Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces

Wydawnictwo: Czarna Owca
It Didn't Start With You
traumy, psychologia
RudeCzytanie

Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból, obsesje mogą mieć zupełnie inne podłoże, niż sądziliśmy do tej pory. Ich korzenie mogą sięgać do czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Najnowsze badania dowodzą tego, co wielu badaczy wcześniej przeczuwało - traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Książka czerpie z badań czołowych ekspertów...

Książka czerpie z badań czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy od dawna nie żyje albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana, ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż być żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać dużo większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.
Mark Wolynn, pionier w badaniach nad dziedziczną traumą, od ponad dwudziestu lat pracuje jako terapeuta.

źródło opisu: aros.pl

źródło okładki: aros.pl

Moni | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Jeśli gdzieś w środku przeczuwałeś, że źródło Twoich lęków i problemów ukrywa się w mroku rodzinnych historii, że nieświadomie odtwarzasz traumy własnych przodków, będzie to książka dla Ciebie. Jak drogowskaz, który spróbuje niełatwymi ścieżkami doprowadzić do sedna zrozumienia. Być może uda Ci się uwolnić lub staniesz choć o parę kroków bliżej do ulgi.
Każdy z nas chce być wolny, szczęśliwy, kochany.
Chyba warto spróbować szansy, by to osiągnąć.

Temat dla mnie ważny, bliski, do pogłębienia i przyczynek do kolejnych lektur.

Ula | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

Interesujący punkt widzenia, warto przeczytać, bo autor przedstawia nowe teorie na temat epigenetyki i traumy transpokoleniowej (przywoływane badania naukowe). Trzeba jednak wiedzieć, że autor jest fanem Hellingera, dlatego w niektórych momentach ociera się o mistycyzm i daje rozwiązania, które wydają mi się zbyt proste i zbyt oddalone od indywidualnej winy (wszystko winą przodków). Mimo zarzutów polecam.

Cierpka_Wiśnia | 2018-02-01

oto czytelnik trzyma w ręku książkę, w której uparcie wmawia mu się, że to co go spotyka wynikać może z błędów, sposobu życia jego przodków, nawet tych, których nie zdążył poznać. Tak, na mojej twarzy też wtedy pojawił się uśmiech. Bo jak niby jakiś wujek, czy cioteczny dziadek miałby mieć wpływ na to co dzieje się dziś w moim życiu. W książce Wolynn podaje mnóstwo przykładów na poparcie swojej tezy. Miał spotkać w swoim życiu mężczyznę, który nie mógł spać, odczuwając ogromne zimno. Okazało się, że mężczyzna ten miał wuja, który mając tyle lat ile bratanek w momencie pojawiania się bezsenności, zamarzł w mroźną noc naprawiając linie elektryczne. Innym razem poznał dziewczynę, która bała się, że spłonie. Autor polecił jej zbadać historię rodzinną i wyszło na jaw, że ogromna część jej bliskich została spalona w Auschwitz. Jest wiele takich przykładów, ale nie chcę ich zdradzać. jeśli jesteś ciekaw, na pewno sam sięgniesz po tę pozycję. Jest ona również zaopatrzona w szereg ćwiczeń,...

wujaniek | 2017-08-11
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Całkiem fajna książka z zakresu psychologii. Momentami fajna. Nie bardzo kupuje przekazywanie w kodzie DNA traumy rodzinnej. Bardziej przemawia do mnie to ze jesli np matka nas nie przytulala to w doroslym zyciu odczujemy ten deficyt. Ksiazka zawiera cwiczenia. Moze kiedys sie skusze i je zastosuje.

Lunarh | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019