Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez Przemocy

Raising Children Compassionately. Parenting the Nonviolent Communiacion Way
poradniki
Dariusz Syska
NVC porozumienie bez przemocy

Rosenberg nie ukrywa, że wychowanie "w duchu NVC" nie jest proste, ale pokazuje i uczy, że warto

Uwielbiam NVC, uwielbiam Marshalla Rossenberga!
Porozumienie Bez Przemocy polecam wszystkim, i to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, zarówno w relacjach z dziećmi, jak i dorosłymi.
Uważam, że każda książka M. Rossenberga jest godna polecenia.
A jedyne, co można zarzucić tej książce, to że jest za krótka!

To, co przekazuje ta książka, to niezwykłą i niesamowita rzecz. Jednak robi to w sposób pobieżny i lakoniczny. Stanowi dobre uzupełnienie innych książek autora o Porozumieniu Bez Przemocy, mogłaby być dodatkowym, niezwykle cennym rozdziałem. Ale jak na książkę w tej cenie jest zbyt skrótowa.

NVC to coś, czego chciałabym się nauczyć. Nie będzie to łatwe, bo stosowanie samego schematu komunikacji na nic się zda, jeśli nie zmieni się sposób myślenia. To w głowie powinny najpierw zajść zmiany, które później będą werbalizowane.

Wiem, że NVC działa. Rozpoczęłam pracę w przedszkolu, w którym w ten właśnie sposób mówi się do dzieci w sytuacjach konfliktowych. I byłam...

Książka ciekawa. Pokazująca nowatorskie podejście do wychowania dzieci. Patrząc od strony motywacji, czyli tego co sprawia, że nasze dzieci wypełniają swoje obowiązki to takie podejście jest najlepszym z możliwych. Bo nie kara czy nagroda ma motywować ale zrozumienie potrzeb swoich i otoczenia. Czyli takie działanie w czystej postaci. Ale czy takie wychowanie działa?...

Bardzo krótka książka - wręcz broszura, ale bardzo motywująca i dająca "kopa" w pozytywnym znaczeniu. Krzepiące jest też to, że nawet Rosenbergowi, specowi od NVC, zdarzały się porażki.

Książka jest o wychowywaniu bezwarunkowym, a więc zawiera samo sedno książki Alfie'go Kohn'a ''Wychowanie bez nagród i kar''; niewiele jednak zostaje z tego w głowie na dłużej, niestety.

• Chcę w prezencie
  • 2014
  • Wychowanie
  • Psychologia
  • NVC
  • Doulowe i rodzicielskie
więcej mniej

Marshall B. Rosenberg Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez Przemocy Zobacz więcej