Starożytność odległa i bliska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historia
DagonX

Obecnie otrzymaliśmy książkę odmienną. "Starożytność odległa i bliska" jest bowiem - na pierwszy rzut oka - zbiorem dłuższych i krótszych rozdziałów traktujących o najróżniejszych żywotnych do dziś sprawach antycznych - z kalendarzem, snami, łaciną, filozofią, fantazją historyczną na temat Romulusa Augustulusa, a także bardzo jasno i ostro wyłożonymi poglądami na historię, powieść historyczną i nasze, współcześnie migające życie. Kunszt kompozycyjny autora, też mający tu wyraźnie antyczne proweniencje - pozwolił na uniknięcie chaosu. Tematy przechodzą jeden w drugi płynnie, robią wrażenie swobodnej pogawędki, czasem przerwanej żartem, częściej niezbyt wesołą refleksją.

źródło opisu: Poznańskie, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

fulmir | 2018-02-23
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2018

Bardzo przyjemna lektura dotycząca czasów antycznych. Przeczytanie tej książeczki nie zajęło mi dużo czasu a i można dowiedzieć się z niej sporo. Pan Krawczuk pisze choćby o naszym kalendarzu, który pochodzi od starożytnych Rzymian. Dlaczego rok zaczyna się akurat 1 stycznia? Zadecydował o tym właściwie przypadek. Wcześniej za początek roku uważano marzec. A więc porę ociepleń i budzenia się przyrody do życia. Z początkiem roku mianowano też dwóch nowych konsulów. Ponieważ Rzymianie chcieli nieco przyspieszyć ich nominację, przesunięto początek roku na styczeń. Dalej mamy o pochodzeniu nazw miesięcy. Np. marzec czyli łaciński Martius pochodzi od rzymskiego boga wojny Marsa. Polskie miesiące częściowo przejęły te nazwy ale nie wszystkie. Niektóre nazwy naszych miesięcy pochodzą od bardziej przyziemnych powodów jak np. sierpień od sierpa, który kojarzy się z czasem żniw, grudzień od tego, wtedy że ziemia grudzieje itp.
Dalej mamy trochę o Sokratesie, o tym jak doskonale potrafił...

Sybora | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Książka jest zbiorem przemyśleń autora na temat znaczenia antyku we współczesnej rzeczywistości. Dowodzi on, że starożytność nie minęła, nie odeszła na dobre w niepamięć, a nadal jest żywa i funkcjonuje w wielu aspektach dzisiejszych czasów. Ponadto zwraca on uwagę na ponadczasowość niektórych myśli, teorii antycznych mędrców. Sądzę, że próba uzasadnienia powyższych tez jest nad wyraz udana. Bardzo przypadł mi do gustu styl pisania Krawczuka, jego sposób wywodu, świadczący o ogromnej inteligencji. Myślę, że warto spojrzeć na starożytnych oczami tego autora.

Elevander | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Ta mała książeczka zawiera kilka luźnych myśli Autora na temat świata starożytnego i współczesności oraz relacji między nimi. Poszczególne króciutkie rozdzialiki dotyczą spraw bardzo od siebie odległych. Czytelnik może więc poczytać o pierwszej gimnazjalnej lekcji łaciny prof. Krawczuka, o przekładzie Platona, o wartości Homera czy o starożytnym senniku Artemidora. Wszystko napisane ładnym i przystępnym językiem. Są to jednak tematy w dużej mierze już przez Autora poruszane (Artemidorowi poświęcił on na przykład osobną książkę). Ciekawe może być porównanie opinii Krawczuka i Zielińskiego ("Po co Homer?") na temat przydatności antyku dla współczesności. Ogólnie rzecz biorąc jest to jednak lektura specyficzna, myślę że w skali książek tego Autora znaleźć można lepsze.

Tomasz Babnis

Calard5 | 2018-02-06