W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Tłumaczenie: Aleksander Wojciechowski
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Get out of your mind and into your life
depresja, stres, lęk
Marta

Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat stanowi doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Autorzy proponują zupełnie nowe podejście do starych problemów natury psychicznej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia akceptacji i zaangażowania, na której założeniach opiera się tak książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów.

Dzięki książce "W pułapce myśli" czytelnicy:
- przezwyciężają depresję i lęk,
- przestaną negatywnie myśleć o sobie,
- uporają się z bólem emocjonalnym
- nauczą się akceptować siebie i swoje uczucia.

Cierpienie psychiczne jest nieodłączną częścią życia. Możemy jednak nauczyć się funkcjonować mimo bolesnych przeżyć. Z tej książki dowiesz się, jak to zrobić. "W pułapce myśli" to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014

źródło okładki: www.gwp.pl

Pioter | 2016-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 02 października 2016

Mimo, że nie jestem zagorzałym zwolennikiem podejścia behawioralno-poznawczego i wyrosłej z niego teorii ACT, czytałem tę książkę bez większych oporów. Być może dzięki odniesieniu do wartości, czego mi zawsze brakowało w tej stricte naukowej metodzie, gdzie wszystko da się zważyć i wymierzyć. Oczywiście na jakąś fenomenologiczną analizę wartości nie było co tutaj liczyć. Całość spójna, napisana z sensem, dobrze wyjaśnione podstawy teoretyczne. Mało idealizmu, wszystko bardzo - w zamierzeniu - praktyczne. Jednak w książce brakuje "ducha", jakiejś pasji, jest bardzo przyziemna. Być może wiele osób woli brak wzniosłych idei, ceniąc praktyczność. Ale dla mnie jest jej zdecydowanie za dużo gdyż osobiście lubię się wspierać często irracjonalnymi ideami - jako wieczny idealista.

gruby_nietakt | 2015-07-27
Przeczytana: czerwiec 2015

Moim zdaniem doskonała książka. Nie mogę się zgodzić, że książka sugeruje wyleczenie kogokolwiek w tydzień. Autorzy na pewno nie uważają, że depresja jest jak katar. Leczenie każdego schorzenia wymaga czasu, a rozwinięte przez nich podejście poznawczo-behawioralne zdecydowanie przyspiesza sukces terapii. Dużą nowością książki jest pokazanie, że cierpienie jest nieodłącznym elementem życia człowieka, a każdy kto próbuje się go pozbyć cierpi jeszcze bardziej. Książka jest pełna ćwiczeń i owszem są w niej tabelki, ale ich zadaniem jest obserwacja ewaluacji procesu terapeutycznego. Książka jest napisana językiem prostym, jako popularyzacja podręcznika do ACT wydanego przez UJ.
Przeczytałem dziesiątki książek samopomocowych, a ta moim zdaniem, obok "Pułapki szczęścia" jest najlepsza. Napisałem również o niej krótką recenzję: http://grubynietakt.pl/?p=743

Yoka | 2018-05-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Bardzo przystępny opis terapii poznawczo-behawioralnej.
Logiczny ciąg ćwiczeń przeprowadzający przez "pułapki umysłu".

Zdrowa osoba, mająca do przepracowania kwestie typu obniżone poczucie własnej wartości czy silny stres, na pewno znajdzie praktyczne sposoby i wskazówki żeby lepiej sobie radzić.
Jednak - w moim subiektywnym odczuciu - absolutnie nie jest to pozycja dla osób z problemami kalibru np. depresji czy głębokich stanów lękowych.

Dla względnie stabilnych, szukających rozwiązań czy rozwoju - tak.
Dla szukających wsparcia w terapii - nie.

Ka_Ha | 2014-11-09
Na półkach: Przeczytane, Porzucone

To już druga porzucona przeze mnie książka w tym tygodniu. Trafiła na moje biurko jakiś miesiąc temu, przyniesiona przez rozemocjonowaną koleżankę z obietnicą "zmiany wszystkiego, wszędzie". I tak leżała na tym biurku, i leżała, co jakiś czas przegrywając nawet z pasjansem pająkiem, bo ja z natury niewierząca... W końcu zabrałam ją domu i zaczęłam czytać.

