które jestem w stanie sobie przypisać.

Interesująca pozycja, dla każdego kto interesuje się psychologią i lubi się zagłębiać w tego typu zagadnienia.

Klątwa | 2015-02-06

Rzeczywiście- wynik testu była dla mnie zaskoczeniem, nigdy bym nie celowała w tą stronę. Mam dwie główne składowe osobowości i dużo pkt. z pozostałych, więc obraz nie jest klarowny dla mojego przypadku. Osoba której pożyczyłam książkę uzyskała w przybliżeniu 90% zgodn0ości z jednym z wymienionych typów i w tym przypadku, muszę przyznać, opis jest bardzo dopasowany. Język książki jest odpowiedni dla przeciętnego odbiorcy, bez metafor, proste wyjaśnienia. Krótka i zwięzła. Dobrze przeczytać o sobie i podać dalej.

natalia | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Przeczytałam jak na razie sześć typów osobowości(te, w których uzyskałam wyższy wynik) oraz cały wstęp. Wiele się dowiedziałam, o sobie samej i nie tylko. Książka jest z całą pewnością godna uwagi, pomaga zrozumieć postępowania innych, często wynikające właśnie z charakteru danej osoby, a nie ze złośliwości bądź niechęci, jak czasem nam się wydaje. Z pewnością wrócę do niej, polecę najbliższym wykonanie testu i zmierzenie się ze swym własnym, często podświadomym i głęboko ukrytym "ja".

Ania | 2011-08-11

przeczyłam charaktyrystykę wszystkich typów, potem zrobiłam sobie test. nie domyśliłam sie tego, który u mnie dominował.

bardzo dobra książka, z szerokim opisem zalet, wad i sposobami radzenie sobie dla wszystkich osobowości. polecam.

Terpentulla | 2015-05-25
Przeczytana: 20 maja 2015

Nie jest to może produkcja super naukowa, akademicka, taka, gdzie nie rozumiesz co trzeciego słowa, taka jest mądra ale... właśnie w tym tkwi sedno tej książki. Tłumaczy ona prostym językiem zawiłe kwestie ludzkiej osobowości. Prosty i przystępny (ale nie banalny i maksymalnie uproszczony) test pozwala pokazać, jak bardzo jest ona złożona i odsyła do podstawowych informacji o jej składowych.

Genialnie autor pokazał, gdzie leży ogólnie pojęta norma i jak przechodzi ona w zaburzenie. Książka świetnie sprawdzi się zarówno dla osób tylko zainteresowanych tematyką psychologii, jak również dla studentów, którzy woleliby najpierw przeczytać coś napisanego "po ludzku", jako podstawę, a potem pogłębić te wiedzę bardziej zaawansowanymi książkami.

Test raczej nie nadaje się do pisania profesjonalnych opinii i nadal MMPI pozostaje bardziej niezawodne, ale jest wystarczający do pierwszego samopoznania.

Książka jest wybitna, jednak uproszczenie (które jednocześnie jest zaletą) odbierze jej u...

pralka55 | 2015-03-27
Przeczytana: luty 2015

świetna książka!
Po rozwiązaniu testu i przeczytaniu typu osobowości, który u mnie dominuje byłam naprawdę zaskoczona jak trafnie opisuje mój charakter i moje zachowanie.

Każdy z typów osobowości zawiera rady: "Jak postępować z osobą WRAŻLIWĄ/SUMIENNĄ" itp dzięki czemu mogłam lepiej zrozumieć zachowanie moich znajomych(którzy również rozwiązali test).

Wystarczy szczerze odpowiedzieć na pytania, a dowiemy się o sobie więcej niż się spodziewaliśmy sięgając po te książkę... :-)