Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu

Okładka książki Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu Lidia Winniczuk
Okładka książki Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu
Lidia Winniczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Naukowe PWN
2006-01-01
1985-01-01

Książka raczej nie "do poduszki" ( no chyba, że ktoś akurat śpi "w nogach" i tam coś znalazł sobie pod głowę),ale od czasu do czasu można natknąć się na treści, które "dają po oczach" swoja współczesnością...a ktoś chce aby historia była nauczycielką życia.

Na przykład wątek współczesnych problemów demograficznych w jednej z cywilizacji. Chodzi o świat zachodni.

„Około roku 300 p.n.e. według wiadomości przekazanej przez historyka Polibiusza, Grecy decydowali się wychowywać jedno, a najwyżej dwoje dzieci. Polibiusz ostro występuje przeciwko ograniczeniu urodzin i widzi wielkie niebezpieczeństwo w wyludnieniu kraju:

„W całej Helladzie Grecy decydowali się wychowywać jedno lub dwoje dzieci… w naszych czasach nastała powszechna bezdzietność i w ogóle miasta brak ludzi, przez co miasta opustoszały i nastąpił niedostatek urodzajów, choć przecież ani wojny długotrwałe nas nie gnębiły ani zaraza nie nękała.”

Przyczynę jednak tego stanu rzeczy widzi Polibiusz wygodnictwie społeczeństwa, gdyż przestano się liczyć z motywami istotnymi:

„Ludzie po prostu zwrócili się w chełpliwości i zachłanności na mienie, a także do wygodnego i przyjemnego życia, nie chcąc się żenić, a jeśli pobiorą, nie chcą wychowywać urodzone dzieci, lecz zaledwie jedno lub dwoje dzieci z wielu, żeby te pozostawić w bogactwie i wychowywać w zbytku”.

Czy można ten cytat jakoś przysposobić do naszych czasów?
Myślę, że można.
I z jego treści wcale nie wynika, że na małej liczba pociech zyska natura, ale wręcz przeciwnie.

„Ludzie po prostu zwrócili się w chełpliwości i zachłanności na mienie”, czyli tak naprawdę jest to opis dzisiejszego znaku firmowego kapitalizmu i wolnego rynku, czyli konsumpcjonizmu, a ten jest chyba przyczyną wielu złych rzeczy dziejących się współcześnie.

„Około...

Znakomita książka popularyzatorska, bardzo dobrze porządkująca i syntetyzująca materiał, w rozsądny i nienachalny sposób pokazująca podobieństwa i różnice między człowiekiem dzisiejszym i starożytnym, łącząca podziw dla kultury starożytnej z trzeźwym spojrzeniem na ludzkie słabości. Dużo informacji, przejrzysty przekaz, dobrze dobrane ilustracje - po prostu świetna książka o historii życia codziennego.

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Wspaniałe przedstawia starożytna Grecję i Rzym pod innym kątem niż to znamy ze szkoły. Jest w niej wiele szczegółów, które niestety nużą. Z drugiej strony taki poziom szczegółowości jest godzien podziwu. Faktycznie w książce jest sporo ciekawostek. Jednak nie można jęk nazwać ich zbiorem. Co mnie zaciekawiło to, odwoływanie się do pism filozofów Platona i Seneki. Co do "Państwa" Platona mam watpliwosci, jako do źródła wiedzy historycznej. Platon pisał jak powinno być jego zdaniem, to była wizja państwa. Nie jestem pewna czy ma sens wyciąganie z niej wniosków „jak było”. Dla bardzo mocno zainteresowanych starożytnością polecam. Reszta się wynudzi.

Gruba księga z mnóstwem wiadomości. Podzielona na prawie czterdzieści rozdziałów, na ogół parami — w Grecji i w Rzymie. Poszczególne rozdziały omawiają różne aspekty antycznego życia. Na przykład "Hodowla bydła i polowanie", "Środki płatnicze", "Nauka i wychowanie", "Ostatnie pożegnanie", "Kapłani i kapłanki", "O wróżbiarstwie"... Sporo tego jest.

