Porozumienie bez przemocy. O języku serca

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Nonviolent Communication... A langugage of Compassion.
83-88875-44-2
poradniki

Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości - mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się.

Dia | 2014-04-06
Przeczytana: kwiecień 2014

Porozumiewanie bez przemocy – sam tytuł jest dość kontrowersyjny. Czym jest przemoc w konwersacji ? Jak ze sobą rozmawiać , żeby się dogadać, żeby utrzymać więzi, żeby poinformować o naszych potrzebach ale nie krzywdzić przy tym innych.
Okazuje się, że bezwiednie w naszej codziennej komunikacji posługujemy się dość abstrakcyjnym językiem, nie precyzujemy o co nam chodzi, nie skupiamy się na własnych potrzebach. Często sami tak naprawdę nie wiemy jaką reakcję chcielibyśmy wywołać. Zamiast komunikować się językiem działań pozytywnych i mówić czego chcemy, komunikujemy czego „nie chcemy”. W świecie ciągłych zagadek i niedomówień nie możemy oczekiwać, ze ktoś odgadnie nasze potrzeby.
Niesamowicie ciekawe są etapy uczenia się komunikowania bez przemocy. Co zrobić aby nasz język był jasny a komunikacja stała się podstawą do oparcia naszych relacji na szczerości i empatii, dzięki którym zostaną zaspokojone potrzeby wszystkich zainteresowanych
Podkreślam tylko , ze NIE jest to jeden z...

Zuba | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Kolejny dowód, że warto być na LC, inaczej nawet bym nie wiedziała o istnieniu Porozumienia bez Przemocy.
Dla mnie to lektura ważna, do wielokrotnego czytania, taka, którę warto mieć i wracać do niej. Zmienia sposób patrzenia na siebie i ludzi wokół.
Kluczowym celem PbP jest 'stworzenie takiej jakości kontaktu, żebyśmy mieli ochotę ze sobą rozmawiać i szukac rozwiązań' - takiego kontaktu brakuje mi w wielu miejcach i chcę umieć porozumiewać się z szacunkiem.

Przeczytajcie, proszę, opinie innych użytkowników - nie jest ich wiele, a mnie brakuje słów, żeby zarekomendować tę książkę. Nie ma na co czekać, czytajcie!

mokmok | 2012-07-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jestem przybita... Zrozumiałam ile w naszym potocznym języku gnieździ się schematów, które nie sprzyjają budowaniu więzi, wręcz przeciwnie dzielą i utrudniają porozumienie z innymi. Zrozumiałam, że nie łatwo będzie zmienić cokolwiek. Potrzeba będzie przy każdym niemal otwarciu ust zastanowienia się nad słowami, które nasuwają nam się na myśl. Może dzięki medytacji zyskam taką uważność, że nie będzie mi to sprawiało takiego problemu i wysiłku jak teraz. Niesamowite ile przemocy dokonuje się w najzwyklejszych sytuacjach, na co dzień i nie jesteśmy nawet tego świadomi. Tłumaczy to dlaczego tak nas męczy życie i kontakty z innymi.

Definicja przemocy jakby ktoś nie wiedział: Przemoc dotyczy "każdego użycia siły wobec innych ludzi bądź próby zmuszania ludzi do robienia czegoś. Dotyczy to m.in. motywowania innych groźbami, lękiem przed karą, inspirowanie perspektywą otrzymania nagrody czy jakimkolwiek wywoływaniem poczucia winy, wstydu, obowiązku lub zobowiązania. W tak szerokim ujęciu...

Ann | 2013-03-09

Świetna.
Poprawiła moje relacje i interakcje z innymi ludzmi, z partnerem, wspolpracownikami, przyjaciółmi.
Jedyny poradnik, jaki znam, który zamiast uczenia nowego postępowania, autentycznie zmienia nasze nastawienie.
Tym samym zmiana postępowania jest naturalna i przychodzi lekko.

Polecam wszystkim.

Przez długi czas nosiłem się z zamiarem napisania swojej opinii o tej książce. Chciałem znaleźć słowa, na tyle dobre słowa, które sprawią, że choć kilka osób sięgnie po nią i odkryje...

Tymczasem 7 lutego 2015 roku zmarł Marshall Rosenberg, autor "Porozumienia bez przemocy". Nie posiadam telewizora, ale pewien jestem, iż ta wiadomość nie stała się newsem dnia. Sprawy naprawdę istotne i ludzie im oddani często funkcjonują na marginesie zbiorowej świadomości...