I niestety, odrzuciłam ją prędko niczym uwierające ciało obce. Nie odpowiada mi pisanie o depresji czy lęku, jak o kaszlu, z którego można wyleczyć się w kilka dni za pomocą "nowatorskiej" receptury. A ten "nowatorski" to nic innego jak szkoła behawioralno-poznawcza, ze swoimi ćwiczeniami, tabelkami i eksperymentami. I tyle.

Zośka Majerowska | 2016-05-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Dla osób "w trakcie poszukiwań" i zmian siebie. Pomogła mi dostrzec to, czego miesiącami nie mogłam sobie uświadomić.
Jest to co prawda zbiór ćwiczeń i zadań pisemnych, ale pytania postawione są w taki sposób, że każdemu dadzą do myślenia :)

Kamil | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Absolutne zero. Wbrew temu, co podają autorzy w opisie reklamowym, książka jest przepełniona fachowymi terminami. Jednocześnie stwierdzenia, które można by było ująć w prostych zdaniach, zawarte są w wieloliniowych. W mojej opinii książka odbiega od założenia, którym miała być pomoc w wyjściu z depresji czy lęków w tak absurdalnym rozmiarze, że zamiast dojść do przyczyny problemów, tylko je omawia, jednocześnie potęgując ich moc. Zdecydowanie odradzam terapię Act, która pod przykrywką nowej ideologii, pozostaje starą, nieskuteczna metodą behawioralno-poznawcza.

Haliaeetus | 2016-07-29

Jeśli chcesz przejść "od stanu cierpienia ku zaangażowaniu w życie", a nie wiesz, jak to zrobić, ta książka jest dla Ciebie. Świetnie napisana, mądra pozycja. Rekomenduję z czystym sumieniem.

hashimoto | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Tragedia. To absolutnie nie jest pozycja dla osób będących w depresji, załamanych czy zlęknionych. Co stronę ćwiczenia, w których wymaga się myślenia o uczuciach, ich interpretacji, uzupełniania bzdurnych tabelek. Mnie tylko utwoerdziło w beznadziei obecnej sytuacji i tym, że ta książka w niczym nie pomaga. Nadmiar fachowych terminów, idiotyczne przykłady( np. nie myśl o jaskrawożółtym fiacie-w kontekście nachalnych myśli). Żadna, podkreślam ŻADNA osoba w trudnym okresie dla swojej psychiki nie przebrnie przez tę książkę, nie mówiąc już o jakiejkolwiek pomocy wynikającej z jej przeczytania czy rozwiązania tych ćwiczeń. Ktoś kto napisał te bzdety prawdopodobnie nie zetknął się z osobą cierpiącą na zabirzenia psychiczne lub wykazuje zero empatii dla takich osób. Książka jest po prostu absolutnie nie dla osób będących w depresji. Najgorzej wydane 40 zł w moim życiu. Obecnie zmagam się z trudnym dla siebie czasem i z wielkim wysilkiem przebrnelam przez kilkadziesiąt stron, co stanowiło...

Pablito | 2016-04-04

Poradnik o skuteczności popartej badaniami podejścia do mrocznej strony psychiki.

Miniut | 2017-10-31
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 października 2017

Z trudem, ale przeczytałem do końca. Kompletna porażka i zwyczajnie stracony czas. Nie odnalazłem w wywodach autorów żadnego sensu. Trudno mi rozstrzygnąć, czy ze względu na ułomność teorii leżącej u podstaw tego dzieła, czy też fatalnego języka zaprezentowanego tekstu. Jedno z dwóch - albo jestem kretynem, albo to jest na prawdę beznadziejna książka.
A przy okazji, to na prawdę ciekawe, czy osoby, które dały tej książce maksymalną liczbę gwiazdek, są geniuszami, którzy zdołali ją zrozumieć, czy też pacjentami, których niestety nie pomogła uleczyć?