Oczywiście, że temat nie został wyczerpany. Pewnie nie dałoby się tego zrobić w jednej książce, którą jeszcze można by unieść. Jak zauważa Lech Trzcionkowski w posłowiu, Autorka pominęła ustrój polityczny, a ostatnio przyjmuje się, że miał olbrzymi wpływ na myślenie i system wartości starożytnych. Niemniej jednak można się z książki dowiedzieć bardzo dużo i w różnorodnych dziedzinach. Na przykład, że starożytny Rzym miał straż pożarną.

Nieco więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/07/ludzie-zwyczaje-i-obyczaje-starozytnej.html

Oczywiście, że temat nie...

Autorka w bardzo ciekawy sposob przedstawia różne wydarzenia z życia starozytnych greków i rzymian poslugujac sie różnymi dziełami dawnych pisarzy. Dla mnie super. Polecam.

Miałem spore szczęście poznać tą książkę w wydaniu starszym, nieokrojonym. Nie wiem, które fragmenty wypadły z treści, ale podejrzewam że coś musiało zostać skasowane, skoro pierwszy tom wydania z 1983-85 ma więcej stron niż jedyny (jak dotąd, ale nie sądzę, żeby coś się mogło zmienić) tom drugiego. W każdym razie, jest najlepsza polska historia życia codziennego w starożytności. W pierwszym tomie autorka porusza sprawy, o których zwykle nie mamy pojęcia, a które dla starożytnych były naturalne i oczywiste. Wstęp zawiera główne informacje na temat otoczenia Greków i Rzymian. Poznamy z nich geografię Grecji i Rzymu, stosunek starożytnych do natury, gospodarkę, sposoby podróżowania... Ciekawiej się robi gdy zaczyna się fragment poświęcony życiu codziennemu, bo pod względem zwyczajów i tradycji Grecy i Rzymianie byli wyjątkowi. Część ta zawiera mnóstwo ciekawostek, takich jak to, że Rzymianki nie miały wcale imion (!),a mimo tego ich prawa były bez porównania większe od starożytnych Greczynek, które z zazdrością mogłyby spoglądać na prawa kobiet w najradykalniejszych krajach islamskich (nawet przysięgę małżeńską składał za nie ojciec lub brat, bo nie posiadały ŻADNEJ osobowości prawnej!). To, że zwyczaj porzucania dzieci, przedstawiany jako dowód na okrucieństwo i bezwzględność Spartan, występował wśród nich w najłagodniejszej formie, gdyż regulowany prawnie. W tym czasie, w całej Grecji porzucano prawie 2/3 urodzonych dziewczynek i połowę chłopców, podczas gdy w Sparcie zdrowy noworodek od pierwszych chwil życia posiadał prawną opiekę państwa. Takich ciekawostek w książce Lidii Winniczuk nie brakuje. Co ważne, są one przedstawione w jasny i łatwy do przyswojenia sposób. Jednocześnie, jest to jak najbardziej książka naukowa (chociaż nie badawcza, autorka przedstawia tylko te fakty, które zostały potwierdzone naukowo) i jest źródłem potwierdzonych źródłowo informacji. Zostały one ubarwione sporą ilością antycznych cytatów, głównie z natury bliskich sprawom życia codziennego listów... i złośliwych wierszyków (opatrzonych przypisami! Czyli jednak można!). Mógłbym tak w nieskończoność... Jak dla mnie, ta książka jest idealnym połączeniem pozycji literackiej i naukowej, daleko bijąc pod tym względem (nb bardzo lubiane przeze mnie) książki np. Aleksandra Krawczuka czy Pawła Jasienicy. Wprawdzie jej rozważania są nieco naiwne (autorka nie bierze pod uwagę, że starożytni kronikarze też lubili zmyślać),jest to najlepsza książka na temat życia codziennego w dawnych czasach jaką czytałem i z czystym sumieniem mogę ją polecić.

Jest się w czym zaczytać, oj jest. Lakoniczny tytuł to tylko namiastka problematyki poruszanej w książce. Do wszystkiego są teksty źródłowe, zdjęcia, ryciny, mapy czy tabele, dzięki czemu o wiele łatwiej przyswoić sobie tę rozległą wiedzę.

Zbiór ciekawostek.

Zbiór ciekawostek.

Polecam każdemu :)

Polecam każdemu :)

Mam wydanie z 1983 r. Narazie wącham.

Mam wydanie z 1983 r. Narazie wącham.

• historia
  • Starożytność