Jak wyrazić słowami nasze emocje, w tym te negatywne, nie raniąc innych? Jak dochodzić swoich racji nie depcząc wartości interlokutora? Jak wreszcie odczarować konflikt, aby stał się częścią twórczego szukania rozwiązań w miejsce raniącej nas permanentnej wojny?

Z tej strefy objętej medialną ciszą płyną słowa zmieniające świat. Istotą idei Porozumienia bez Przemocy jest komunikacja, komunikacja płynąca z serca, niezawierająca osądów, szukająca mostów, zostawiająca przestrzeń dla osoby z którą wchodzimy w dialog.

Ta...

Hanna | 2010-09-23
Przeczytana: wrzesień 2009

"Porozumienie bez przemocy" jest książką wartą polecenia każdemu, kto chciałby zmienić swoje podejście do rozwiązywania konfliktów. W codziennych sprzeczkach, kłótniach, awanturach najczęściej nie zauważamy jak atakujemy i ranimy najbliższych. Czasem niewinne z pozoru zdania nakręcają spiralę agresji i z błahych rzeczy tworzą ogromne konflikty. Rosenberg pokazuje ten mechanizm i radzi jak go przezwyciężyć. Jest to z jednej strony proste, ale z drugiej z pewnością nie jest łatwe. Dlatego książkę warto mieć pod ręką, sięgać po nią i przypominać sobie rady w niej zawarte.

Kasia | 2013-06-13

Dlaczego warto sięgnąć po Porozumienie bez przemocy? Po pierwsze, jest to książka dla każdego. Może ona służyć lepszemu rozumieniu siebie, poprawie relacji małżeńskich, z dziećmi, kontaktów w pracy albo na przykład z sąsiadami. Tak więc grono potencjalnych odbiorców jest szerokie. Trzeba też zaznaczyć, że autor bierze to pod uwagę i pisze tak, aby być rozumianym. Książka ma przejrzysty układ tekstu wzbogacony wytłusz-czonymi na marginesach najważniejszymi tezami i ramkami z przykładami sytuacji zastoso-wania PBP. Ponadto zawarte są inspirujące cytaty, a nawet ilustracje, dzięki którym książkę czyta się naprawdę sympatycznie. Język używany przez autora można śmiało nazwać „języ-kiem serca”, bo trafia do czytelnika prosto i celnie. Nie ma tu wydumanych rozważań teore-tycznych i innych zniechęcających pseudo-mądrości.
Niewątpliwym atutem książki jest według mnie „zejście w głąb” w analizowaniu pro-blematyki komunikacji między ludźmi. Nie znajdziemy więc żadnych trików na to, jak...

pkicman | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Książka jest świetna! W prosty i przystępny sposób wyjaśnia zasady komunikacji w duchu empatii i zrozumienia. Dzięki bogatemu doświadczeniu autora każdy przedstawiony aspekt zilustrowany jest szeregiem dobrze dobranych, z życia wziętych przykładów.

Dla mnie najważniejsze jest jednak to, że nie jest to kolejny poradnik w stylu "przeczytaj i zapomnij". Po przeczytaniu tej książki metoda porozumienia bez przemocy w sposób naturalny przekłada mi się na życie codzienne. Dzięki bardzo praktycznej wykładni i prostym zasadom mogę robić nieśmiałe próby, eksperymentować i sprawdzać kiedy i jak ona działa.

Yooki | 2013-01-15

Bardzo ciekawa propozycja dot komunikacji miedzy ludzkiej. Mimo iż napisana przez obcokrajowca zawiera rady i wskazówki na tyle uniwersalne, że można odnieść i zastosować w życiu.
Poza tym że wskazówki są uniwersalne są również skuteczne. Książka ta bardzo mi pomogła na pewnym etapie mojego życia. Z czystym sumieniem polecam innym poszukującym rozwiązań, które można wykorzystać praktycznie by osiągnąć swoje cele.

pinezka | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

PBP to książka najlepsza i najbardziej wartościowa, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Prezentowana metoda komunikacji pozwala zrozumieć samego siebie, swoje potrzeby, emocje i towarzyszące im zachowania, często wyrażane poprzez gniew, żal, oczekiwania, pretensje skierowane ku sobie lub innych. Uczy i tłumaczy znaczenie słowa "empatia". Książka dla tych, którzy chcą się nauczyć i zrozumieć siebie. Katechizm.